• BURHAN İŞİYOK

  BURHAN İŞİYOK
  Süleyman AYDIN

  BURHAN İŞİYOK

   

      Yaklaşık 3-4 yıl önce Şair Nesrin Erdoğmuş Hanımefendi ile birlikte söyleşi programında tanımış ve açıkçası doğaçlama şiirlerinden etkilenmiştim. Yani, şöyle anlatayım; organik, doğal, yalın köy hayatı gibi. Benzetme biraz değişik oldu ama tam da öyle. Sağlıklı, üretken ve doyurucu.

      Şiirleri ve sanatsal yönü ile adeta toplumu doyuran üretkenliği dışında aslında benim farklı yönden mutlu olmama vesile olan bir diğer yaklaşımı da belli bir zamandan sonra, doğduğu topraklara dönmesidir. Yıllardır yazıyorum, çiziyorum ve her yeri geldiğinde dile getiriyorum. Çocukluğumuzun geçtiği sokakları, dut ağaçlı avluyu yetim, öksüz bırakmak doğru değil. Gidenlerin çocuklarının tümüyle başka yerlerde angaje olmalarına üzülüyorum.

      Bu yönüyle Burhan İşiyok'un takdire şayan özverisi olmuştur ancak, bunlarla sınırlı değil. Sanırım eser sayısı 13'ü buldu. Nice başarılara dileklerimi de belirtmeden edemeyeceğim. Gurbet elde kaldığı sürece de üretirken eminim buradan gönülsel olarak kopmamış ve ilham deryasının büyük bölümünü, buradaki günleri doldurmuştur. Beste çalışmaları, düzenlediği geceler sanat dünyasındaki varsıllığını hakkıyla artırmış ve yeri doldurulamaz bir kategoriye gelmiştir; inanın.

     Dedim ya, içten eserlerini yazması da aslında yaşadıklarını bir bakıma bize sunuyor. Yani, havadan, sudan hayal edip, yazılacak şeyler değil. Yine Diyarbakırımıza dönüşü ile birlikte, sanatseverlerin gönlünü okşamak ve doyurmak adına, yaptığı Radyo Programı'da son çıkan kitabının ismi ile aynı. Şiir Memleketi Programı'nı dinleyenlerin çok hoşça vakit geçirecekleri gün gibi aşikardır.

     Bu kadar emin konuşuyorum çünkü, ''ŞİİR MEMLEKETİ'' kitabını edindi iseniz ne ala, eğer henüz elinizde yoksa en kısa zamanda okumanızı şiddetle tavsiye ederim. Her cümlesini ya yaşamış, ya yaşandığını görmüş, yada içselleştirmiş olarak dizelere döktüğü şiirlerinin yanı sıra, son sayfalarda okuyucu, sanatçı, çocukluk arkadaşları ve dostlarının görüşleri vardır. Çocukluk günlerinden taa bu güne değin, hep aynı çizgi ve aynı Burhan olarak gelmiş ve bunu başarmış.

     Barış, sevgi, özgürlük ve orijinal yapısı ile gelişe gelişe bu zamana gelmek her babayiğidin harcı değildir. Bunu başarmış olmanın mütevaziliği ile yeniden öz yurdunda yazacağı eserler olacaktır elbette ama, belki abartı gibi gelebilir ancak, öyle olmadığını belirterek şunu belirteyim: Duygu ummanı ve kendi kentinin kıymetini gönlünün en iyi yerine konumlandırmış bir eda ile insanlığa haykırıyor.

       Bedeni başka yerde olsa da dört nala koşturduğu duygularıyla, ruhunun burada olduğunu betimleyen bu şiirini aslında işin özü babında burada yayınlamamda fayda vardır.

   

  ŞARK CEYLANLARI

  O kadar çok şark ceylanları gördüm ki

  İstanbul'da,

  Çukurova'da,

  Haymana'da, Nazilli'de

  Roma, Paris, Viyana, Berlin'de

  Hala esmerlikleri yüzlerindeydi.

  Hala şark ceylanıydılar

  Bakışlarıyla, giyinişleriyle, gülüşleriyle...

     Görüşmek üzere...

  Yazarın Diğer Köşe Yazıları
  • Haber Ara

  • Gazete Manşetleri

 • Son Eklenen