• Karacadağ pirinci hasadı başladı

  Karacadağ pirinci hasadı başladı
  Karacadağ pirinci hasadı başladı
  22.09.2020 Salı

   

  DİYARBAKIR- Diyarbakır Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Münir Karaloğlu, Diyarbakır’ın coğrafi işaretli tescilli Karacadağ Pirinci hasadını başlattı.

  Diyarbakır Tarım ve Orman Müdürlüğü koordinesinde Çınar ilçesi Yarımkaş köyü'nde “Karacadağ Pirinç Hasadı Tarla Günü” etkinliği düzenlendi. 2018 yılında coğrafi işaret tescili alan ve Karacadağ havzası ile, Çınar, Hazro, Çermik ve Kocaköy’de üretimi gerçekleştirilen Karacadağ Pirincinin hasadı. Diyarbakır Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Münir Karaloğlu’nun yaptığı ilk hasatla başladı. Bölgedeki toprak yapısı ve sulama suyuna gösterdiği uyum ile tarımında kullanılan sulama suyunun özellikleriyle diğer pirinç çeşitlerinden ayrılan aynı zamanda hem bu özellikleri hem de tarıma elverişli olmayan taşlık alanlarda dahi yetiştirilebildiğinden dolayı Diyarbakır ve ülkenin ekonomisine katkı sunan Karacadağ Pirincinin hasadını başlatan Karaloğlu konuyla ilgili açıklamalarda bulundu.

  'DÜNYANIN EN VERİMLİ TOPRAKLARI ÜZERİNDEYİZ'

  Bölgedeki toprak yapısı ve sulama suyuna gösterdiği uyum ile tarımında kullanılan sulama suyunun özellikleriyle diğer pirinç çeşitlerinden ayrılan aynı zamanda hem bu özellikleri hem de tarıma elverişli olmayan taşlık alanlarda dahi yetiştirilebildiğinden dolayı Diyarbakır ve ülkenin ekonomisine katkı sunan Karacadağ Pirincinin hasadını başlatan Karaloğlu, “Diyarbakır’ımız gerçekten bir üretim merkezi, özellikle tarımsal üretimde dünyanın en verimli toprakları üzerindeyiz. Geçen mısır hasadında da söylemiştim; yukarı Mezopotamya'da bereketli hilalin tacındayız" dedi.

  'KARPUZ, KADAYIF, ÖRGÜLÜ PEYNİR GİBİ KARACADAĞ PİRİNCİ'

  Karacadağ’ın Diyarbakırlılar için sadece sönmüş bir volkandan öte olduğunu ifade eden Vali Karaloğlu, Karacadağ’ın medeniyetler beşiği, kadim bir kültür, bir şiir, bir tarih olduğunu söyledi. Kendine has özellikleriyle özgün Karacadağ pirincinin, Diyarbakırlı vatandaşların emeği ve alın teriyle taşların arasında gerçekleştirdikleri tarım faaliyetleri sonucu üretildiğini belirten Karaloğlu, Diyarbakır’ın tescillenerek coğrafi işaret almış birçok ürününün bulunduğunu dile getirerek karpuz, kadayıf, örgülü peynir gibi Karacadağ pirincinin de bu kapsamda olduğunu ifade etti.

  'SOĞUK KAR SULARIYLA SULANIYOR'

  Karacadağ pirincinin özelliklerine de değinen Vali Karaloğlu, “Karacadağ’ın bazaltik topraklarında yetiştiği için organik değeri yüksek aynı zamanda bizim burada çiftçimiz diğer bölgelerdeki kültür çeltiğinde olduğu gibi bir tava sistemi sulama yapmıyor. Bu bölgedeki sulama doğal sulama. Karacadağ’ın kar sularından ve kaynak sularından gelen ve sıcaklığı 8 ile 10 derece olan soğuk bir su ile çeltiği suluyor. Diğer bölgelerde kültür çeltiği yapılan yerlerde 18 derecenin üzerinde olması gerekiyor su sıcaklığının ancak bizim bölgemize özgü Karacadağ pirincinde 8 ile 10 derecelik soğuk kar suları ile bu çeltik sulandığı için zaten lezzetli ve doğallığı yüksek” dedi.

  'MAZOT, GÜBRE DESTEĞİ VE KĞ BAŞINA 10 KURUŞ DESTEKLEME'

  Üretim aşamasında çiftçilere yönelik Devlet desteğine de vurgu yapan Karaloğlu, devletin çiftçiye dönüm başına 66 liralık mazot ve gübre desteği olduğunun aynı zamanda kilogram başına da 10 kuruş destekleme yapıldığının altını çizdi.

  'HEM KALİTESİNİ ARTTIRALIM HEM DE GELİR MİKTARINI'

  “Karacadağ pirincinin hem marka değerini yükseğe çekmemiz gerekiyor hem de diğer pirinçlerin Karacadağ pirinç adı altında satılmasına da engel olmalıyız. Yani sadece bu bölgede özgün, bu bölgede yetişmiş olan pirincin Karacadağ pirinci olarak piyasaya sürülmesini de denetlememiz gerekiyor ki hem kalitesini arttıralım, hem de çiftçimize olan gelir miktarını arttıralım” diyerek çiftçilere hasatlarının bereketli olmasını diledi.

  • Haber Ara

  • Gazete Manşetleri

 • Son Eklenen