• Diyarbakırlılar bayram namazını evde kılıp bayramlaştı

  Diyarbakırlılar bayram namazını evde kılıp bayramlaştı
  Diyarbakırlılar bayram namazını evde kılıp bayramlaştı
  24.05.2020 Pazar

   

  DİYARBAKIR- Coronavirus (Covid-19) önlemleri kapsamında 4 gün ilan edilen sokağa çıkma yasağı nedeniyle bayram namazını camilerde kılamayan Diyarbakırlılar, ailece namazlarını eda ettiler.
  Camide bayram namazını kılamamanın ve bayram ziyaretlerin yapamamanın hüznünü yaşadığını belirten İslam Çetinkaya, kendisi gibi tüm Müslümanlarında buruk bir sevinç yaşadığını belirtti.

  Çetinkaya, "Bu yıl hem Ramazan Ayı hem de bayram biraz buruk geçti.  Bu yıl bu Coronavirus nedeniyle alınan tedbirler ve kurallar gereği teravih namazı cemaatle kılamadık. Camilerde itikafa giremedik ve bin yıldan daha hayırlı olan Kadir Gecesi'ni de camilerde ihya edemedik. Bundan dolayı hem şahsım adına hem de inanıyorum ki bütün Müslümanlarda bu konuda çok üzüntülüdür.  Bu maneviyatı yaşayamamak çok acı verici bir durumdu." dedi.

  Yasaktan dolayı akrabalarıyla yüz yüze bayramlaşamadığı için bayramın buruk geçtiğini ifade eden Çetinkaya, tüm İslam aleminin bayramını kutlayarak şöyle konuştu:

  Her şeye rağmen evlerimizde yaptığımız bu manevi çalışmaları yeniden coşkuyla devam etmemiz gerekir. Coronavirus'ten dolayı ilan edilen sokağa çıkma yasağından dolayı yaşlılarımızı ziyaret edemiyoruz, sevdiklerimizle, dostlarımızla ve akrabalarımızla yüz yüze bayramlaşamadığımız için bu bayram geçmiş yıllarda ki gibi neşeli yerine buruk geçiyor. Her şeye rağmen Allah'a yine şükrümüzü edeceğiz, dua edeceğiz ki Allah-u Teala bir an önce bu hastalığı aramızdan çıkarsın ve yeniden eski Ramazanlarımızı, bayramlarımızı ve neşemizi yakalamak için Allah'a bol bol dua ve niyazda bulunacağız. Buradan İslam aleminin mazlumların ve dostlarımın bayramını kutluyorum.
  Coronavirus'ten dolayı camilerde bayram namazının kılınmasının yasak olduğunu hatırlatan Furkan Çetinkaya, evde ailesiyle bayram namazını kıldığı söyledi.

  Çetinkaya, okulların kapanmasının ardından arkadaşlarını çok özlediğini ve arkadaşlarının ve öğretmenlerinin bayramını kutladığı aktardı.

  Hamza Çetinkaya ise Coronavirus nedeniyle akrabalarını ve arkadaşlarını ziyaret edemediğini, bu nedenle şeker ve harçlık da toplayamadığını söyledi. (İLKHA)

  • Haber Ara

  • Gazete Manşetleri

 • Son Eklenen