• DİYARBAKIR TEMİZDİR DAHA TEMİZ OLSUN

  DİYARBAKIR TEMİZDİR DAHA TEMİZ OLSUN
  Hasan YOSUNKAYA

  DİYARBAKIR TEMİZDİR
  DAHA TEMİZ OLSUN


  Türkiye'yi gezen bir dostum,gezdiği iller içinde Diyarbakır'ı en temiz şehir olark gördüğünü söyledi.Türkiye'nin en önemli şehirlerimizden olan Diyarbakır şimdiye kadar 33 medeniyet'e ev sahipliği yapmış.Bu medeniyetlerin bu şehire bıraktığı iki önemli hizmetten biri Karacadağ'da getirilen Hamravat içme suyu,
  diğer hizmet ise dünyada eşi benzeri olmıyan yüksek ve çok amaçlı surlarıdır.Teknoloji ve imkanların ilerlemesi ile Karacadağ suyu özeliğini şimdilik kayıp etmiştir.Ama SURLAR hiç önemini ve değerini kayıp etmemiş ve etmiyecektir.Diyarbskır surlarını görmemiş biri çıkar da "Ya Çin seti"dese ona derim ki :Çin seti uzun bir duvardır.Ama Diyarbakır surları çok amaçlıdır.O amaçlar nedir diyene gel gör derim.
  Zaman içinde şehiri yönetenlerin
  ilgisizliğinin sonucu surlarda yer yer tahribatlar olmuştu.Mevcut il yöneticileri merkezi idare ile işbirliği halinde, hızla aslına uygun onarıyorlar.Diyarbakır surlarının içindeki burçlar tamamen onarıldıktan sonra değişik kültürel ve sanatsal etkinliklerin hizmetine sunularak,Diyarbakır'ı turizmin ikinci başkenti olmanın önündeki tüm engeller kalkmış olacaktır.
  Şehirin yöneticilerinin şehri bir an önce turizmin hizmetine sokmak için gösterdiği çabaya halkın da tam destek olması halinde,Türkiye'nin deniz turizminin başkenti olarak anılan Antalya ilimizin yanında Diyarbakır'ın sur ve içindeki tüm tarihi eserler onarıldıktan sonra ve şehirimizi hepimiz elbirliği ile temiz tutuğumuz gün ;Diyarbakır tarih ve kültür turizminin başkenti olacaktır.O günler çok yakındır.Şu anda görev başında olan sayın il valimiz Ali İhsan Su ve vali yardımcısı sayın Abdullah Çiftçi'nin çalışmaları taktire şayandır.
  Bir şehirin temizliği en başta o şehir halkının, şehri kirletmemeye özen göstererek şehri temiz tutmaya garet göstermeli,şehrin doğal kirliliğini de Belediyelerimizin temizlik elemanlarının şu anda gösterdikleri gayreti artırarak devam etmeleri ile şehrimiz Türkiye'nin en temiz şehri olmasının önünde hiç bir engel kalmaz.
  Öğretmenlerimiz okullarda, öğrencilerine temizlik alışkanlığını kazandırmak için eğitim proğramlarına ağırlık vermelidirler.
  Bu çalışmalar tamamlandığında Diyarbakır'ımızda işsiz hiç bir gencimiz kalmıyacak,dışarıdan yani başka illerden işçi gelecektir.
  Diyarbakır'ın yakaladığj bu güzel fırsatı kaçırmamalıyız.
  "Temizlik imandandır." Hadisi, her Diyarbakır'lının yaşantısının bir parçasıdır.Çünkü Diyarbakır'da sahabe'lerden günümüze kadar o,kültür kuşaktan kuşağa bu günlere taşınmıştır.
  Bu şehre hizmet eden,bu şehirin güzeliği ve huzuru için çalışan herkese selam olsun.

  Yazarın Diğer Köşe Yazıları
  • Haber Ara

  • Gazete Manşetleri

 • Son Eklenen