• SU SIKINTISI SU(SUSUZ)

  SU SIKINTISI SU(SUSUZ)
  Elif ARAS

   

  SU SIKINTISI SU(SUSUZ)

   

  Merhaba sevgili dostlar;

  Bugün de sizlerle son güncellemelerle, son mevcut durumu konuşalım.

  Bildiğiniz üzere ülkemiz şu sıra su sıkıntısı çekmekte ve yapılan araştırmaları farkındalık adına biraz göz önüne taşımak istiyorum.

  Küresel iklim değişikliği ve artan nüfus sebebiyle her geçen gün su seviyeleri düşmekte. İstanbul’da 20.02 olan barajların doluluk oranı 19.91 'e inmiş vaziyette. Yani içme suyu kaynaklarının yüzde 80 'i boş durumda.

  Suyun tasarruflu kullanılmasının altını çizen İstanbul Teknik Üniversite'si (İTÜ) bu kapsamda alınması gereken tedbirlerin ve tasarrufun önemini vurguluyor. İnsan nesli için hayati önem taşıyan 'su' israfının biran önce önüne geçilmesi gerektiği önemle arz edilirken, önümüzde ki yıllarda daha fazla sıkıntı çekeceğimiz hususunda da uyarılarda bulunuyor.

  Önümüzdeki hafta itibari ile gelecek olan 2 yeni yağışlı hava dalgası mevcut.

  2021 yılının Ocak ayında beklenilen yağışları almak konusunda ümitli olunduğu ve önümüzde ki 7 aylık süreçte başta İstanbul olmak üzere yüzde 51 oranında yağış beklenildiğini ve barajlara doluluk oranı sağlayacağı bildiriliyor ama tabii ki bu yıl olmasa önümüzde ki yıllarda seviyelerin düşeceğinin de ısrarla altı çiziliyor.

  Şuan ki güncel su stresinde olan Türkiye, 2030 yılında su sıkıntısını ciddi şekilde yaşamaya başlayacak,2050 'den sonra ise maalesef su fakiri olmaya aday bir ülkeyiz.

  Gelecek nesillerin devamlılığını garantileyebilmek ve dâhi şu anki mevcut durumu korumak adına her bireyin üzerine düşen sorumlulukları yerine getirmesi önemli.
  Gereğinden fazla suyu israf etmemek şart.

  Bu durumda bilinçli insan olmak da çok önem arz ediyor. Bilinçli insan bilinçli toplumu, bilinçli toplum bilinçli nesilleri ve bilinçli nesiller bilinçli bir ülkeyi oluşturacaktır.
  Ve tek çözüm şimdilik bu.

  Unutmayın ki, “Bir çivi bir nalı, bir nal bir atı, bir at bir orduyu, bir ordu bir ülkeyi kurtarabilir”

  O halde 'Sıra sizde'.

  Sağlıcakla kalın...

  Elif ARAS.(@eliff.arss)

  #Organ bağışına destek ol, hayat kurtar...

   

  Yazarın Diğer Köşe Yazıları
  • Haber Ara

  • Gazete Manşetleri

 • Son Eklenen