• Şehrimizde Sivil Akıl Çalışıyor

  Şehrimizde Sivil Akıl Çalışıyor
  Eyüphan KAYA

  Şehrimizde Sivil Akıl Çalışıyor

   

  Malumunuz ülkemizde şehrimizde hala üzerine düşeni yapmayan demokratik düzenin olmazsa olması Sivil Toplum Örgütleridir. Bu alanda acemi olduğumuzu söyleyebilirim, fakat her geçen gün bir derece daha değer kazanarak olgunlaştığını görmek de umut vericidir.

  Bu konuda ola gelen gelişmelerin bir kısmını sizinle paylaşmak istiyorum.

  Güneydoğu Ortak Akıl platformu,

  2017 yılında kurulup 400 civarında üyesi olan ve niteliği düzeyinde proje oluşturup, çalışmalar ortaya koyan bir platformdur.

  Bu çalışmaların yapılmasında öncü rol oynayanları tebrik eder, başarılarının devamını diliyorum. Doğrusu bu ülkenin bu bölgenin huzur ve sükûneti için kim taş üstüne taş koysa ona kalbi, kavli, fiili dualarımızla destek vermeliyiz diye düşünüyorum.

  Bu gün üyeleriyle yaptığı kahvaltılı basın toplantısında yapılan çalışmalarını ve yapmayı düşündükleri projelerden bahsetti, doğrusu kendim ve şehrim adına bu oluşumun çalışmalarından memnun olduğumu söyleyebilirim. Anlatmaya çalışsam diğer etkinlikleri anlatmaya sıra gelmez.

  GÖNÜL MİMARLARI İNİSİYATİFİ

  15 günlük yoğun bir çalışma sonucu 15 kişilik makul üyeleriyle bir kahvaltılı toplantı yapıp hedefini ortaya koyan “Gönül Mimarları İnisiyatifi” kurucu üye sayısını artırmakla birlikte, seçtiği 11 kişilik Yüksek İstişare kurulu ile yoğun bir tempoyla çalışmış ve Cuma günü Cuma namazı sonrası Hz. Süleyman camisinin önünde bir basın açıklamasıyla kuruluş nedenini basın/medya huzurunda kamuoyuyla paylaşacaktır.

  Üyesi olduğum bu oluşumun şehrimiz adına hayra vesile olacağına inanıyor ve siz değerli okuyucularımı bu etkinliğe katkı vermeye davet ediyorum.

  Mazlum-Der Diyarbakır şubenin teşekkülü,

  Malumunuz birkaç yıl önce kuruluş amacının dışına saparcasına bir renk veren Mazlum-Der 16 şubesini feshederek bir süre tefekkür moduna girmişti. Şimdi tekrar “Takva” kavramına endeksli bir teşkilatlanmaya niyetlenmiş ve bir süredir bu sorumluluğu üstlenen Av. Nesib Yıldırım geçen hafta bir toplantı yaparak çoğunluğu avukat olmak üzere Diyarbakır şubenin teşekkülü için bir ön istişare yapmıştı ve dün tekrar toplantı yaparak artık yönetimin teşekkülüne start verildi. Bir insan hakları örgütü olarak şimdiden hayırlı olsun. “Takva” kavramı şemsiyesi altında hayırlı çalışmalara katkı vereceğine inanıyorum.

  Meclisi Meşayih,

  Malumunuz Meşayih Şeyh kelimesinin çoğulu olup Şeyh; İlim Şeyhi, Tasavvuf Şeyhi, Yaşlılık Şeyhi ve bir de Petrol şeyhi olarak karşımıza çıkıyor. Petrol şeyhi hariç diğer üç sınıftan 21 kişi ile meclisimizi oluşturma startını dün verdik.

  Malum 2019 yılı yaşlılık yılı ve yaşları 60’ın üstünde olan makul, münevver ve halk üzerinde ağırlığı olan kimselerden bu meclisimizi oluşturacağız inşallah. Beklentim o ki bu halk üzerinde, Devlet erkanı üzerinde “Meclisi Meşayih” oluşumunun ciddi bir ağırlığı olacak, kalbi, kavli, fiili dualarınızı bekliyorum.

  Tabi bu oluşumların her birini anlatmak için bir yazı dahi yetmez, zaman içinde inşallah bu oluşumları daha iyi tanıyacağız/anlayacağız.

  Bu heyecanlı çalışmaların içinde olunca “Şehrimizde sivil akıl çalışıyor” başlığını yazıma uygun buldum.

  Malum Kur’anı Kerin’de 49 yerde yüce Allah celle celaluhu aklımızı kullanmayı hatırlatıyor.

  Ne mutlu aklını kullananlara diyor, dualarınızı bekliyorum.

  Yazarın Diğer Köşe Yazıları
  • Haber Ara

  • Gazete Manşetleri

 • Son Eklenen