• KÜÇÜK KİTAPLAR ÜZERİNE

  KÜÇÜK KİTAPLAR ÜZERİNE
  ŞEVKET KOYUNCU

   

   

  KÜÇÜK KİTAPLAR ÜZERİNE

   

  Küçük kitapların doğuşu yakın tarihlerde geçmiş ilginç bir olaya dayanıyor. Anlatılır ki Beyrut'ta ömrünü cilt cilt kitaplar hazırlamakla geçiren bir bilim adamı yol kenarında dinlendiği bir parkın önünden geçen motosikletli bir gence dikkat eder.

  Genç yol boyunca karmaşık bir trafik içinde yol alırken bir yandan da tek eliyle tuttuğu sandivicini yemeğe çalışmaktadır. Bu durum Lübnanlı bilim adamının aklına yeni düşünceler getirir. Artık insanlar zaman alıcı ve yorucu günlük hayatın içinde yemek ihtiyacını bile hareket halindeki aracın üzerinde gidermek için gayret etmektedirler. Yaşanan çağ insanların büyük çoğunluğunu hızlı yaşanan bir hayata mahkum etmiştir.

  Yemek yemeye bile ayrılan zaman alabildiğine daralmıştır. Kabul edilsin veya edilmesin sıhhatsiz bir yapıda büyüyen şehirler gelişen insanı ve iş ilişkileri yollarda geçirilen uzun zamanlar bir takım değişikliklere yol açmaktadır. Artık kimi insanların hazırladığı cilt cilt kitapların kapaklarını bile açmaya zamanlarının alamayacağına inanır.

  O anda aklına gelen bu düşüncelerde çağımız insanına daha fakir bir metotla yaklaşılması gerektiği kanaatine varır ve kimi meselelerini kısa ve öz, çarpıcı bir şekilde sunmak üzere küçük kitaplar kaleme alır. İşte küçük kitaplar böyle bir olayın ve düşüncenin mahsulü olarak ortaya çıkar. Günümüz Türkiye’sinde şartlar bundan pek farklı değildir.

  İnsanların artık okuma ve öğrenmeye ayıracakları fazla zamanları olmamaktadır. Olumsuz bir yöne doğru gelişen toplumsal hayat sabah evden çıkan insanı yorucu bir iş, sinir bozucu bir ulaşım ve özet olarak sunulan kitaplara ilgi göstermektedirler. İşte küçük kitaplar yaşana böyle bir hayatın gereği olarak insanların içinde bulundukları şartların gerçekleştirdiği öğrenme ihtiyacına katkıda bulunmak için düşünülmüş bir yayın programıdır.

  Küçük kitaplar seviye olarak orta kültür düzeyini esas almaktadır. Tüm insanları hayat boyu karşılaşabilecekleri temel problemlere bir hazırlık mahiyetinde olmasını ve ön bilgi olarak köprü kitap vazifesini görmesini amaçlamaktadır. Küçük kitaplar içine yaşadığımız toplumun sorunlarını ve ihtiyaçlarını tespit ve daha sağlıklı yorum getirme imkanına sahip olabilecekleri için yerli yazarların kitaplarına öncelik vermek sanırım daha yararlı olur.

  Kolay okunurluğu sağlamak için küçük ebat ve boylarda tercih etmek yararlı olur. Küçük kitaplar hayatın her safhasında ve her konuya ait yayınlarda yayın hayatını sanırım uzun seneler sürdürür. Bu yayınlar arasında İslami, iktisadi, sosyal, şiir ve tarihi konuları içeren kitaplar okumak sanırım daha yararlı olur.

  Görüşmek Dileğiyle

   

  Yazarın Diğer Köşe Yazıları
  • Haber Ara

  • Gazete Manşetleri

 • Son Eklenen