• 3. ÇERMİK KİTAP FUARI

  3. ÇERMİK KİTAP FUARI
  Hüseyin ACAR

  3. ÇERMİK KİTAP FUARI

   

  Kitap, yalnız kalmış adamın dostudur.”

  (Georges Duhamel)

   

  Okuma olayı uzun bir yolculuktur;

  Beşikle başlar, mezarla biter.

  Okulla beraber biten okumalar yarıda kalmış olsa da,

  Okuma iğneyle kuyu kazmaktır; kararlılık ister, sabır ister.

  Okuma bir arayıştır, hakikati, doğruyu, güzeli aramak.

  Her arayış ‘kendini içinde bulma’ heyecanını barındırır.

  İşte bu arayışların en büyük adresi Kitap Fuarlarıdır…

  Önceki gün Diyarbakır’ın Çermik ilçesinde 3. Kitap Fuarı kitapseverlere ve okuyucularına kapılarını açtı. Çermik Kapalı Spor Salonunda gerçekleştirilen açılış törenine 3’ncü Kitap Fuarı’na İlçe Kaymakamı Ramazan Polat, Çınar Kaymakamı Güher Sinem Büyüknalçacı, Belediye Başkanı Şehmus Karamehmetoğlu, İlçe Milli Eğitim Müdürü Murat Bozdoğan, öğretmen, öğrenciler ile vatandaşlar katıldı. Fuara 32 yazar, 104 yayın evi katılıyor. Fuar, 9-14 Mayıs tarihleri arasına kadar devam edecek.

  Kitaba ve okumaya dair yazılan yazıların büyük çoğunluğu Alak Suresinin 1.ayetiyle başlar.

  Allah’ın ilk emri “OKU” ise bu emri yerine getirmeliyiz.

  Bu soruyu Dr. Herman Heller’in bir sözüyle irdeleyelim: “Okumamak, Allah’a isyandır.” diyor.

  Hal böyle iken Heller’in dediği gibi isyan etmemeliyiz.

  Düşünme kapasitemizi genişletmek için okumalıyız.

  Beynimizdeki kavram sayısı arttıkça düşünce ve kavrama gücümüzde artar.

  Düşünen beyinler yeni şeyler üretebilir.

  Düşünen beyinlerden meydana gelen bilgi toplumları teknolojik icatlar yaparlar.

  Toplumsal barışı tesis etmek için okumalıyız.

  Çünkü okudukça iletişim becerilerimiz ve empati yeteneğimiz gelişir.

  Böylece birbirimizi daha iyi anlarız.

  Sorunlarımızı birlikte tespit eder ve birlikte çözüm yolları ararız.

  Okumanın gerekliliğini anlatan sebepleri sıralamakla  bitiremeyiz.

   

              Okumanın bu kadar faydalı olduğu günümüzde bizler de DİYŞAD (Diyarbakır Yazarlar ve Şairler Derneği) olarak davet edildiğimiz her edebiyat mecrasında var olmaya özen gösteriyoruz. Hal böyle iken önceki gün Çermik Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi konferans salonunda DİYŞAD İcra Heyeti Başkanı, Bilim Uzmanı, Tarihçi, Yazar Veysi FİDA hocamızın ‘Bilinen Diyarbakır’ın Bilinmeyen Yönleri’ adlı söyleşisine katıldık. Sunuculuğunu İngilizce Öğretmeni Seval KÖKSAL SÜLEYMANOĞLU hocamızın üstlendiği, Öğrencilerin yoğun ilgi gösterdiği bu söyleşide Veysi FİDA hocamız Diyarbakır’ın bilinmeyen yönlerini gün yüzüne çıkardı. Öğrencilerin pürdikkat dinlediği söyleşi damaklarda tat yüreğimizde ayrı bir lezzet bıraktı. Akıcı anlatımı ve olaylara hakim yönüyle salondaki çoğu kişinin ilgisini çekti. Söyleşi bitiminde DİYŞAD şairlerimizden Cevat YILDIZ hocamız Zazaca şiiriyle, Şairimiz Murat SELÇUK kısa bir zaman önce kaybettiğimiz Sezai KARAKOÇ üstadımızın Sürgün şiiriyle salonu mest etti. Diyşad Genel Sekreteri Mehmet TANRIKULU hocamız Aşka Hicret şiiriyle gönülden gönüle hicrete yolculuk yaptırırken, naçizane ben de kendi şiirimden bir pasaj sundum. Toplu fotoğraf çekiminden sonra salondan ayrılarak, fuar alanında şairlerimiz kitaplarını imzaladılar.

              Bir diğer söyleşi programı da saat 14:00’da Diyşad Yöneticilerimizden ve aynı zamanda Dicle Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili Edebiyatı hocalarımızdan Doç.Dr. Mustafa UĞURLU ARSLAN hocamızın ‘Okuma Sanatı’ söyleşisine katılım sağladık. Çermik Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencilerinin katıldığı söyleşide Mustafa Uğurlu ARSLAN hocamız okuma sanatı ve Diyarbekirli edip Ali EMİRİ Efendi ile Cemil Meriç üstadlarımızın okumaya ve kitaplara verdiği öneminden bahsetti. Salonu dolduran öğrencilerimizin ilgisi dikkatlerden kaçmadı. Programdan sonra hocamızla fuar alanına geçerek gençlerle hasbihal yapabilme fırsatı bulabildik.      

              Bu köşemizde ayrı bir parantez de Çermik İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü çalışanlarına açmak da fayda vardır. Fuar boyunca göstermiş olduğu üstün çabalarına teşekkür etmek gerek. Şehir dışından gelen yazarlarla birebir ilgilenmelerinden tuttun da ,konaklamalarından ve hatta yemeklerine kadar ayrı bir özen gösteren İlçe Milli Eğitim Müdürü Murat BOZDOĞAN, söyleşi ve program sunumlarını üstün başarıyla yürüten İhsan ESER hocamız ve Seval KÖKSAL SÜLEYMANOĞLU hocalarımız da takdiri ayrıca hakkediyorlar.

   

  Çermik Spor Salonda 6 gün süresince devam edecek fuar kapsamında DİYŞAD olarak standımız açık kalacaktır ve kitapseverler HEVSEL DERGİSİ bütün sayılarını temin edebilirler. Ayrıca fuar boyunca söyleşiler, yazar-okul buluşmaları, atölye çalışmaları, tiyatro gösterisi, bando takımı konseri, açık hava sinema etkinliği ve Neşet Ertaş Vefa Gecesi içerisinde Bedri Ayseli konserinin de olduğu birçok etkinlik yapılacak. Fuar her gün 08.30 - 20.00 saatlerinde ziyaret edilebilecekler.

   

  Kitapla kalın…

  Şair Hüseyin Acar

  Yazarın Diğer Köşe Yazıları
  • Haber Ara

  • Gazete Manşetleri

 • Son Eklenen