• Yemenli Akademisyen: Yemen yok olmadan kaybolmadan sahip çıkın

  Yemenli Akademisyen: Yemen yok olmadan kaybolmadan sahip çıkın
  Yemenli Akademisyen: Yemen yok olmadan kaybolmadan sahip çıkın
  11.11.2018 Pazar

  DİYARBAKIR - Bir dizi temaslarda bulunmak üzere Diyarbakır’a gelen Yemenli akademisyen ve siyasetçi Prof. Dr. Mohammed Hasan Al Soudi, “Yemen yok olmadan, kaybolmadan sahip çıkın” dedi.

  Dünyanın gözü önünde Yemen’de acı her geçen gün artarken, Yemen Yedi İklim Üniversitesi Rektörü, Yemen merkezli Albarakah ve İstanbul’da faaliyet gösteren İnsanlığa Rahmet Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Mohammed Hasan Al-Soudi, Yemen’in son durumunu anlattı.

  1539’dan 1918’e kadar yaklaşık 400 yıl boyunca Osmanlı himayesinde barış içinde yaşayan, huzur adası Yemen’de, bugün Ortadoğu’da Suriye’den sonra en büyük dramların yaşandığına dikkat çeken Al-Soudi, Yemen’in tarihin hiçbir döneminde olmadığı kadar acı bir tablo ile karşı karşıya olduğunu söyledi. Açlığın giderek arttığını, kolera ve humma gibi salgın hastalıklar nedeniyle yüz binlerce insanın ölümle burun buruna geldiğini ifade eden Al-Soudi, 70 bin kişinin hastalığından dolayı ilaç bulamayıp öldüğünü, 1 milyondan fazla çocuğun anasız, babasız ve sahipsiz kaldığını belirtti. Zengin yer altı kaynakları, stratejik önemi, dünya ticaretinin merkezi olmasına rağmen Yemen’in fakirliğin, sefaletin, abluka nedeniyle açlıktan ölümlerin diyarı haline geldiğini söyleyen Al-Soudi, dünya Müslümanlarına “Acele edin Yemen yok olmadan, kaybolmadan sahip çıkın.” çağrısında bulundu. Yemen’deki savaşların birçok bölgesini yok ettiğini söyleyen Al-Soudi, “Yemen bugün döneminin en kötü dönemini yaşamaktadır. Yemen’de bugün savaş bütün bölgeleri yok etti. 27 milyon nüfustan 22 milyon halkın acil yardıma ihtiyacı var. Bugün 4 milyon Yemenli vatandaş, topraklarını terk etmişler. 3 milyon çocuk okuma yaşını kaybediyor, eğitimden mahrum. 500 bin çocuk gıda yetersizliğinden ciddi manada ölümle baş başa. 70 bin kişi hastalığından dolayı ilaç bulamayıp ölüyor. Bir milyonun üzerinde çocuk anasız, babasız ve sahipsiz kaldı. Onlara sahip çıkacak kimse bulamıyoruz.” dedi.

  “İNSANLIK YEMEN’DE ÖLMESİN”

  İnsanların gıda yetersizliğinden ağaç ve yapraklarını yediğini söyleyen Al-Soudi, “Yemen’de bugün Hacca ve Hudeyde bölgelerinde açlık var. İnsanlar orada ağaçları, yaprakları kesip yiyorlar. Yemen bugün ölüyor. Yemen bugün sizden yardım istiyor. Ben buradan yardım derneklerine çağrıda bulunuyorum, acilen Yemen’e sahip çıkın. İnsanlık Yemen’de ölmesin, insanların vicdanı Türkiye’de ölmesin. Şu an Yemen’in her şeye ihtiyacı var. Ama çok önemli olan bazı şeyler var. Bugün birinci derecede, insanların ölümlerinin önüne geçmek için gıdaya ihtiyacı var. Yemen’in 6 bölgesinde şiddetli soğuklar başladığından battaniye ve cekete ihtiyacımız var. Orada su kuyularına da ihtiyacımız var. Çünkü bombalardan dolayı su şebekelerimiz tamamen yok oldu. Hastalıkların birçoğu da suların bozuk olmasından meydana geliyor. Yemen’de yetimlere bakacak acilen yol açılması ve program yapılması lazım. Yemen’de insanlar cehalet içine düştüler, eğitim sistemimiz çöktü. Bundan dolayı eğitim sistemine yardım edilmesi lazım. Acil olarak da ilaç gerekiyor. Bunları geri bırakmamak lazım. Yemen’de insanların ölümüne sebebiyet veriyor. Bugün Yemen’de durum çok felaket.” ifadelerine yer verdi.

  “YEMEN İDARE YÖNETİMİNDEN DOLAYI FAKİR OLDU”

  Yemen’in gerçek manada zengin olduğunu ama savaşlardan dolayı fakir hale geldiğini söyleyen Al-Soudi, “Yemen aslında fakir bir ülke, fakir bir devlet değil. Yemen’in yeraltı kaynakları çok zengin, yer altında madenler, petrol, uranyum, fosfor, krom ve bakır var. Yemen 2 bin 750 kilometre denize sahip bir devlettir. Yemen’in tüm toprakları dört mevsim ekilir ve orada çöl yoktur. Yemen’de çok geniş araziler var. Yemen toprakları çok bereketli ve Osmanlı Devleti'nin bıraktığı çok eser var. Yemen’de insanlar çalışkandırlar, tembel değildirler. Yemen Arap Denizi ve Cubuti Nehri vesilesiyle dünyanın dörtte üçünün ticaretine hâkimdir. Dünya ticaretinin dörtte üçü buradan işlenmektedir. Yemen gerçek manada fakir değil zengin ama Yemen idare yönetiminden dolayı fakir oldu.” dedi.

  “YEMEN HÜKÜMETİ OLARAK HER TÜRLÜ BARIŞ ORTAMINA HAZIRIZ”

  ABD’nin ateşkes çağrısına karşılık tarihi bir çağrıda bulunan Al-Soudi, “Amerika’nın ateşkes çağrısı konusunda basında bir haber geçti ama netice itibariyle oradaki güçler tarafından nasıl karşılandığını bilmiyoruz. Şu ana kadar herhangi bir netice yok. Biz Yemen hükümeti olarak her türlü barış ortamına hazırız. Bizim tarafımızdan ne isteniliyorsa Yemen Devlet Güçleri olarak her türlü sulha hazırız.” ifadelerine yer verdi.

  “YEMEN’DE BÜTÜN ELEKTRİK SANAYİLERİ KESİLDİ, HAYAT DURDU”

  Yemen’de insanların 2 buçuk senedir maaş alamadıklarını ifade eden Al-Soudi, sözlerine şöyle devam etti: “Yemen’deki bu açlıkların birinci sebebi orada meşru devletin yıkılması, ikinci sebep ise bir milyon 250 bin devlet memurunun 2 buçuk seneden beri maaş alamadığından dolayıdır. Bu insanların evleri yok, yurtları yok, arazisi yok ve dahi çalışamıyor bu insanlar. Maaş alamayınca nereden geçinecekler. Açlık oldu burada. Yemen’de işadamlarının fabrikaları durduruldu. Yemen’de bütün elektrik sanayileri kesildi, hayat durdu”

  “28 MİLYON İNSAN İÇİNDE 22 MİLYON İNSAN YARDIMA MUHTAÇ”

  Gelen yardımların yetersiz olduğunu söyleyen Al-Soudi, kolera virüsünden sonra humma adında bir hastalığın baş gösterdiğini ve bu hastalığın hayvanları dahi öldürdüğünü söyledi.

  Al-Soudi, “Birleşmiş Milletler tarafından ve bazı diğer yardım kuruluşları tarafından yardım geliyor. Ama 28 milyon insan içinde 22 milyon insan yardıma muhtaç. Bu yardımlar en fazla 100 bin kişiye ulaşıyor. Yemen’de kolera hastalığı bir milyon 250 bin kişiye ulaştı. Ve şu anda 250 bin kişi öldü. Bazı bölgelerde durdu ama birçok bölgede halen de yayılma devam ediyor. Orada şu anda humma hastalığı çok büyük baş gösterdi. Kime bulaşırsa hayvana bile bulaşırsa onu bile öldürüyor. Bir de şu var ki orada sağlık kuruluşlarından yüzde 90’ı gitti elimizden. Oradaki yabancı doktorlar olsun, yerli doktorlar olsun savaş sebebiyle Yemen’i terk ettiler. Yani orada insanların ilaçları yok, doktoru yok.” dedi.

  “YEMEN YOK OLMADAN, KAYBOLMADAN SAHİP ÇIKIN”

  Son olarak tüm Müslümanlara çağrıda bulunan Al-Soudi, “Benim buradan siz değerli kardeşlerime ve tüm Türkiye’deki yardım kuruluşlarına mesajım şudur. Sizin dışınızdaki ve sizin gibi mevcut bulunan basın kuruluşlarına sözüm şudur. Tüm bürokrasi ve diplomasi mensuplarına mesajım şudur. Sizden Allah için rica ediyorum. Acele edin Yemen yok olmadan, kaybolmadan sahip çıkın. İlke Haber Ajansı’na teşekkür ediyorum bize bu fırsatı verdiğiniz için. Türkiye halkına ve siyasi yardım kuruluşlarına teşekkür ediyoruz” şeklinde konuştu.

  HÜDA-PAR İL BAŞKANLIĞINI ZİYARET ETTİ

  Prof. Dr. Mohammed Hasan Al-Soudi ve beraberindeki heyet, Hüda Par Diyarbakır İl Başkanlığını ziyaret etti. Heyeti, Hüda Par Diyarbakır İl Başkanı Osman Aktaş ve İl Başkan Yardımcıları Ercan Şenol, Ali Doğan karşıladı. Diyarbakır İl Başkanlığında gerçekleşen ziyaret yaklaşık bir saat sürdü. Ziyarette tercüman eşliğinde İl Başkanı Aktaş’a bilgi veren Yemen Belediyelerden Sorumlu Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Muhammed Hasan Al-Soudi, Yemen’de yaşanan vahşeti, son durumu ve yapılması gerekenleri anlattı.

  “500 BİN ÇOCUK EKSİK GIDALARDAN DOLAYI HER ON DAKİKADA BİR ÖLÜYOR”

  Yemen’in tarihinin en kötü ve en karanlık dönemini yaşadığını söyleyen Al-Soudi, BM’nin raporuna göre 22 milyon Yemenlinin acil olarak yardıma ihtiyacı olduğunu belirtti. 3 milyon Yemenlinin yurdunu terk ettiğini, 500 bin çocuğun eksik gıdalardan dolayı her on dakikada bir öldüğünü söyleyen Al-Soudi, Yemen’de çok ciddi bir açlığın olduğunu, insanların açlıktan ağaç yapraklarını yediğini ifade ederek tüm Müslümanlardan yardım yapmaları çağrısında bulundu.

  “ACELE EDİN”

  Zengin yer altı kaynakları, stratejik önemi, dünya ticaretinin merkezi olmasına rağmen Yemen’in fakirliğin, sefaletin, abluka nedeniyle açlıktan ölümlerin diyarı haline geldiğini söyleyen Al-Soudi, dünya Müslümanlarına “Acele edin! Yemen yok olmadan, kaybolmadan sahip çıkın” çağrısında bulundu.

  Yapılan ziyaret hakkında açıklamalarda bulunan Hüda Par Diyarbakır İl Başkanı Osman Aktaş, Yemen’de, bugün Ortadoğu’da Suriye’den sonra en büyük dramların yaşandığına dikkat çekerek, Yemen’in tarihin hiçbir döneminde olmadığı kadar acı bir tablo ile karşı karşıya olduğunu söyledi. Emperyalist ülkelerin Yemen’de Müslümanları birbirine kırdırttığını söyleyen Aktaş, “Yemenli akademisyen Dr. Muhammed Hasan Al-Soudi ve heyeti ziyaretimize geldiler. Yemen’in içinde bulunduğu durumu gözler önüne serdiler. Her ne kadar Yemen’i basından takip ediyorsak da birebir o insanların içerisinden gelip, o ülkenin dramını gözler önüne seren bir yetkiliden duymamız, Yemen’in içinde bulunduğu durumu daha net anlamamızı sağladı. Yemen bildiğimiz gibi fakir bir ülke değil. Zengin yer altı kaynakları, aynı zamanda tarımın her mevsim yapılabileceği bir iklime sahip. Ticaret hacminin fazla olduğu ve insan potansiyelinin çok olmasına rağmen açlık ve yoksullukla pençeleşen bir ülke haline gelmiş. Böyle bir ülkenin içerisine ihtilaf sokan emperyalist ülkeler Müslümanları birbirine kırdırttı. Müslümanlar arasında vahdetin olmaması, emperyalistleri daha da güçlendirdi. Müslüman bir ülkede kardeşlerinin nasıl birbirilerini katlettiklerini, Müslümanların kendi emekleri olan topraklarında ekonomik imkânlarının nasıl bertaraf edildiğini görüyoruz” dedi.

  “YEMENLİLERİN BİRLİK VE BERABERLİĞİ İÇİN SİYASİ VE POLİTİK BİR ÇÖZÜMÜN OLMASI ŞARTTIR”

  Yemen halkının emperyalist menfaatler uğrusuna paramparça bir hale geldiğini söyleyen Aktaş, “Yemen, ABD, siyonist çete ve batı emperyalizmin Müslümanlar üzerinde oynadıkları ikinci bir Suriye’dir. Suriye’de nasıl ki insanlık kaybettiyse maalesef şu anda da Yemen’de insanlık kaybediyor. Yemen halkı emperyalizmin menfaati uğruna paramparça bir hale gelmiş durumdadır. Yemen halkının Müslümanlardan beklentisinin olduğunu söylemesi bizi vicdanen rahatsız etmiştir. Açlıktan ölen insanlara karşı biz Müslümanların ne kadar duyarsız kaldığı görülüyor. Suriye gibi insanlığın ölmemesi, ümmetin birlik ve beraberliğinin ölmemesi için Müslümanların Yemen’e sahip çıkması gerekir. Yemen’in gerçek sahibi Yemenlilerdir. Yemenlilerin birlik ve beraberliği için siyasi ve politik bir çözümün olması şarttır. Barışın ve kardeşliğin yeniden tesis edilmesi için Müslümanların bu işe el atması ve çağrıda bulunması gerekir” şeklinde konuştu. (İLKHA)

  • Haber Ara

  • Gazete Manşetleri

 • Son Eklenen