• Tüketim harcamalarının büyük bölümünü konut ve kira oluşturdu

  Tüketim harcamalarının büyük bölümünü konut ve kira oluşturdu
  Tüketim harcamalarının büyük bölümünü konut ve kira oluşturdu
  01.11.2018 Perşembe

   

  DİYARBAKIR- Hanehalkı Bütçe Araştırması'nın 3 yılı baz alan verilerine göre, toplam tüketim harcamalarının büyük bölümünü konut ve kira, gıda ve alkolsüz içecekler ile ulaştırma harcamaları oluşturdu.

  Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Hanehalkı Tüketim Harcaması (Bölgesel) 2017 verileri açıklandı. Hanehalkı Bütçe Araştırması'nın 2015, 2016 ve 2017 yıllarına ait verilerinin birleştirilmiş sonuçlarına göre; toplam tüketim harcamalarının büyük bölümünü konut ve kira, gıda ve alkolsüz içecekler ile ulaştırma harcamaları oluşturdu.

  Konut ve kira harcamalarına en yüksek payı ayıran bölge yüzde 30,7 oranıyla TR1 İstanbul Bölgesi iken en düşük payı ayıran bölge yüzde 21,8 ile TR9 Doğu Karadeniz Bölgesi oldu.

  GIDAYA EN YÜKSEK PAYI TRB ORTADOĞU ANADOLU BÖLGESİ AYIRDI

  Tüketim harcamaları içinde gıda ve alkolsüz içecek harcaması payının en yüksek olduğu bölge yüzde 27,1 ile TRB Ortadoğu Anadolu Bölgesi iken, en düşük olduğu bölge yüzde 15,5 ile TR1 İstanbul Bölgesi oldu.

  ULAŞTIRMA HARCAMALARINA TR6 AKDENİZ BÖLGESİ EN YÜKSEK PAYI AYIRDI

  Ulaştırma harcamalarına en yüksek payı yüzde 20,3 oranıyla TR6 Akdeniz Bölgesi ayırırken, en düşük payı ayıran bölge ise yüzde 14,6 ile TRB Ortadoğu Anadolu Bölgesi oldu.

  EĞİTİME AYRILAN PAY TR1 İSTANBUL BÖLGESİ'NDE EN YÜKSEK OLDU

  Tüketim harcamaları içinde eğitime yüzde 3,3 oranıyla en yüksek payı TR1 İstanbul Bölgesi ayırırken, TR9 Doğu Karadeniz Bölgesi yüzde 1 ile en düşük payı ayıran bölge oldu. Sağlık harcamalarına en yüksek payı yüzde 2,4 ile TR1 İstanbul Bölgesi ve TR2 Batı Marmara Bölgesi, en düşük payı ise yüzde 1,3 ile TRB Ortadoğu Anadolu Bölgesi ayırdı.

  TÜKETİM HARCAMALARININ DÖRTTE BİRİ TR1 İSTANBUL BÖLGESİ'NDE GERÇEKLEŞTİ

  Araştırma sonuçlarına göre; Türkiye'deki toplam tüketim harcamalarının yüzde 24,8'i TR1 İstanbul Bölgesi'nde oturan hanehalkları tarafından gerçekleştirildi. İkinci sırada yüzde 15,2 ile TR3 Ege Bölgesi yer alırken, bunu izleyen TR6 Akdeniz Bölgesi'nin payı yüzde 11,4 oldu.

  TÜKETİM HARCAMALARINDA EN DÜŞÜK PAYI TRA KUZEYDOĞU ANADOLU BÖLGESİ ALDI

  Türkiye'deki toplam hanehalkı tüketim harcamalarında en düşük payı yüzde 1,6 ile TRA Kuzeydoğu Anadolu Bölgesi aldı. Bu bölgeyi, yüzde 2,9 oranıyla TRB Ortadoğu Anadolu Bölgesi izledi. (HABER MERKEZİ)

   

   

   

  • Haber Ara

  • Gazete Manşetleri

 • Son Eklenen