• MERHABA

  MERHABA
  Elif ARAS

  MERHABA

   

  Merhabalar Sevgili Dostlar;

  Adettendir, yeni birileriyle tanışırken veya yabancı bir yere gidilmiş ise, ilk olarak tanışma faslı olur. Ben de böylece başlayayım istedim.

  Adım Elif ARAS.91 yılı doğumlu ve doğma büyüme Diyarbakırlıyım. Dört kişilik çekirdek bir ailenin büyük ferdiyim. Çocuk Gelişimi Ve Eğitimi okumuş, "Bir Çirkin Sevdim" isimli kitabın yazarıyım.

  Bundan sonra ki süreçte de, kısmet olursa köşe yazarı olarak sizlerle olacağım. Öncelikli olarak amaç ve ilkelere değinecek olursak, aslında hikâyem yaşamış olduğum sağlık problemleri ile başladı. Yaklaşık 5 yıldır savaşını verdiğim Kronik Böbrek Yetmezliği (KBY) hastalığına yakalandıktan sonra, hayata bakış açım, hayatımda ki birçok şey gibi değişimler gösterdi tabii.

  Böyle bir şeyin varlığı belki de kendimi, hayatı ve beraberinde ki nice şeyi sorgulamama ve daha objektif bakabilmeme olanak sağladı. Bu açıdan bakılırsa belki şanslı bile sayılabilirim.

  Ama tabii ki ne hastalık, ne de hayat bu kadarla sınırlı değil maalesef. Hastalıktan ötürü diyaliz denilen ve şuan ben ve benim gibiler için tek çare ve tedavi yöntemi olan bir makineye bağımlı olarak sürdürebiliyorum yaşantımı.

  Benim haftada üç defa 4'er saat olmak üzere toplamda 12 saatim bu şekilde geçiyor. Başkaca aynı hastalıkla mücadele veren hastaların sağlık durumlarına göre bu süreç uzayıp, kısala biliyor tabii.

  Uygun tedavi ve takip uzmanlarca belirlenir bu etapta. İlerleyen zamanlarda ve yazılarda inşallah fazlaca bu hastalığın ne olduğunu, sebeplerini, tedavi şeklini ve hastalığa dair her şeyi ve tabii farklıca konuları da paylaşacağım sizlerle. Fakat deminde söylemiş olduğum gibi, amaç ve ilkelerine gelirsek;

  Her ne kadar bu hastalıkla mücadele veriyor olsam da, pes etmemem gerektiğinin çok iyi bilincindeyim. Ve üstelik sadece kendim için de değil. Çünkü gerekse ülkemde, gerekse de dünya genelinde nice Elif'lerin var olduğunu biliyorum.

  Tek çözümü ise nakil! Yani organ bağışı veya kadavradan çıkacak uygun organ. Genele baktığımızda ise hasta sayısına oranla ihtimali düşük.

  Henüz diyalizin ne olduğunu dâhi bilmeyen o kadar yüksek oranlı bir kitle var ki. Bu yüzden bir proje başlatarak kendim ve benim gibiler için ses olmaya geldim. Ve işte buradayım. Başlatmış olduğum "SIRA SENDE” projesi ile Organ Bağışına Destek ve farkındalık uyandırmak amacındayım. İlkem ise mücadele veren herkese ses olmak. Şahsım adına ve tabii ki öncelikle destekleriniz ile bu yolda elimden geleni yapmaya hazırım. Peki ya siz?

  Bu yolda benimle beraber ve yüce gönüllülük göstermeye, yardımcı olmaya ne dersiniz? Bence zor değil. Başarabiliriz.

  Unutulmamalıdır ki her sağlıklı birey bir engelli adayıdır. Kimse bana olmaz dememelidir. O hâlde "SIRA SENDE” diyorum ve desteklerinizi bekliyorum.

  Sevgi ve saygılarımla...

  Elif ARAS.

  #Organ Bağışına Destek Ol, Hayat Kurtar.

  #Yaşama yol ver.

  #Bir Çirkin Sevdim kitabının yazarından...

  #@eliffarss

  Yazarın Diğer Köşe Yazıları
  • Haber Ara

  • Gazete Manşetleri

 • Son Eklenen