• HUKUK DEVLETİ İÇİN YENİ ANAYASA ŞART

  HUKUK DEVLETİ İÇİN YENİ ANAYASA ŞART
  Hasan YOSUNKAYA

  HUKUK DEVLETİ İÇİN

  YENİ ANAYASA ŞART

   

     Mevcut Anayasayı, 5 kişi yaptı, 83 milyon kişi değiştiremiyor.

  Hikmeti nedir? Hani Sayın Cumhurbaşkanımız Erdoğan, BM Güvenlik Konseyinin yapısı ile ilgili yaptığı konuşmada, dünya 5'ten büyüktür diyordu. Burada da tam tersidir 5 asker, 83 milyon vatandaştan daha büyüktür.1982 anayasasını yapan 5 asker,1982 anayasasının ilk 4 maddesi değiştirilemez, değiştirilmesi teklif bile edilemez demişler.

  Arada yıllar geçti hala 83 milyon kişi, bu 5 kişinin koyduğu karara bağlılığını sürdürüyor.

    Türkiye hukuk reformu yapmaya hazırlanırken, mevcut anayasası, hala 1982 de 5 askerin yaptığı anayasadır. Yani 12 Eylül askeri darbeden sonra hazırlanan 1982 Anayasası için, 7 Kasım1982'deki halk oylaması ile 1982 Anayasası, yüzde 91.37 'evet'  oyuyla kabul edildi.

    1982 Anayasası, sonuçlarının açıklanmasıyla 9 Kasım 1982 tarihinde yürürlüğe girdi.

      Askerler, referanduma katılan vatandaşların % 91,37' i kabul oyu verdiğini ileri sürerek bu anayasa halkın anayasasıdır. Diyorlardı. Hâlbuki o gün oy kullananlar şöyle diyorlardı. “Biz red oyu versek, bu cunta başımızdan gitmez. Zulmü devam eder. Bir an önce normal sivil yaşama geçmek için gözümüzü kapatıp kerhen evet diyeceğiz, daha sonra değiştiririz” diyerek kerhen kabul oyu verdiler.

      12 Eylül darbesinin, mağdur etmediği kesim yoktur. Darbe lideri Evren: “Solda keyfi olarak idam ettiklerine karşılık, sağdan da o kadar kişi idam ederek denge sağladık” diyordu. Tüm siyasi partiler kapatılmıştı. Demokrasiye geçiyoruz diye iki parti kurdurarak seçime hazırlanırken. Özal Bülent Ulusu, hükümetteki bakanlık görevinden istifa ederek, zayıflamak adı altında, ABD'ye giderek siyasi kampa girdi. O günlerde, Eski ABD Dışişleri Bakanı Haig, Ankara'ya gelerek darbe lideri Evren'le görüşerek, Özal'ın kurduğu ANAP'ın da seçime girmeye ikna etmişti.

          Her kesimin karşı çıktığı bu anayasayı değiştirerek çağdaş, özgürlükçü, eşit ve adil yep yeni bir anayasa yapmak için Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan çağrıda bulundu. Herkes sağırları oynuyor. Hukukçular susmuş, STK'lar susmuş, Siyasi Partiler susmuş, Yazılı, Görsel ve Sosyal medya susmuş, adeta 12 Eylül darbecilerinin yaptıkları anayasa bulunmaz Hint kumaşıdır. Dünyanın en iyi anayasasıymış gibi, onun yerine, yeni bir anayasa istemiyoruz dercesine her kes susmuş. Anayasanın ilk 4 maddesi dahil tamamı değerlerimize uygun bir anlayışla değişmedikçe, sağlıklı bir hukuk reformu yapamazsınız.

  Yapacağımız en iyi yasa bile anayasaya aykırı olur. O da olmaz. Gelin millet olarak yeni bir ANAYASA yapalım. Arkasında hukuk reformu yapalım.

  Uğur Mumcu'un tarifine göre Türk Vatandaşı Kimdir?

  İsviçre medeni kanununa göre evlenen.

  İtalya ceza yasasına göre cezalandırılan.

  Alman ceza muhakemeleri usul hukukuna göre cezalandırılan.

  Fransız idari hukukuna göre idare edilen.

  İslam hukukuna göre gömülen kişidir.

     Batıda aldığımız bu yasaların miadı çoktan dolmuştur. Kendi hukukçularımızla, kendi değerlerimizle uyumlu, yep yeni yasalar çıkaralım ki, ülkemize özgürlükler gelsin, adalet tecelli etsin. Milletimiz huzur bulsun.

      Yep Yeni bir ANAYASA yapma zamanıdır.

  Yoksa bu anayasa ile hukuk devleti olamayız.

  Yazarın Diğer Köşe Yazıları
  • Haber Ara

  • Gazete Manşetleri

 • Son Eklenen