• KAOS, FELAKETİN KODU; METANET SELAMETİN!

  KAOS, FELAKETİN KODU; METANET SELAMETİN!
  İhsan İPEK CANKURT

  KAOS, FELAKETİN KODU; METANET SELAMETİN!

   

  Bir süredir Türkiye'nin farklı illerinde ve ilçelerinde doğal afetler yaşanmaktadır. Önce Karadeniz'de sel felaketi, ardından Akdeniz kıyılarında bir türlü söndürülemeyen orman yangınları ve son elim hadiseler; Konya'da bir aileye katliam haberi, Van'da sel baskını...

  Karadeniz sel felaketinde yitirilen canlar ve sel felaketinden etkilenen vatandaşların mağduriyetleri wah wah dedirtirken, akabinde nasıl ve hangi kıvılcımla başladığı bilinmeyen Akdeniz kıyı illerinde başlayan orman yangınları, insanların ve hayvanların yangından etkilenerek feci şekilde can vermeleri yürekleri dağladı. Çıkan yangınlar üzerinden türlü emellerin de devreye girdiğine üzülerek şahid oluyoruz. Bu tür durumlarda sosyal medya mecrasının bir galeyan bataklığına dönüşmesi, insana "artık bes" dedirtiyor.

  Tüm dikkatlerin ve duyarlı dillerden dökülen duaların orman yangınlarında olduğu bir süreçte Konya'dan gelen  haberin acısı, insan ve yaşam sevgisi taşıyanların yüreğine kördüğüm attı. Tek bir aileden yedi kişinin hunharca öldürülmesi, hiç bir kelimeyle tarife sığdırılamadı, hiç bir gerekçeyle sızısı hafifletilemedi. Nasıl hafiflesin ki..! Allah sabır versin!

  Acıyla yoğrulup ulaşan son haber ise, Van / Başkale'den geldi. Aşırı yağış nedeniyle kalkan sel, insan dahil önüne kattığını alıp götürdü. Feryad û figanlar koparttı. Allah selamet versin!

  Bütün bu olayların cereyan etmesi sonucu oluşan can kayıpları, hayvanlar, bitkiler, ormanların yanarak kül olmaları acısından daha vehim olan hadise ise; özellikle sosyal medya üzerinden oluşturulmak istenen toplumsal kaos. Öyle ki; dillerden dökülen sözler ateş topu hükmünde, saçılan kin ve nefret söylemleri daha beter olayların zuhur etmesine davetiye hükmünde. Bütün bu keşmekeşe karşılık gelecek hiçbir güzel söz kâr etmiyor türden! İyi niyete ve sükunete davet, gönlünü bedbahtlık sarmış insanlarda gülünç/alay konusu. Allah ıslah eylesin!

  Bu hafta bu köşeden siz saygı değer Özgürhaber Gazetesi okurlarına "benden pas" demek istedim lakin gönlüm elvermedi. İnsanız ve vicdanımızdan, iyi niyetimizden, toplumsal hasasiyetimizden ödün vermemeye direniyoruz. Bu zor süreçte bize düşen görev, yine iyi niyetimizi korumak olacaktır. Olaylara "oh olsun" veyahut "bana ne" zihniyetiyle değil, "ben ne yapabilirim" şiarıyla yaklaşmalıyız. Bir haberi izlerken, bir olayı okurken veya başkalarına aktarırken, iyice irdelemeli; fitnelikten/fesatlıktan uzak bir yol ile aktarmayı seçmeliyiz. Allah cümlemize bu hususta akıl/fikir versin.

  Ahmed Arif'ten rivayet ile "Nerede bir can ölse, oralı olur yüreğim. Olmalı zaten. Olmazsa insan olmaz yüreğim." İnsan odur ki; mağdur insanları sınıflara ayırt etmeden acısını paylaşsın. Hangi dine mensup, hangi ırktan, hangi ülke vatandaşı, hangi siyasi görüş tebaası vb. soruların üzerinden atlayarak yaşanan mağduriyete odaklanmak, can'da hakim acıya ortak olmak, peydah olmuş sıkıntıları bertaraf etmek olmalı insani sorunluluk. En pasifi ve külfetsizi, içten içe yanmak ve dua etmek olan davranıştır. Allah merhamet ihsan eylesin.

  Sel felaketlerinde, vehim katliamda ve orman yangınlarında hayatını kaybetmiş olanlara Allah'tan rahmet, yakınlarına sabır diliyorum. Bu felaketlerde maddi ve manevi zarara uğrayanlara Allah'tan metanet niyaz ediyorum. Allah tüm mağdurları ve bizleri, bilip bilmediğimiz tüm şerlerden, felaketlerden korusun/esirgesin. Selametle...

  Yazarın Diğer Köşe Yazıları
  • Haber Ara

  • Gazete Manşetleri

 • Son Eklenen