• REİS GELİYOR

  REİS GELİYOR
  Süleyman AYDIN

   

   

     Reis geliyor. Diyarbakır'a hoş gelecek! Neden hoş gelecek derseniz; açıklayayım: Diyarbakır'da Reis'i gönlündeki tahtta oturtan, başına taç eden, azımsanmayacak bir oran vardır. Yetimine aldığı yardım için, yatalak hastası için aldığı bez parasından dolayı, eşini dağ başındaki bir köyden alıp doğuma yetiştiren hizmetlerinden yararlananların dışında, ülkesini gözü gibi koruduğuna inananlar, sadakatlerini gösterme babında karşılayacaklar.

   

     Karşılayacaklar ve kongrede yanlız bırakmayanların yekûnü il başkanlığı veya organize edenlerin yaptığı değil; safları netleştirelim. Safları netleştirmenin gelecek açısından faydası olacağına mukabil değerlendirmek de il başkanlığına yarar getirecektir. Takdir edersiniz ki, kalabalıkları kendi başarısı gibi gösterenlerin makamda durması uzun sürmüyor. Seçimde ittifak kurulan partilerin marifetlerinin yaptığını hiçe saymanın da ceremesi çekildi;bilirsiniz.

   

     Yakamozu Ay'ın kendisi sanmak yerine, karanlığın esaretinden kurtulabilmenin yolunu bulmak elzemdir. Makamda oturmak yerine kafasının arkasına bile bir çift göz yerleştirmek gibi, canhıraşca hareketliliği iyi etüt etmek gereklidir. Ölü toprağı serpilmiş vaziyeti, Sayın Cumhurbaşkanı'mızın hatırına gelenleri kendine başarı saymak da izbelere mahkûm olacak çalışmalardır. İl Başkanlığı kadrosu oluşturulacak ve kongreye gidecek bu saatlerde, danışmanlarca kamuoyu araştırmalarında elde edilecek doneler arasında sayılan gazetelerdeki köşe yazılarında, isabetli yazılar yazmaya riayet etme hususuna ben de uyacağım.

   

     İl Başkanlığı yetkisi alındığı dönem içerisinde,  Bismil ilçesinde ilçe kongresinin oluşu sancılı geçmesi, Ak Parti'nin başlangıcından bu güne dek, ilki idi.İkililiğin vücuda gelmesi demokrasi ile manalandırmak mazereti olamaz zira, aynı aile içerisinde rekabet olması bütünlükten bir hayli uzak olacaktır. Seçim döneminde ailenin bir bölümü ilçe başkanlığında oturanı destekleyecek, diğer bölümü de ilçe başkanlığını alamayanların tepkisel safında olacaktır.

   

     Bu nevi tutum parti için bir gelecek vaad etmediği için, artı eskileri çok iyi hesaplanmalıdır. Diyarbakır'a maalesef bir heyecan getirmeyen vaziyet, Sayın Cumhurbaşkanı'mızın hatırına gelenlerden bir sinerji oluşturmalıdır.

   

     Bizzat çok iyi irdelemiş olmam hasebiyle Bismil yönetimi en iyi değerleri pörsütme tercihini düşünürken kendi kaybının farkında değil sanırım. Yada farkında iken, kendi eksenine çevirme işi beyhude siyaset olacaktır. Yönetimine getirilecekleri, seçimde koltuk için, emniyet subabı gibi görürken, geride kalanları yönetimden uzak tutmak da görülen gerçeklerdir.İlçe teşkilatında stepne gibi görülen üyelerin programlara dahi  katılmamak istememesi  veya yeri gelince dahil edilmemesi de Bismil cephesinden basın camiasına yansıyanlar arasındadır. Kadınlar günü için hazırlanan ve coşkuyla partisinin mutluluk yüzünü göstermeye gönüllü partililerin, geri çevrilmesi ve kaymakamlık programından da bertaraf edilmesi de akıllarda kalanlar arasındadır.

   

     Görüşmek üzere...

  Yazarın Diğer Köşe Yazıları
  • Haber Ara

  • Gazete Manşetleri

 • Son Eklenen