• AKLINA TÜKÜREYİM

  AKLINA TÜKÜREYİM
  Recep İDİKUT

   

  AKLINA TÜKÜREYİM

   

     Önce şu ayeti tefekkür edelim:

  “Andolsun, cehennem için cinlerden ve insanlardan çok sayıda kişi yarattık (hazırladık). Kalbleri vardır bununla kavrayıp anlamazlar, gözleri vardır bununla görmezler, kulakları vardır bununla işitmezler. Bunlar hayvanlar gibidir, hatta daha aşağılıktırlar. İşte bunlar gafil olanlardır.” (A’raf 7/179)

   

     Tarihte, meşhur olmak, bir şekilde gündeme gelmek için, akla ziyan davranışlarda bulunan ahmaklar hep olmuştur. Bu ahmaklardan birisi, tarihe geçmek için beyaz sarayı yakmıştı. Başka bir bedevi ahmak, zemzem kuyusuna bevl eder. Görenler, bin bir beddua ve hakaret ve lanetle neden bu çirkin işi yaptığını sorunca: “ismim tarihe geçsin diye yaptım” der.Evet! Bazı zavallı ahmaklar isimleri tarihe geçsin diye, böylesi uçuk kaçık işlere kalkışmışlardır.  İşte size taze bir ahmaklık örneği; bir takım kişiler siyaseti araç kılarak seçimlerde aday olup arenaya çıkarlar ve akla ziyan itham ve iftiralarla birbirlerini o kadar yalan yanlış sözlerle ithamda bulunurlar ki; bazen söyledikleri yalanlara kendileri dahi inanırlar.

   

       Danışmanların ellerine tutuşturdukları bilgi ve belge müsveteleriyle sağa sola kendilerine rakip gördükleri, yâda nefret ettiklerini, düşman gördüklerini alt etme adına yapmadıkları madrabazlık yoktur.  Sonra anlaşıldığında, yok öyle, yok böyle oldu derler.Görüyoruz; medyada o kadar iftira yalan bilgilerle bu topluma algı oluşturuluyor ki, sanki her şey mubah. Ar damarı çatlamışsa bir insanın, ondan her kötülük bekle denilmiş.Bu yalanların dibi boş vaatlerin havada uçuştuğu bu seçim arifesinde bize düşen, her duyduğuna inanma araştır her vaatte bulunan kişiye de geçmişte hayatta bıraktığı esere ve hizmetlere bakmalı benden söylemesi.

   

   Bu siyasetçiler;çağdaş, ilerici, bilim insanı müsveddeleri bu milletin gözüne baka baka yalan söyleyip dibi boş vaatlerde bulunuyorlar. Bu vatanın ekmeğiyle beslenip bu milletle dalga geçmek, aptal muamelesi yapmak kimsenin haddine değildir.

   

  Ama, sizde biliyorsunuz ki böyle bir ahmaklık yaparsanız, zaman her şeye ilaçtır, bu millet sizi tükürük ve lanete boğar.Kısacası ey gaflet uykusuna kapılmışlar: Gayeniz gündeme gelmekse, başka bir yolunu bulun.

  Yazarın Diğer Köşe Yazıları
  • Haber Ara

  • Gazete Manşetleri

 • Son Eklenen