• Gıda israfı ve açlık korkunç boyutlarda!

  Gıda israfı ve açlık korkunç boyutlarda!
  Gıda israfı ve açlık korkunç boyutlarda!
  22.10.2020 Perşembe

   

  DİYARBAKIR – Türkiye’de yılda 19 milyon ton gıda israf edilirken, bu üretilen gıdanın beşte birine tekabül ediyor. Dünya genelinde ise yıllık gıda israfının 1,3 milyar ton civarında olduğu belirtilirken, israf edilen gıdanın üçte biri ile açlık sınırı altındaki 1 milyar civarındaki insanın yıllık gıda ihtiyacının rahatlıkla karşılanabileceğini ifade ediliyor.

  ‘GIDA İSRAFI ÜRKÜTÜCÜ BOYUTLARA ULAŞTI’

  Hüda Par İktisat İşleri Başkanlığı, Türkiye ve dünyadaki gıda israfına dair yazılı açıklamada bulundu. Açıklamada, gıda israfının ürkütücü boyutlara ulaştığına dikkat çekilerek bu sorunun çözümüne odaklanılması gerektiğine vurgu yapıldı. Açıklamada, “Gıda üretimi, tedariki ve güvenliği kavramları, yaşadığımız pandemi süreciyle beraber daha fazla önem kazanmıştır. Bununla beraber gıda israfının vardığı boyutlar da bir başka tartışma konusu olmayı sürdürmektedir. Dünya ülkeleri bir yandan artan nüfusa yetmesi için gıda üretiminin artırılması gereğini vurgularken, bu gerekçe ile doğa katliamlarına yönelip çevre ve kaynaklar tarumar edilmiştir diğer yandan gıda israfı da ürkütücü boyutlara ulaşmıştır” denildi.

  ‘İSRAFIN YÜZDE 2 AZALTILMASI 360 BİN AİLENİN GEÇİMİ’

  ‘Dünya Gıda Günü’ etkinliklerinin bu seneki toplantısına katılan Tarım Bakanı Bekir Pakdemirli’nin, Türkiye'de yaşanan gıda israfına değinirken ‘Yılda 19 milyon ton gıdanın israf edildiğini, bunun üretilen gıdanın beşte birine tekabül ettiğini’ belirttiği hatırlatmasında bulunulan açıklamada, “Buna göre israf miktarı sadece yüzde 2 oranında azaltılabilirse bu, 360 bin ailenin bir yıllık geçim giderinin karşılanmasına eşdeğer bir miktara karşılık gelmektedir” denildi.

  “YILLIK GIDA İSRAFI 1,3 MİLYAR TON”

  Dünyada yıllık gıda israfının 1,3 milyar ton civarında olduğu ifade edilen açıklamada, “Gıda israfı, israf kalemlerinden sadece bir tanesini oluşturmaktadır. Gıdanın temel ihtiyaç olması gıda israfını daha önemli kılmaktadır. Kaldı ki gıda israfı sadece Türkiye'ye özgü değil, dünya genelinde devam edegelen önemli sorunlardan biridir. Dünyada yaklaşık 1 milyar insan açlık ve gıda krizi ile boğuşmaktadır. İstatistiklere göre dünya genelinde yıllık gıda israfı 1,3 milyar ton civarındadır. İsraf edilen gıdanın üçte biri ile açlık sınırının altındaki 1 milyar civarı insanın yıllık gıda ihtiyacı rahatlıkla temin edilebilecektir” ifadelerine yer verildi.

  ‘İNSANLARIN BİR KISMI İSRAF İÇERİSİNDE

  DİĞER KISMI DA AÇLIKTAN KIRILMAKTA’

  Kapitalist sömürü sisteminin bu sorununu, uluslararası kuruluşların gündemine alması gerektiği ifade edilen açıklamada, “Ancak daha çok kazanmak adına teşvik edilen tüketimin çılgınlık düzeyine çıkarak israfın insanlar arasında kalıcı bir alışkanlık haline gelmesi gibi nedenler, israfı azaltmak yerine gün geçtikçe daha da artırmıştır. İsraf istatistiklerine göre en fazla gıda israfına zengin ülkelerde ve toplum içerisindeki zengin kesimde rastlanmaktadır. Bu da gelir adaletsizliğindeki devasa uçurumun israftaki rolünü ortaya koymaktadır. Ekolojik dengeyi de bozan bu durum, dünyanın en önemli sorunu haline gelmiştir. Kapitalist sömürü çarkının insanlığı getirdiği son nokta budur. İnsanların bir kısmı israf içerisinde yaşarken diğer kısmı açlıktan kırılmaktadır. En kısa zamanda bu sorun, uluslararası kuruluşların gündemine girmeli ve insanlık, bu sorunun çözümüne odaklanmalıdır” denildi. (İLKHA)

  • Haber Ara

  • Gazete Manşetleri

 • Son Eklenen