• EGE'NİN İNCİSİ VEYA EGE'NİN GÖZ BEBEĞİ (2)

  EGE'NİN İNCİSİ VEYA EGE'NİN GÖZ BEBEĞİ (2)
  ŞEVKET KOYUNCU

   

  EGE'NİN İNCİSİ VEYA EGE'NİN GÖZ BEBEĞİ (2)

   

  Deprem ülkesi olarak bilinen Türkiye depremle gerçek anlamda 17 Ağustos 1999'da gece 03.00 civarında tanıştı.7.5 şiddetinde olan deprem 45 saniye sürdü.

  Zamanın başbakanı Bülent Ecevit depremi geç öğrendi çünkü deprem olduğu zaman Bülent Ecevit uyuduğu için yardımcıları geç haber vermişlerdi. Her şey çökmüştü; kara ve demiryolları, iletişim...

  Birçok yer ile iletişim kopukluğu nedeniyle bağlantı kurulamıyordu. Ankara'nın Marmara Bölgesi ile bağlantısı kesilmişti. Ankara depremi koordinesi açısından karanlıkta kalmıştı. Depremde 20000'e yakın insan öldü,10000'lerce kişi yaralandı. Türkiye henüz yarasını saramamışken bu defa Düzce'de 7.2 şiddetinde deprem oldu. Düzce'de de yüzlerce kişi ölmüştü, 5000'e yakın insan yaralanmıştı.

  Sivil Savunma Hizmetleri'nin kurtarma işlemleri yetersiz kalmıştır, müteahhitler malzemeden çalmıştır, imar düzenlemesi laçka olmuştu, sağlık sistemi çökmüştü. Afet'in korkunç izlerini buz pateni sahasında görmek mümkündü.

  Cesetler cami yerine kamyonlarda yıkanıp tabutlara ve ceset torbalarına konuluyordu. O zaman ki depremler ve iktidardaki yönetimin icraatları belleğini koruyor. Van, Bingöl, Elazığ, Malatya ve sonuncusu 30 Ekim 2020 saat 14.51'de 6.6 şiddetinde Seferihisar merkezli bir deprem daha hafızalarımızda yer edindi.

  Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatı ile depremin ilk saatlerinden itibaren Bakanlar ve İzmir Milletvekilleri İzmir’e intikal ettiler. İzmir Valiliğinde kriz masası oluşturularak AKUT, AFAD, UMKE, Sağlık Personelleri, polisimiz, askerimiz bir can kurtarmak adına enkaz başında iğne ile kuyu kazarcasına 7/24 STK'ler, Belediyeler ve İzmir halkı hüznü ve sevinci cansipare bir şekilde 6 gün boyunca gece gündüz aralıksız çalıştılar. Bakanların, Valilikteki basın toplantısından sonraki ilk durakları depremin yaşandığı yerdi. Sayın Bakanımız Zehra Zümrüt Selçuk 5 milyon lira deprem gecesi olmak üzere toplamda 29 milyon lira Sayın Cumhurbaşkanımızın emirleri ile acil ihtiyaçların giderilmesi için depremzede vatandaşlarımıza gönderilmiştir. Bornova stadında çadırlar kurulup; barınma, sıcak yemek, çay, kahve... Her türlü ihtiyaçları karşılanıyordu. Bayraklı'da 18 günde konteyner kent yapılacak. Devletin misafirhaneleri depremzedelere tahsis edildi.

  Devlet şefkatli yüzünü sosyal devlet gereği milletin ayağına götürerek birkez daha gösterdi çünkü sevgi nasıl paylaştıkça çoğalıyorsa acılarda paylaştıkça azalır. Geçmiş ile bugünü kıyaslamak gerekirse Sayın Cumhurbaşkanımız merhametli, yufka yüreği ve babalık şefkati ile 2 gün sonra depremzedelerin acılarını paylaşmak adına İzmir’deydi. Çalışmaları sahada ve masada takip ediyordu. Bakanlara verdiği emirler ile barınma, giyinme, beslenme maddi ve manevi depremzedelerin tüm ihtiyaç ve acılarını yüreğinin derinliklerinde hissederek sahada paylaşıyordu. Bütün bu yapılan hizmetler para ile yapılıyor, kumsaldaki kum tanecikleri ile yapılmıyor beyler.

   

  Yazarın Diğer Köşe Yazıları
  • Haber Ara

  • Gazete Manşetleri

 • Son Eklenen