İBRAHİM EVİRGEN

TANER ÖZBAY’IN PERSPEKTİFİNDEN DİYARBAKIR

TANER ÖZBAY’IN PERSPEKTİFİNDEN DİYARBAKIR 

 

         1980’li yıllarda Diyarbakır Lisesi’nde öğretmenlik yaptığım sırada tanıdım, Taner Özbay’ı.  Saygılı, dürüst ve çalışkan bir öğrenciydi. Gerçi ben onun derslerine girmiyordum ama, gülen yüzü, efendi kişiliği ile tüm öğretmenlerin sevgisini kazanmış, değerli bir öğrencimizdi.

O zamandan, bugüne   aşağı yukarı kırk  yıl  geçti. Bu zaman zarfında Taner ile  bağlarımız hiç kopmadı. Bir medya mensubu olarak, arada bir de olsa bir araya gelip gündemi değerlendirdik. Taner,  Liseden sonra Anadolu Üniversitesi İktisat Fakültesi’ni başarıyla bitirip mezun oldu. 2003-2006 yılları arasında  TV 21 de Perspektif isimli programı hazırlayıp sundu. Daha sonra bu Tv kanalının yönetimini üstlenerek program sunmaya devam etti. 2013 yılında Tv 21 kanalını satın aldı. Bu zaman zarfında Güneydoğu Ekspres ve Diyarbakır Olay gazeteleri ile haber21.com sitesinde köşe yazıları yazdı.

                İşte bu gazetelerde ve sitelerde yazdığı yazıları bir kitapta topladı.

Kitabın adı : ‘TANER ÖZBAY’IN PERSPEKTİFİNDEN DİYARBAKIR’.

              2004-2020 yılları arasında yayınlanmış yazılarını  bir araya getiren    Taner Özbay, ‘ Bu kitabı Medya geçmişime ayna tutan özgün bir miras olarak görüyorum. Diyarbakır’ın siyasi, ekonomik ve kültürel gündemine dair esintiler taşıyan, yer yer de ülkenin belirli dönemlerine projeksiyon tutan kadim kentin hafızasına not düşer nitelikteki kitabımı,  sıkılmadan keyifle okuyacağınızı umut ediyorum. ‘                   

   KİTABIN LANSIMANI YAPILDI

            Önceki gün kitabın Kervansaray Otelde lansımanı yapıldı.  Birçok şair, yazar, gazeteci, akademisyen  ile  iş  ve  siyaset dünyasından davetlinin katıldığı lansıman etkinliği  oldukça güzel geçti. Organizasyon tek kelime ile mükemmeldi. Uzun yıllar görmediğimiz dostları bu vesile ile bir arada  gördük ve ayaküstü de olsa  sohbet ederek, hasret giderdik. Taner’in böyle uzlaştırıcı yapıcı  herkese  karşı samimi ve içten bir duruşu var. 

               Cesareti ve duruşunu basının temel ilkelerinden alan, hiçbir kesimi dışlamayan ve ötekileştirmeyen tarzıyla   Taner’ın kaleme aldığı yazılar   yakın tarihimize ışık tutacak bir çok köşe yazılarını içeriyor. Değişik konuları ile ele aldığı yazılar gerçekten okunmaya değer nitelikte. Kitabın arka kapağında ise, ekonomist Mehmet Aslan'ın   güzel bir yazısı var.  

         Hazırlığı aylar süren, meşakkatli ve titiz bir çalışmanın mahsulü olan bu kıymetli eserin her satırında, emek, gayret,  samimiyet  ve alın teri vardır. Kaliteli   kâğıt, parlak sele fonlu karton kapak ve 180  sayfadan oluşan bu değerli eseri, yazın dünyasına kazandıran değerli meslektaşım Taner Özbay’a teşekkür ediyor, başarılı çalışmalarının daim olmasını diliyorum..

Emeğine ve yüreğine sağlık Taner kardeşim…