Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Yaş meyve sebze ihracatçılarından 1,3 milyar dolarlık ihracat

Taze meyve sebze ve meyve sebze mamulleri sektörleri, 2023 yılında Anadolu coğrafyasında yetişen ürünleri 150’den fazla ülkeye ihraç ederek 5 milyar 908 milyon dolar dövizi ülke ekonomisine kazandırdı.

Taze meyve sebze ve

Yaş meyve sebze ihracatçılarından 1,3 milyar dolarlık ihracat! Taze meyve sebze ve meyve sebze mamulleri sektörleri, 2023 yılında Anadolu coğrafyasında yetişen ürünleri 150’den fazla ülkeye ihraç ederek 5 milyar 908 milyon dolar dövizi ülke ekonomisine kazandırdı.

 

Türkiye’nin taze meyve sebze ve meyve sebze mamulleri ihracatının yüzde 23’ünü tek başına gerçekleştiren Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği, bu ihracata en çok katkı sağlayan 10 üyesi için “İhracatın Yıldızları Ödül Töreni” düzenledi.

 

Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği’nin 2023 yılı Olağan Mali Genel Kurul Toplantısıyla birleştirilen “İhracatın Yıldızları Ödül Töreni”nde yaş meyve sebze ve meyve sebze mamulleri sektörlerinde en çok ihracat yapan 5’er firma ödüllerini aldı. 10 firma 2023 yılında Türkiye’de 325 milyon dolar döviz kazandırırken, Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği’nin 1 milyar 330 milyon dolarlık ihracatına yüzde 25 katkı sağladılar.

 

Mali Genel Kurulda konuşan Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkan Yardımcısı ve Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Başkanı Hayrettin Uçak, 2018 yılında göreve geldikleri günden bu yana EYMSİB’in ihracatının artması için yaptıkları projeler hakkında bilgi verdi.

 

EYMBİS üyelerine; “Birliğimiz, sizlerin sayesinde 2023 yılı sonunda da ihracat rekoruna imza attı ve yüzde 7’lik artışla 1 milyar 330 milyon dolarlık ihracatı kayıt altına aldı” diye seslenen Uçak, “805 üye firmamızın 128 ülke ve bölgeye, 100’ün üzerinde farklı ürün grubunda dünyanın her bir köşesine yaptıkları ihracat hepimizin göğsünü kabarttı. Siz değerli üyelerimizi bu başarınızdan dolayı kutluyor ve canı gönülden tebrik ediyorum” şeklinde konuştu.