• ÇAMUR İZİNDEN MEDET UMAN MUHALEFET

  ÇAMUR İZİNDEN MEDET UMAN MUHALEFET
  Hasan YOSUNKAYA

  ÇAMUR İZİNDEN MEDET UMAN MUHALEFET

   

     Türkiye’de bu gün demokratik muhalefet yok. Çamur at izi kalsın. Anlayışına sahip bir muhalefet vardır. Seçmen iktidara atılan çamurun izini görünce, iktidar kirlenmiş diye, iktidardan kaçarak muhalefetin kucağına düşsün, diye kurnaz Siyaset yolunu tercih ediyorlar. Bu tarz siyaset artık Türkiye’de tutmaz. Olsa olsa çamur izi, çamuru atanın elinde kalır. Seçmen biraz daha muhalefetten uzaklaşır. Ve iktidara sarılır. Son 18 yıldır görülen budur.

     Demokratik ülkelerde, muhalefet iktidarın hatalarını görünce, iktidarı uyarır veya yapılması gereken hizmetleri yapsın diye iktidara teklifte bulunur.

    Bizde muhalefet iktidarın yaptığı tüm güzel hizmetlere karşı çıkar. Köprü, yol, tünel, baraj, kanal gibi tüm hizmetlere kayıtsız şartsız karşı çıkar.

  Muhalefeti destekleyen stk ve sivil oluşumlar da aynı yolu izlerler. Örneğin gezi olayları sırasında, gezi olaylarına katılanların temsilcileri (Gezi platformu) temsilcileri, başbakan Sayın Erdoğan’la görüştükten sonra kameraların karşısına çıkıp şunları söylemişlerdi:

  “Yükselen bu tepkinin içeriğinin; başta 3. Köprü, 3. Havaalanı, Kanal İstanbul, AOÇ ve HES’ler olmak üzere ekolojik değerlerimizin talanına ve güncel olarak Tabiatı ve Biyolojik Çeşitliliği Koruma Kanunu Tasarısına ilişkin itirazların, ülkemize ve bölgemize ilişkin savaş siyasetine karşı duruşun ve barış talebinin, alevi yurttaşlarımızın hassasiyetlerinin, kentsel dönüşüm mağdurlarının haklı taleplerinin, kadınların bedenleri üzerinde denetim kuran muhafazakar erkek politikalarına karşı yükselen sesin, üniversite, yargı ve sanatçılar üzerindeki baskılara karşı direncin, başta Türk Hava Yolu işçileri olmak üzere tüm emekçilerin hak gasplarına karşı taleplerinin, tüm cinsel yönelim ve cinsiyet kimliği ayırımcılığına karşı mücadelenin, yurttaşların eğitim ve sağlık hakkına ulaşımının önündeki tüm engellerin kaldırılması istemleri” olduğunu iktidar sahiplerine iletmek istiyoruz” demişlerdi.

      Görüldüğü gibi muhalefetin sivil uzantıları da, muhalefet gibi her türlü hizmete ve ahlaka karşı olduklarını görüyoruz.

        Ana muhalefet partisi CHP'li Engin Altay, “Bu hükümet dünyanın en doğru işini bile yapsa bizim bu hükümeti alkışlayacak halimiz yok” diyor. Böyle bir muhalefet ve böyle bir stk anlayışı dünyanın hiç bir yerinde yok. Bizdeki muhalefet partileri ile iktidara destek vermeyen, sürekli köstekleyen stk'lar bu ülkenin düşmanlarının yapmadıklarını yapıyorlar. Bu anlayıştakiler var oldukça düşmana ihtiyaç yoktur.

     Şu anda ABD başkanı BIDEN, İsrail başbakanı Netanyahu, Fıransa devlet başkanı Emmanuel Macron, Yunanistan başbakanı Kiriakos Miçotakis, bizim muhalefet kadar Hükümete düşmanlık yapmıyorlar. Bu muhalefet anlayışı uyarıcı, yapıcı, yol gösterici değil kırıcı, yıkıcı, hizmetleri engelleme anlayışıdır.

     Hükümete çamur atarak halkın gözünden düşürme siyaseti artık Türkiye’de tutmaz halk her şeyi görüyor. Dün hastasını ve cenazesini hastanede rehin bırakan günleri unutmadı, dün çocuğuna kitap, defter, kalem bulamayan veli o ızdırabı unutmadı. Dün engelli ana-babasını veya evladını ne yapacağını şaşıran vatandaş, bu gün devletin ve hükümetin sosyal devlet anlayışını uygulayarak bu engellilerin bakımı için maaş bağlanınca evde, ailede en çok sevilen ve korunan birey ailenin engelli bireyleri oldu. Hiç bir vatandaş bunları unutmuyor ve unutmayacak.

      İhale peşinde koşan, makam peşinde koşan, bazı dindarlar da düşmanla aynı hedefe ateş eden muhalefetle aynı safta duruyorlar.

  Dindar olduğunu söyleyen bir muhalefet partinin genel başkanı tv'nin karşısına çıkarak çamlıca Camii yapımına gerek yok diye biliyor.

      Muhalefet bu çamur atma siyasetinden vazgeçip, uyarıcı, yol gösterici muhalefete dönerse kendilerine iktidar yolu açılır. Ama çamur atma muhalefet anlayışı devam ettikçe yüz yıl da geçse bu kafa ile iktidar olamazlar.

  Yazarın Diğer Köşe Yazıları
  • Haber Ara

  • Gazete Manşetleri

 • Son Eklenen