• Ticaret Bakanlığı: Satış sonrası hizmetler yönetmeliğinde önemli değişikler yaptık

  Ticaret Bakanlığı: Satış sonrası hizmetler yönetmeliğinde önemli değişikler yaptık
  Ticaret Bakanlığı: Satış sonrası hizmetler yönetmeliğinde önemli değişikler yaptık
  13.02.2020 Perşembe

   

  DİYARBAKIR- Yönetmelikte; arızalı ürünlerin kargo, nakliye, posta vb. giderlerinin firmalarca karşılanması, bazı ürünlerin azami tamir sürelerinin değişmesi, telefonda bekletilen tüketicilerin menfaat kaybının engellenmesi gibi önemli değişikliklere gidildi.

  Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan Satış Sonrası Hizmetler Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik, Resmî Gazete'de yayımlandı.

  Düzenlemeye göre, satış sonrası hizmetler yönetmeliğinde önemli değişikler yapıldı.

  Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan Satış Sonrası Hizmetler Yönetmeliği'nde yapılan önemli değişiklikleri şu şekilde:

  ARIZALI ÜRÜNLERİN KARGO, NAKLİYE, POSTA VB. GİDERLERİ FİRMALAR KARŞILAYACAK

  Garanti hükümleri kapsamında tüketiciler tarafından satıcılara gönderilen arızalı ürünlerin kargo, nakliye, posta ve benzeri giderlerinin firmalar tarafından karşılanacağı hüküm altına alınarak, tüketicilerin bu konuda menfaat kaybına uğramaları engellendi.

  ÇAĞRI MERKEZİ VB. UYGULAMALARLA TELEFONDA BEKLETİLEN TÜKETİCİLERİN MENFAAT KAYBI ENGELLENECEK

  Tüketicilerin yetkili servis istasyonlarını aradığında çağrı merkezi ve benzeri uygulamalar sonucunda telefonda bekletilerek olağan ücret tarifesinden daha fazla telefon ücretine maruz kalmalarının önüne geçebilmek adına düzenleme yapıldı. Bu düzenlemeyle tüketicilerin yüklü telefon faturaları ile karşı karşıya kalması ve haklarını ararken ekonomik menfaat kaybına uğraması gibi olumsuz uygulamaların önüne geçilmesi amaçlandı.

  ÜRÜNLERE YERİNDE BAKIM VE ONARIM HİZMETİ İLE İLGİLİ BÜROKRASİ AZALTILDI

  Ürünlere yerinde bakım ve onarım hizmeti verilmesi durumunda malın teslim alındığına dair belge düzenleme zorunluluğu kaldırılarak, uygulamadaki tereddütler giderildi, firmalar açısından bürokrasi azaltıldı.

  TÜKETİCİ ŞİKAYETLERİNİN ARTMAYA BAŞLAMASI NEDENİYLE YENİ ÜRÜNLER LİSTEYE EKLENDİ

  Son yıllarda tüketiciler tarafından kullanımının oldukça yaygınlaşması ve satış sonrası montaj, bakım ve onarım hususunda tüketici şikayetlerinin artmaya başlaması nedeniyle görme engelliler için kitap okuyucu, tablet, sanal gerçeklik gözlüğü, akıllı ev ve otomasyon sistemleri, duşakabin, ATV araç, motorlu bisiklet, motorlu scooter, akıllı saat ve bileklikler, drone gibi ürünler eklenerek, bu ürünler için de satış sonrası hizmet verme yükümlülüğü öngörüldü ve tüketicilerin hakları güvence altına alınmış oldu.

  SERVİS SAYILARI, ÜRÜNÜN NİTELİĞİ VE KULLANIM YAYGINLIĞI DİKKATE ALINARAK YENİDEN BELİRLENDİ

  Kurulması zorunlu olan servis sayıları gerek tüketiciler gerekse firmalar açısından daha optimum bir sayıda belirlenerek, yatırım ortamının ve tüketiciyi koruma alanının iyileştirilmesi amaçlandı. Ayrıca sektörel tutarlık açısından da servis sayılarında bazı değişiklikler yapıldı.

   

  Bazı ürünlerin kullanım ömürleri malın niteliğine uygun olacak şekilde yeniden düzenlenerek, kullanım ömrü süresince verilecek servis hizmetlerinin daha etkin ve verimli bir şekilde sağlanması amaçlandı.

  BAZI ÜRÜNLERİN AZAMİ TAMİR SÜRELERİNDE DEĞİŞİKLİK YAPILDI

  Yönetmeliğin (Ek listesi) "Taşıtlar" başlığı altında yer alan binek otomobiller, kamyonetler, motosikletler, motorlu bisikletler, ATV araçlar, deniz motosikletleri, yatlar, kar motosikletleri motorlu "scooter"lar ve karavanlar için azami tamir süresi 45 iş günü olarak yeniden düzenlendi.

  Servis istasyonlarına ait adres, iletişim bilgisi, ticaret unvanı gibi bilgilerin değişmesi veya üretici/ithalatçıların servis sözleşmelerini feshederek başka servisleri yetkili kılmaları durumunda yapılan bu değişikliklerin firmaların internet sitelerinde yer alması zorunluluğu getirilerek tüketicilerin güncel yetkili servis bilgilerine rahatlıkla ulaşması amaçlandı.

  SERVİS BİLGİLERİNDEKİ DEĞİŞİKLİKLERİN BAKANLIĞA BİLDİRİLME SÜRESİ 30 GÜNE ÇIKARILDI

  Firmaların yetkili servis değişikliklerinde yapılması gereken işlemlerin zaman alması nedeniyle sektörlerden gelen talepler dikkate alınarak servis bilgilerindeki değişikliklerin 15 gün içinde bakanlığa bildirilmesine yönelik süre 30 güne çıkarıldı.

  HİZMET YETERLİLİK BELGESİ BİR YIL GEÇERLİ OLACAK

  Yönetmelikte iki yıl olan satış sonrası hizmet yeterlilik belgesinin geçerlilik süresi, bir yıla çekiliyor. Belgenin geçerlilik süresi dolmadan yenilenmesi zorunlu olacak.

  HİZMET YERİ YETERLİLİK BELGESİ'NİN VERİLME YETKİSİ BAKANLIK VE TSE'YE VERİLDİ

  Yetkili servislere Hizmet Yeri Yeterlilik Belgesi'nin verilmesi yetkisinin yalnızca bakanlık ve TSE uhdesinde olduğu düzenlendi ve TSE tarafından verilen Hizmet Yeri Yeterlilik Belgesi'nin sadece bakanlığa bildirilen yetkili servisler için zorunlu olduğu hükme bağlanmış oldu.

  Satış Sonrası Hizmetler Yönetmeliği'nde yapılan değişiklikler, 1 Temmuz 2020 tarihinde yürürlüğe girecek. (Haber Merkezi)

  • Haber Ara

  • Gazete Manşetleri

 • Son Eklenen