• SORUMSUZLUĞUN SORUMLU HALİ

  SORUMSUZLUĞUN SORUMLU HALİ
  Ferat AYGÜN

  SORUMSUZLUĞUN SORUMLU HALİ

   

  Hiç denk geldiniz mi böyle insanlara? Sorumsuz davranıp bu sorumsuzluğa büyük bir hassasiyetle yaklaşıp o sorumsuzluğa sorumlu bir davranışla yaklaşmaktan bahsediyorum. Garip bir hal, bahsettiğim.

  Bazen çoğumuz bazense azımız; bazen belki hiçbirimiz bazense hepimiz bu halin mensupları olmuyor muyuz sizce de? Bu duruma bazen miskinliğimiz sebep oluyor bazen aceleciliğimiz ama illaki uğruyor arada sırada bu gerçek. İşin garibi, bu gerçekle hiç de uzaktan bir akrabalığımız yok, gayet de tanıdık bir arkadaş bizim için. Ama her nedense ne sorumsuzluğumuzdan vazgeçebiliyoruz ne de o sorumsuzluğa sorumlu yaklaşmaktan.

  Ne dersiniz, bu hikayeyi yaşayanların durumu biraz bile bile lades değil mi? ‘Bu durum bizi sorumlu bir bireye mi yoksa sorumsuz bir bireye mi götürür’ sorusu döner durur içimde bazı zamanlar. Bazen içinden çıkabiliyorken bazense yerinde sayar dururum bu konunun. Dışarıdan bakıldığında hem sorumlu hem sorumsuz yargısını çıkarabiliyoruz fakat bir insan hem sorumlu sorumsuz olabilir mi bundan emin değilim açıkçası. Birçok yakınım, ki ben de dahil, bu durumların çatısı altında bulundu ve bulunduk zaman zaman ve baktığım zaman öyle sorumsuz insanlar değillerdi ve değildim görece. Biraz daha derinine indiğimde düşüncenin ve başlığın, farklı farklı fikirler de belirmedi değil aklımda tabii.

  Biraz duygulara meyil ettim bu başlık altında. Evet, daha çok duygularıyla yaşayan insanlarda bu sorumsuzluğun sorumlu halleri daha sık görülüyordu fakat duygusunu arka planda tutmayı bilen biri ya hiç uğramıyordu bu başlığa ya da çok ama çok nadiren gelip hemen kalkıyordu. Dolayısıyla bu konuyla alakalı verilecek onlarca cevaptan biriydi bu duygu durumu kanımca.

  Örnekle devam etmek gerekirse pekiştirmek adına şöyle bir örnek sanırım yanlış olmaz. Duygusal bir insan mesela, o gün okula gitmek istemiyorsa bu dürtüsünü dinliyor ve o gün okula gitmiyor fakat bunun vicdan azabını da mutlaka yaşıyor. Mantığını her zaman ön planda tutanda ise  durum değişiyor. Mantığını ön safta tutan insan, okula gitmek istemediğinde örneğin, bu duyguyu yaşıyor olsa da sonucunun vicdan azabı olduğunu bildiği için, davranışsal olarak  kendince doğru olanı yapıyor.

  Yazarın Diğer Köşe Yazıları
  29.03.2023 İNSANOĞLU
  20.03.2023 BU DAVA;
  13.03.2023 YALNIZLIK BENDE
  07.03.2023 SOĞUKTUR ELLER
  02.03.2023 KISA CÜMLELER
  21.02.2023 KENDİN OLABİLMEK
  13.02.2023 ŞİMDİ ANLADIK MI?
  07.02.2023 DEPREM VE HATIRLATTIKLARI….
  31.01.2023 NİYET ÖNEMLİ
  25.01.2023 GÜVEN OLMALI!
  12345678910
  • Haber Ara

  • Gazete Manşetleri

 • Son Eklenen