• EĞİTİMDE ALINACAK TEDBİRLER

  EĞİTİMDE ALINACAK TEDBİRLER
  Hasan YOSUNKAYA

  EĞİTİMDE ALINACAK TEDBİRLER

   

     Çin'den  çıkıp tüm dünyaya yayılan Coronavirüs,ülkemizde iki sektörü ciddi manada sarstı.

  Birincisi EĞİTİM ,

  ikincisi EKONOMİ,

  Ekonomiye verdiği zararı Ekonomistler anlatsın  ve çözüm bulsunlar.

  Bana Eğitim düşer. Bütün yaşamım eğitimin içinde geçti.Bütün derdim Eğitim ve öğretimdi.Öğrenmeyen bir birey ve o bireylerden oluşan toplum yığındır, sürüdür, boş kalabalıktır.

  Bunun içindir ki bizi yaratan ve yaşatan Rabbim Kur'an -ı Azim-u şanda:

  “Yaratan Rabbinin adıyla  OKU.  O, insanı bir aşılanmış yumurtadan yarattı.”

  Alak Suresi 96/1-2

  Bu ayet,bu ilahi emir bize Okumadan öğrenme olmayacağını ifade ediyor.O halde Rabbimizin fermanına kulak verelim okuyalım ki öğrenelim.Okuyalım ki bilenlerden olalım.

   “…Hiç bilenlerle bilmeyenler bir olur mu? Ancak akl-ı selim sahipleri ibret ve öğüt alır.” (ez-Zümer, 9) buyrulmaktadır.

  Mutlaka bilenlerden olmalıyız ki kulluğumuzun anlamını kavrayabilelim.Her iki dünyadan da huzur bulalım.

  Coronavirüs tüm dünyayı kasıp kavurunca darbe yiyen sektörün başında Eğitim-Öğretim geliyor. Okullar kapalı olunca yüz yüze Eğitim- öğretim kendiliğinden ortadan kalktı.Devletimiz aldığı ciddi tedbirlerle uzaktan öğretim yolu ile öğrenme işini bir parça yakaladı.Ama öğrencilerimizin  Bilgisayar,tablet ve akıllı telefonları olmayanlar  bu hizmetten yararlanamıyor.Milli Eğitim Bakanlığı ve ilgili tüm Sivil Toplum kurumları kampanyalar başlatarak tüm öğrencilere laptop veya tablet tedarik etmelidirler ki öğrencilerimiz öğrenme eyleminden mahrum kalmasınlar. Hemen şimdi , hiç zamana yaymadan.Uzaktan Öğrenme yolu ile öğrenmeyi sağlayalım. Eğitimi şimdilik ailelerine bırakalım.

  TRT hiç zaman kayıp etmeden Milli Eğitim Bakanlığı , Çalışma ve Sosyal Hizmetler Aile Bakanlığı ile iş birliği yaparak bir TV kanalını öğrencilerin eğitimine tahsis etsin. EBA kanalı öğretimi sağlarken başka bir kanal öğrencilerin yaşlarına göre oyunlar ve programlar hazırlayarak yayınlamalıdır.

  Gençlerimize, çocuklarımıza acilen sahip çıkarak, okulda verilmesi gereken Eğitim ve Öğretimi bu yolla kısmen de olsa karşılayalım.

  Acil tedbirleri uygulamaya koyarken, aileleri bilgilendirerek,

  geleceğimiz olan çocuklarımızı ve  gençlerimizi kurtaralım.

  Yazarın Diğer Köşe Yazıları
  • Haber Ara

  • Gazete Manşetleri

 • Son Eklenen