• SAĞLIĞA SAĞLIK GELSİN ARTIK

  SAĞLIĞA SAĞLIK GELSİN ARTIK
  Süleyman AYDIN

   

  İl Sağlık Müdürü Sait Avar'ın, Diyarbakır iline gelişinden bugüne kadar yaptığı olumsuzluklar sağlığa ne denli iz kalıcı darbe vurduğunu yazdık, yazıyoruz ve yazıyorlar. Selahaddini Eyyubi Devlet Hastanesi, Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Çocuk Hastanesi ve bunlara bağlı ek binaları olmak üzere, topyekun bozukluk nihayetinde vatandaşlarımızda hasara hem de kalıcı hasara yol açmış bulunmaktadır. Hayatımızın en önemli yönünü ilgilendiren kurumlar olan Sağlık ve Eğitim ilk sıralarda geldiği için, güncellikten düşürmememiz gerek.

   

  Anılan kurumun başına getirilen kişinin, karakteri, becerisi ve liyakatı çok önemlidir. Çalışkan, tıbbi analizi iyi yapan, doğru ve sağlıklı kararlar alabilen, personelin yönetim anlayışını iyi bilen ve kucaklayıcı biri olmalıdır. Özel yaşantısına kadar her adımı hesaplayan, hatta çocukluğundan gelen ruh halini işine yansıtmayan ve bugün yapacağı göreve etki etmemesi için, karakteristik yapısı iyi irdelenmelidir.

   

  İl Sağlık müdürlüğüne yapılan atamalara gelince, Sait Avar tercih edilirken, o kadar arızalı bir tercih olmuş ki, kentimiz ve hayati önem arz eden böyle bir kuruma ancak bu kadar kötülük yapılabilir. Mardin İl Sağlık Müdürü olarak görev yaparken, Sağlık Bakanlığı tarafından istifaya zorlanan ve sonunda istifa etmek zorunda kalan bir Müdür, Diyarbakır gibi Peygamberler ve Sahabeler şehri gibi ahlakın en doruk noktasında olan bir ile atanırken, maalesef bu hassasiyet göz önüne alınmıyor.

   

  Ahlak diyorum ve altını çize çize neden vurguluyorum noktasında aklınız karışabilir ama, açıklayacağım elbette ben açıklayacağım daha doğrusu da soracağım, atanan kişi ve atayan kişi bunları açıklayacak ya da açıklamak zorundadır diye belirtmeliyim.

   

  Soru 1- Mardin İl Sağlık Müdürü olarak görev yaptığınızda, hangi şikayetler üzerine Sağlık Bakanlığı tarafından Müfettiş gönderildi?

   

  Soru 2- Sağlık Bakanlığı Müfettişlerinin yapmış oldukları şikayet konusu ve sonucu ne idi?

   

  Soru 3- Bu soruşturmada kaç kişinin ifadeleri alındı?

   

  Soru 4- İstifa etmeniz için sağlık bakanlığından sizi kim veya kimler aradı, apar topar Sağlık Bakanlığına neden gittiniz?

   

  Soru 5- İstifa ettirilmenize hangi dosyalar ve deliller sebep oldu?

   

  Soru 6- Uzun yıllar görev yapmanıza rağmen, evinizi neden Mardin iline götürmediniz?

   

  Soru 7- İstifa etmenize ve soruşturma konusu olan dosyanızda, ahlak dışı davranışlarınıza atfen konu ne idi?

   

  Bununla bitse yine iyi, dediğinizi duyar gibi oldum ama, Hani, Kocaköy ve Diyarbakır üçgeninde genç bir hastanın kalp krizi ve 112 servisinin ihmali sonucunda hayata dönderilen bir hastanın Diyarbakır' a ambulansın götürmemesi sonucunda hastanın tekrardan hayatını kaybetmesi ve bu olayın şikayete konu olduktan sonra kapatılması da kendi soruşturmasına konu olan, ahlaki dejenerasyonu nasıl açıklayacak ve vicdanen bu şahsı atlayanlar ile birlikte halen görevde tutanlar bu saatten sonra rahat olabilecekler mi; o da ayrı bir muamma..

   

  Görüşmek üzere...

  Yazarın Diğer Köşe Yazıları
  • Haber Ara

  • Gazete Manşetleri

 • Son Eklenen