• YSK'dan cumhurbaşkanı adaylarının alacağı yardımlara ilişkin genelge

  YSK'dan cumhurbaşkanı adaylarının alacağı yardımlara ilişkin genelge
  YSK'dan cumhurbaşkanı adaylarının alacağı yardımlara ilişkin genelge
  18.03.2023 Cumartesi

   

  Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) "Cumhurbaşkanı Seçiminde Cumhurbaşkanı Adaylarına Yapılacak Yardım ve Bağışlar ile Adayların Mal Bildirimine İlişkin Usul ve Esasları Gösterir Genelge", Resmi Gazete'de yayımlandı.

   

  Yüksek Seçim Kurulu (YSK), 14 Mayıs'ta yapılacak seçimlerde cumhurbaşkanı adayı olacak kişilerin alacağı yardım ve bağışlar ile mal bildirimine ilişkin usul ve esasları belirledi.

   

  Buna göre, adaylar sadece nakdi yardım alabilecek, ayni yardım kabul edemeyecek.

   

  Adaylar, yabancı devletlerden, uluslararası kuruluşlardan, tüzel kişilerden ve Türkiye uyrukluğunda olmayan gerçek kişilerden bağış ve yardım alamayacak.

   

  Adaylar ödünç niteliğinde para kabul edemeyecek.

   

  Siyasi partilerce gösterilecek cumhurbaşkanı adayları 23 Mart'a kadar, seçmenler tarafından gösterilecek cumhurbaşkanı adayları da 20 Mart'a kadar mal bildiriminde bulunmak zorunda olacak.

   

  Adayların, kendilerine, eşlerine ve velayetleri altındaki çocuklarına ait bulunan taşınmazları ile kendilerine aylık ödenenler mal bildiriminin konusunu teşkil edecek.

   

  Seçilen adayın mal bildirimi, seçim sonuçlarının kesinleşmesini müteakip Resmi Gazete'de yayımlanacak.

   

  YSK bir ay içinde, adaylara ait seçim hesaplarını, bağışları ve harcamaları inceleyerek varsa usulsüzlükleri ve öngörülen limitlerin aşılıp aşılmadığını tespit edecek. (İLKHA)

  • Haber Ara

  • Gazete Manşetleri

 • Son Eklenen