• ŞİRE ÜZÜMÜ

  ŞİRE ÜZÜMÜ
  Süleyman AYDIN

  ŞİRE ÜZÜMÜ

   

     Yaz aylarının son günlerinden tutun, sonbaharın ikinci ayına dek tezgâhlarda gördüğümüz şire üzümünün bir benzeri dün İstanbul'daki tezgahlarda 19 Tl'ye satıldı. İzmir ve Manisa'da ağırlıklı olarak yetişen şire üzümlerinin de bizim damak tadını dikkate almadan söylemeliyim ki, aynı tadı vermiyor. İnce kabuk ve verdiği tadın bir benzeri yok.

   

     Mezopatyanın varlığından beri buradaki üzüm ağaçlarının kalıntılarından da anlaşılıyor ki, burada üzüm üretimi bin yıllardan beri vardır. Lezzeti ve tadı veren bu kadim kentin topraklarındaki tat Cenabı Allah'ın lütfüdür.

   

     Tezgahlarda her yıl biraz daha az miktarına rastladığımız üzümden yapılan pestil, pekmez ve kesme dediğimiz tatlı ile bir başka tat mukayese edilemez. Benzeri üretilmeye çalışılan cezerye ve kaysı mamullerinin de yerini almadığını gördük.

   

      Sadece ilimizde tezgahlarda gördüğümüz üzümler bir çok ilçemizin köylerinde yetişmektedir. Dicle, Eğil, Hazro, Lice, Kulp ve Çermik'te ağırlıklı olarak yetişse de,tüm ilçelerimizde üzüm bağlarına rastlamak mümkündür. Çermik'te bir dönemler şarap üretiminde kullanılmak üzere yetişen siyah üzüm, sofralarda pek yer bulmazsa da, aynı yerde yetişen beyaz ve şire üzümünün yuvarlaklığı yok. Tadı güzel olarak nitelendirilen beyaz üzüm ile varlığını kabul ettiren Çermik, aynı sırada kendini varsıllaştırıyor.

   

     Her yıl biraz daha azalan, kalitesi düşen ve tane iriliğinde de düşüş olan üzüm bağlarına yeterince ilgi gösterilmeyişi de burada kendini gösteriyor. Daha önce de Kulp, Çermik, Lice köylerinde yetişen yerli soğanlarımızın üreticisi olmadığından üretilmeme aşamasına geldiğini hatırlıyoruz. Daha iri olmasından dolayı Ankara dolaylarında yetişen tohumu kullanan çiftçilerimizin ürettiklerinden tat almayan tüketiciler çok az miktarda yetişen yerli soğanlara daha fazla rağbet gösterince yeniden dönüş oldu. Daha iri ve etli olmasına rağmen, daha ucuz olan Ankara soğanları yerine daha küçük, pahallı olmasına karşın tercih edilen yerli soğan hadisesi üzüm de de belirecek.

   

     Mevcut bağların korunmaması ve yeni bağların ekilmemesi tezgahlarda üzümün ve pekmezin az olması SOS veriyor. Vitamin deposu üzüm ve ürünlerinin körelmemesi için tadı veren ağaçlardan ve tohumlarından elde edilecek bağlar oluşturulmalı ve geliştirilmelidir. Hem de öyle bir kıymeti ve tadı anlaşılmış ki, çiftçisine en iyi geliri kazandıracak seviyeye gelmiş.

   

     Şimdi bağların olduğu bölgelerin tamamı bağ olarak geliştirilse dahi, bölgenin ihtiyaçlarını karşılayamaz. Pamuk ekerek büyük para kazanma hayalini kuranların üzüm vesair ekimlerini önemsemeleri beraberinde pamuk çiftçisinin isyanı ve şikayeti olarak geri döndü.

   

      Görüşmek üzere...

  Yazarın Diğer Köşe Yazıları
  • Haber Ara

  • Gazete Manşetleri

 • Son Eklenen