• Ticaret Bakanlığından marketlere fahiş fiyat denetimi

  Ticaret Bakanlığından marketlere fahiş fiyat denetimi
  Ticaret Bakanlığından marketlere fahiş fiyat denetimi
  22.01.2021 Cuma

   

  ANKARA- Fahiş fiyat artışlarına yönelik artan şikayet üzerine Ticaret Bakanlığı tarafından marketlerde başta gıda ve temel tüketim ürünlerinde denetimler yapıldı.

  Yapılan denetimlerle ilgili Bakanlık'tan yapılan yazılı açıklamada, Türkiye genelinde 19 Ocak-20 Ocak 2021 tarihlerinde 500'ü aşkın işletmede 10 bine yakın ürünün incelendiği belirtildi.

  İhlalde bulunan işletmelere 10 bin ila 500 bin TL arasında para cezası uygulandığı belirtilen çıklamada, "Bu kapsamda, Ticaret Bakanlığınca yapılan denetimler sonucunda 562 işletme bazında 9 bin 870 ürün incelenmiştir. İnceleme sonucu elde edilen veriler Haksız Fiyat Değerlendirme Kurulu tarafından değerlendirilecek ve firmaların savunmalarının alınmasının ardından haksız fiyat artışında bulunduğu tespit edilenler hakkında 10 bin Türk lirasından 100 bin Türk lirasına, stokçuluk faaliyetinde bulunduğu tespit edilenlere ise 50 bin Türk lirasından 500 bin Türk lirasına varan idari para cezası yaptırımı uygulanacaktır." denildi.

  375 FİRMAYA 11,9 MİLYON LİRA CEZA

  Açıklamada, Haksız Fiyat Değerlendirme Kurulunun bugüne kadar 3 bin 208 dosyayı karara bağladığı ifade edildi.

  Gıda, temizlik, hijyen ürünleri gibi temel ihtiyaç maddelerinde fahiş fiyat artışı yaptığı değerlendirilen 375 firmaya toplam olarak 11 milyon 885 bin TL idari para cezası uygulanmasına karar verildi.

  Bakanlık, temel gıda ürünleri arasında yer alan ayçiçek yağı, yumurta, tavuk, bebek maması ürünlerine yönelik fahiş fiyat artışı şikâyetleri ve başvuruları üzerine, bu ürünlere yönelik denetimlerini artırırken üretici/ithalatçı/tedarikçi ve bu ürünlerin tüketicilere satışını yapan bazı yerel ve ulusal marketlerden savunma istenildiğini belirtti. (İLKHA) 

  • Haber Ara

  • Gazete Manşetleri

 • Son Eklenen