• AZAR AZAR

  AZAR AZAR
  Süleyman AYDIN

     Amerika Birleşik Devletleri'nin ortadoğu politikasının enkaza çevirdiği bölgelerde, bölge insanları eliyle kıyım yaşanıyor. Coşturulan kürtler devlet kurma hayaliyle kâh Beşşar Esad ile ittifak kurdular, kâh Rusya'nın himayesinde çatıştılar, kâh Amerika'nın üniformalı askeri oldular. Aslında Suriye rejimine baş kaldırı neticesinde başlayan iç savaşla meydana çıkan kürtler, ordudan ziyade halkla savaştılar.

   

     Tuhaf olan da neredeyse Esad'ın askeri gibi oldular. Başkaldıran, ezilen, yönetime muhalefet eden herkesi hedef bellediler. Önce Rusya, sonra Amerika ile birlikte hareket ettiler. İki ülkeden tedarik edilen silahların tetiğine bastıklarında namluyu kime doğrulttular sanırsınız? Ismarlama örgüt Deaş bahanesi ile tarumar olan Suriye kimsenin umurunda değildi. Umut ve hayallerle kendini dev aynasında görenler, arap, kürt, sünni fark etmez; silah altına almaktan imtina etmediler. Deaş'ın kümelendiği yerlere hükümdar olma eğilimi gösterdiler. Şengal'le planlanan ilhakın farkında olan yezidiler tasarılarını sekteye uğrattı.

   

     Kobani, Telafer, Deyrüzor, Afrin'de devlet kurma hezeyanını bir kazanım olarak empoze ettirmeleri; gelen silahların verdiği cesaret idi. Amerika ordusunun kullandığı kıyafet, miğfer ve gece görüş dürbünleriyle kendini Beyaz Saray'ın protokol salonunda gören Müslüm Salih ve diğer yöneticiler tahakküm altına aldığı kişilerin mezhep ve dinlerini, ırklarını önemsemedi. Heyecanı dorukta yaşayan Pyd' liler kendilerini güçlü görmeye başlayınca hayal perdesinin ötesinin bir gün, mutlaka yüzeyde duracağına ihtimal vermediler.

   

     Kirli savaşa hizmet edenler, Amerika ve diğer ülkelerin menfaatine hizmet etmede vites küçültmediler. Kirlenmiş bir zemin üzerinde duran kan daha ıslakığından düşmeden Deaş katillerinin ellerinde silahları ile bölge değiştirmesini televizyonlarda gördük. Kobani'de Türkiye Deaş'a destek veriyor algısını yönetenler, kendi işbirliğini örtmek ve mazeret uydurma gereği bile görmediler.

   

     Önce Deaş terör örgütü imal eden sonra sahaya süren, dahasında lekelemek istedikleri ülkenin bayrağına yapıştıranlar Kürt ögütlerini üretti. Kullandığı sürede devlet sözü verdiği anda gözleri karardı. Üniformalarla boy gösterenler Amerika'nın oyununu görmediler.Kendileri ile küstürüp, uzaklaştırma ve verilen sözleri yerine getirme sorumluluğu da bitmek üzere ama, hala mevzuyu sosyal medya algısıyla Türkiye'yi düşman ilan edenler bir kaç hafta içinde ortaya çıkan şu gerçeği göreceklerdir. Bölgeye ve duruma göre dingin olan kürtleri parça parça halinde Afrin' de ve Mümbiç'te yok ettirecekler. Bu gerçekleri en iyi bilen komuta kademesi, kendi yandaş medyasına asparagas haber göndermeye devam edecekler. Her gün yüzlerce Türk Askeri hayatını kaybetti haberlerine bakınca bir ayda bir ordunun yok olduğuna inana dursun; Afrin' den sonra Mümbiç'e sıra gelecek. Acaba her gün yüzlerce askerin yitimi ritmini hatırlayıp, savaşı kullanıldığımız için kaybettik diyecekler mi(?)

   

     Görüşmek üzere...

  Yazarın Diğer Köşe Yazıları
  • Haber Ara

  • Gazete Manşetleri

 • Son Eklenen