• GÜNÜL NEDİR BİLİR MİSİN? GÜNÜL HZ. MUHAMMED, KOKUSUDA EHLİ BEYTTİR (3)

  GÜNÜL NEDİR BİLİR MİSİN? GÜNÜL HZ. MUHAMMED, KOKUSUDA EHLİ BEYTTİR (3)
  Seyyid Hüseyin ZERRAKİ

  GÜNÜL NEDİR BİLİR MİSİN? GÜNÜL HZ. MUHAMMED,

  KOKUSUDA EHLİ BEYTTİR (3)

   

  Bu icmânın ortak delili, vahiy hânedânının, Mekke’nin Efendisi (Ebû Tâlib) hakkında söylediği hadîsler/sözlerdir. Burada tekrardan kaçınmak için onları kısaltarak nakledeceğiz:

  1. Cebrail’in Peygamber’e gelerek cehennem ateşinin, Peygamber’in annesine, babasına ve amcasına haram olduğunu bildirmesi.

  2. Cebrail’in Peygamber’e gelerek Peygamber’in, annesine, babasına ve amcasına şefaat etme izni verildiğini bildirmesi.

  3. Şeyh Müfîd şöyle yazıyor:

  “Ebû Tâlib’in vefat ettiğinde bu haberi Peygamber’e Ali verdi. Peygamber çok üzüldü ve Ali’ye hitaben şöyle buyurdu: “Git, babanın gasil ve kefen işlerini yerine getir. Defnetmek için hazır olduğunda bana haber ver.”. Ali, Peygamber’in söylediklerini yaptı. Peygamber amcasını kefenlenmiş olarak gördüğünde hüzünlü bir ifadeyle şöyle buyurdu:

  “Ey amca! Seninle akrabalık bağım vardı, ümit ederim ki hayırlar bulursun. Sen çocukluğumda terbiyemi uhdene aldın

  büyüdüğümde de dostum ve yardımcım oldun.” Bu sözlerden sonra insanlara dönerek şöyle buyurdu: “Allah’a yemin olsun amcama öyle bir şefaat edeceğim ki, insanlar ve cinler hayret içinde kalacaklar.”

  Şeyh Sâduk, Peygamber’in sözlerini şu ifadelerle nakletmiştir:

  “Ey amca! Yetimken beni kolladın, çocukluğumda beni terbiye ettin ve büyüdüğümde yardımcım oldun. Allah seni en güzel şekilde mükâfatlandırsın.”

  4. Peygamber’in Ebû Tâlib’e olan hasreti.

  5. Peygamber’in Ebî Tâlib’in oğlu Akîl’e söylediği söz.

  6- Hz. Hüseyin babası Hz.Ali'den şöyle nakletmiştir.

  Müminlerin Emiri Ali, etrafinda bir grup meydanda oturmuştu.

  Topluluğun içinde bir adam ayağa kalkıp imama şöyle dedi:

  Ey Müminlerin emiri sen allah'ın sana inayet ettiği yüce bir makamdasın ama baban cehennem ateşinde azâba giriftar olmuştur!" İmam Ali şöyle buyurdu: "SUS! Allah dilini koparsın! Muhammed'i Hak üzere gönderene yemin olsun ki eğer babam yeryüzündeki HER GÜNAHKÂRA ŞEFAAT ETSE, Allah onun şefaatını kabul edecektir. Ben onun oğlu olarak cennet ve cehennemi ayıran kişi iken,o nasıl cehennemde olsun?Muhammed'i hak üzere gönderene yemin olsun ki kiyamet günü Ebu Talib'in nurunun yanında, Muhammed, Fatima, Hasan,

  Hüseyin ve diğer imamların nuru hariç, tüm nurlar sönük kalacaktır. Biliniz ki onun nuru bizim nurumuzdandır ve Allah o nuru Àdem'i yaratmadan binlerce yıl önce yaratmıştır...

  7-Müminlerin Emiri.Hz.Ali şöyle buyurdu: "Allah'a yemin olsun ki babam, dedem Abdülmuttalib,

  Haşim ve Abdülmenaf hiç bir zaman puta tapmamışlardır."

  Onlar neye ibadet ederlerdi?" diye sorulunca,Hazret-i Ali, "Kâbe'ye doğru ve İbrahim'in dini üzere namaz kılarlardı."buyurdu.

  8-Ebu Tufeyl Âmir bin vâsile şöyle söylemiştir.

  Ali şöyle buyurdu:"Babam vefat ettiği zaman Allah Rasulü onun yanına geldi ve bana onun hakkında öyle bir haber verdi ki,benim için bu dünyadan ve dünyadaki her şeyden daha kiymetlidır."

  9-Müminlerin Emiri Ali şöyle buyurdu:

  "Ebu Talib,Allah rasulü'nü kendisinden hoşnut etmiş bir şekilde dünyadan gitti. 

  10-ŞA'Bİ MÜMINLERİN EMİRİ ALİ'DEN ŞÖYLE NAKLEDİYOR:

  "Allah'a yemin olsun ki Ebu Talib,Mümin ve Müslümandı Fakat KUREYŞ'İN HAŞIMOĞULLARI'NA olan kini ve düşmanlığı nedeniyle bunu gizliyordu."

  11-Hz. Zeynel-Abidin efendimize Ebu Talib'in iman edip etmediğini sorduklarında Hz.imam "EVET" dedi. "Bir grup onun kafir olduğunu düşünüyor" diye karşılık verdiklerinde Hz Zeynel-Abidin şöyle buyurdu:

  NeTuhaf! Bu sözlerle Ebu Talib'e mi yoksa peygamber'e mi iftira atmak istiyorlar? Allah, Mümin bir kadının kâfir bir erkekle nikâhlı kalmasını yasaklamıştır ve bu konuda Kur'an'da birden fazla âyet vardır.Hiç kimsenin şüphesi yoktur ki FATİME BİNTİ ESED Hz.Ali'nın Annesi)

  ilk Müslüman olan kadınlardandı ve Ebu Talib vefat edinceye kadar onun nikahında kalmıştır.(O Halde Ebu Talib'in KÂFİR  OLMASI İMKANSIZDIR)

  13-EBU BASİR LEYS MURÂDİ ŞÖYLE NAKLETMİŞTIR:

  Hz.İmam Muhammed Bakır'a Sordum:"Efendim,

  insanlar Ebu Talib'in Cehennemde bir ateş çukurunda olduğunu ve oradan sıcaktan beyninin kaynadığını söylüyorlar?"

  Hz İmam Muhammed Bakır şöyle buyurdu:

  "Allah'a yemin olsun ki yalan söylüyorlar. Eğer Ebu Talib'in imanını terazinin bir kefesine ve insanların imanını da diğer kefesine koysalar, Ebu Talib'in imanı daha ağır gelir."

  Yazarın Diğer Köşe Yazıları
  • Haber Ara

  • Gazete Manşetleri

 • Son Eklenen