• Atık kağıt arabasında geçen hayat!

  Atık kağıt arabasında geçen hayat!
  Atık kağıt arabasında geçen hayat!
  20.11.2020 Cuma

   

  Abdussamet KARAŞ

  DİYARBAKIR - Suriye’de yaşanan iç savaştan kaçarak Diyarbakır’a yerleşen Khalil ailesi, çöp kutularından atık kağıt toplayıp satarak geçimini sağlıyor. Ailesini bir an olsun gözünün önünden ayırmak istemeyen Rahman Khalil, hep birlikte çıktıkları atık toplama işinde geçirdikleri günün ardından yine hep beraber kiraladıkları evlerine kazandıkları ekmek parasıyla dönmenin mutluluğunu yaşıyorlar.

  HALEP’TEN 12 KİŞİ YOLA ÇIKTILAR

  Suriye’nin Halep kentinde inşaat malzemeleri dükkanı bulunan Rahman Khalil, iç savaş nedeniyle 1 yıl önce kendi ve kardeşinin ailesiyle birlikte sınırı geçerek Şanlıurfa’ya geldi. 7 kişi olan kardeşi Mahmut ve ailesiyle 12 kişi olarak çıktıkları yolda Şanlıurfa’da kalmayı tercih eden kardeşi ve ailesiyle vedalaşan Rahman Khalil ailesiyle Diyarbakır’a geldi. 5 kişilik Khalil ailesi, Diyarbakır’da kiraladıkları 2 odalı bir eve yerleşirken, geçimlerini sağlamak için çöplerden atık kağıt toplamaya başladı.

  MİNİK HASSAN ÇÖP ARABASINDA

  Her zaman ki gibi el arabasıyla atık kağıt toplamaya çıkan Rahman Khalil ve ailesi, bırakacak yer olmadığı için yanında dolaşan ancak yorulan 4 yaşındaki oğlu Hassan’ı arabasına koyarak işini yapmaya çalışıyor.

  “ÇOCUKLARIMDAN DA BİR AN OLSUN AYRILMAK İSTEMİYORUM”

  Vatandaşların ‘Sen çalışıyorsan çalış bunları neden kendinle perişan ediyorsun, bu çöplerin içinde’ şeklindeki çıkışlarına Rahman Khalil, “Ekmek parası için kağıt topluyoruz. Yapacak başka işimiz yok. Çocuklarımdan da bir an olsun ayrılmak istemediğim için hep beraber hem çalışıyor hem de birlikte kalıyoruz. Böyle daha güvenli” diye cevaplıyor.

  “TEK İSTEĞİMİZ KENDİ TOPRAKLARIMIZDA YAŞAMAK”

  Diyarbakır’da iki odalı bir ev tuttuklarını ve kağıt toplayarak yaşamaya çalıştıklarını kaydeden Khalil, “Dilenmek yerine çalışarak, günde 10-15 lira kazanarak ailemin geçimini sağlıyorum. Bizler dilenci değiliz, el açmak yerine kendi paramızı kazanmak istiyoruz. Dil bilmiyor, kimseyi tanımıyoruz, iş bulmak zor olduğu için çöplerden kağıt, demir para edebilecek şeyler topluyoruz. Tek isteğimiz ülkemizin düzelmesi ve yeniden kendi topraklarımıza dönüp orada yaşamak” dedi.

  • Haber Ara

  • Gazete Manşetleri

 • Son Eklenen