• MSB: Suriyeli kardeşlerimiz gönüllü olarak evlerine dönmeye başladı!

  MSB: Suriyeli kardeşlerimiz gönüllü olarak evlerine dönmeye başladı!
  MSB: Suriyeli kardeşlerimiz gönüllü olarak evlerine dönmeye başladı!
  22.11.2019 Cuma

   

  Milli Savunma Bakanlığı, 295 kişiden oluşan 70 ailenin daha Cerablus'tan Tel Abyad bölgesine geri dönmek için yola çıktığını bildirdi.

  Bakanlıktan yapılan açıklamada, “Güvenli Bölge'nin tesisi için gerçekleştirilen Barış Pınarı Harekâtı ile terör örgütü PKK/YPG'nin Tel Abyad ve Rasulayn'dan temizlenmesi bölgeye geri dönüşlerin de yolunu açtı” denildi. PKK/YPG'nin Kürtlere yönelik baskısına değinilen açıklamada, “PKK/YPG'nin Fırat'ın doğusunu işgal etmesiyle birlikte baskı ve zulme dayanamayan yaklaşık 1,5 milyon Kürt kardeşimiz bölgeyi terk etmek zorunda kalmıştı. Yaklaşık 400 bin Suriyeli Kürt kardeşimiz de Türkiye'ye sığınmıştı. Barış Pınarı Harekâtı'nın başarıya ulaşması ile terör örgütü PKK/YPG'nin bölgeden temizlenmesi ve alt yapı çalışmalarına hız verilmesi Suriyeli kardeşlerimizin geri dönüşünün de önünü açtı” ifadelerine yer verildi.

  “295 KİŞİDEN OLUŞAN 70 AİLE DAHA CERABLUS'TAN TEL ABYAD BÖLGESİNE GERİ DÖNMEK İÇİN YOLA ÇIKTI”

  PKK/YPG'den kaçarak Fırat Kalkanı Harekât bölgesinde yer alan Cerablus'a sığınan Suriyelilerden yaklaşık 200 kadarının gönüllü ve güvenli olarak kendi evlerine, topraklarına döndüğü kaydedilen açıklama şöyle devam etti:

  “Barış Pınarı Harekât bölgesinde huzur ve güvenin tesis edilmesiyle bölgeye geri dönüşlerin devam etmesi bekleniyor. Bu kapsamda 295 kişiden oluşan 70 aile daha Cerablus'tan Tel Abyad bölgesine geri dönmek için yola çıktı”  (İLKHA)

   

  • Haber Ara

  • Gazete Manşetleri

 • Son Eklenen