• Unutulmayan değerlerimizden Yusuf Tapan ve Hakkı Tapan

  Unutulmayan değerlerimizden Yusuf Tapan ve Hakkı Tapan
  Unutulmayan değerlerimizden Yusuf Tapan ve Hakkı Tapan
  09.07.2018 Pazartesi

  Bu hafta yine Diyarbakır’ın yetiştirmiş olduğu ve bu güzel kadim kente sanatsal yönleriyle, kişilikleriyle iz bırakarak geçen Tapan kardeşleri sizlere tanıtmaya çalışacağım.

  Yusuf tapan 1927, kardeşi Hakkı Tapan ise 1932 doğumlu olup bu iki kardeşin müziğe olan tutkuları küçük yaşlarda başlar.

  Evde tencere ve tavalarla müzik aletleri yapmaya çalışmaları, özellikle Hakkı Tapa nın yemek tavasının sapına tel bağlayarak keman yapmaya çalışması

  Onların müziğe olan tutkularını ve çabalarını ortaya koymuştur.

  Yusuf Tapan’nın sesinin güzelliği keşfedildiğinde dost meclislerinde türkü okumaya başlamış, kardeşi Hakkı Tapan ise başarılı ve aranan bir keman ustasıdır artık

  Diyarbakır musiki cemiyetinde merhum Celal Güzelses’in dikkatini çekmeyi başararak, bu sayede onun yanında eğitimini tamamlamak üzere usta çırak ilişkisinin temelleri atılmış olur.

   

  Genç yaşta musiki cemiyetinin üyesi olarak uzun yıllar konserlere katılmış ve merhum sanatçıya olan hayranlığı artmıştır.

  Ustasına olan sonsuz saygı ve sevgisi yüzünden Celal Güzelses’in vefatına kadar plak ve kaset yapma tekliflerini geri çevirmiştir.

  Ustasının vefatının ardından çok üzülen Yusuf Tapan törenin ardından evine kapanarak ustasına ağıt yakar.

  Bu ağıt ilk eseri olup Celal Güzelses anma gecelerinde ise hep ilk okunan eser olmuştur.

  Ustanın ölümünün ardından İstanbul’a giden Yusuf Tapan söz ve müziği ona ait olan “ Kerpiç kerpiç üstüne kurdum binayı” adlı eseri seslendirerek plak doldurur.

  TRT arşivinde 13 eseri bulunan 4 taş plak, 1 küçük plağı ve birçok kaseti bulunan Yusuf Tapan, a ait olan,

  “Aşk kalbimde yer almış”

  “ yeni kapıda atlılar”

  “ Ah Gönül”

  “ Gül ektim evlek evlek”

  “Kurbanım kurbanım”

   “Cin Ali bahçesinde”

  “Hasret kaldım sadık yare”

   “şoföre nasihat”

  “ Gazi köşkün açmış gülleri”

  Gibi eserleri Diyarbakır musikisine kazandırmıştır.

   

  Ayrıca Tiyatroya da çok merakı olan Yusuf Tapan birçok oyunda rol aldığı yurt dışı konserlerinde Suriye ve Irakta konserler verdiği olmuştur.

  Diyarbakır, ı çok sevmeleri onların Ankara TRT’den gelen teklifi kabul etmemelerine nedendir. Güneydoğu Tarımsal araştırma kurumunda makinist olarak görev yapan evli 5 çocuk babası Yusuf Tapan 1985 yılının Ağustos ayında vefat eder

  Kardeşi Hakkı Tapan ise Birçok ünlü sanatçı ki bunlardan Yıldız Tezcan’nın sahnesinde kemanıyla sanatını icra etmeyi başarmıştır.

  Diyarbakır hıfzısısa enistütüsünden  emekli olan ve 1992 yılında vefat eden Hakkı tapan, a ve Yusuf Tapan’a  Allahtan rahmet diliyorum. Ruhları şad olsun.

  • Haber Ara

  • Gazete Manşetleri

 • Son Eklenen