• 20.MİLLİ EĞİTİM ŞURASI VE ÖĞRETMENLERİN EĞİTİMİ

  20.MİLLİ EĞİTİM ŞURASI VE ÖĞRETMENLERİN EĞİTİMİ
  Hasan YOSUNKAYA

  20.MİLLİ EĞİTİM ŞURASI VE ÖĞRETMENLERİN  EĞİTİMİ

   

       Şura (İstişare) bizim olmazsa olmazımızdır.İstişare edenler zarar etmez,istişare etmeyenler hep yanılırlar,zarar ederler.

  Allah cc'nın Resulu, Hz.Muhammed (asv)

  Bedir savaşı öncedinde de, Hendek savaşı öncesinde de ,hatta tüm işlerinde ashabı ile istişare ederdi.

       "Onlar Rablerinin çağrısına uyarlar ve namazı dosdoğru kılarlar. Aralarındaki işlerini İSTİŞARE ederek yürütürler. Kendilerine verdiğimiz rızıklardan da Allah yolunda harcarlar"

  (Şura-18)

     Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer, 1- 3 Aralık  2021 de yapılacak olan,20.Milli Eğitim şurası ile ilgili yaptığı değerlendirmede,

   " Şûra'nın başlığı 'Eğitimde Fırsat Eşitliği' olacak. Şûrada üç ana konuda özel ihtisas komisyonu kurulacak. Bu konular şunlardır:

  1-Temel Eğitimde Fırsat Eşitliği. 2-Mesleki Eğitimin İyileştirilmesi. 3-Öğretmenlerin Mesleki Gelişimi

   "dedi.

     Bu konular ,bir birinden önemli konulardır.En önemli gördüğüm konu:"ÖĞRETMENLERİN MESLEKİ GELİŞİMİ."Bu konu eğitim sisteminin omurgasıdır.

  -Bakara Suresinin 31. ayetinde Allah cc'nın Hz. Adem'e tüm isimleri öğrettiği bildirilir.Allah cc'nın şu  isimlerine baktığımız zaman öğretmenliğin kutsiyetini daha iyi anlarız.

  -Rauf: Şefkat ve merhamet gösteren.  

  -El Settar: Ayıpları ve kusurları örten. 

  -Afüv: Tövbe eden kullarının günahlarını silen. 

  - El-Adl: "Mutlak adil olan

  -El-Berr: "İyilik ve ihsanı bol."

   Bu Allah cc'nın bu sıfatlarının gereğini en iyi yerine getiren

  İnsanlar içindeki  en iyi öğretmen Hz.Muhammed (asv) dır.

          Öğretmenlerimiz; Gönüller Sultanı’nı Hz.Muhammed (sav) ı örnek almalı, onun eğitim metotlarını öğrenmeli ve takip etmelidirler.

     Öğretmenlerimizi çağa göre  ve milletimizin değerleri ile donanmış olarak yetiştirme zorundayız.Madi ve manevi ilimlerle yetiştirilmiş bir öğretmenin yetiştireceği öğrenciler, ülkesine ve milletine hizmet etmeyi ibadet aşkıyla yapacak.Çok iyi Fizik,Matematik,

  ......Gibi ilimleri en üst düzeyde,dünya çapında öğrenmiş bir öğretmenin ahlak ve maneviyatı eksikse vatan ve millet sevgisinden mahrum yetişmişse onun yetiştireceği öğrenciler,arızalı yetişirler.Arızalı yetişmiş  bir ülkenin gençliği  O ülkeye hayrı olmaz.Dünyanın neresinde ona çok para verilirse, onlar oraya koşarlar.

       Allah cc'nın öğretmenlikle ilgili sıfatları taşımayan,Hz.Cebrail'in Peygamberimize vahiy getirdiği gibi öğrencisine bilgi öğretemeyen,

  Hz.Muhammed (asv) öğretmenlik anlayışını kavramayan öğretmenlerle bir yere varamayız.

           Öğrencilerinin gönlüne giremeyen öğretmen, onları eğitemez. 

  Öğrencilerinin rüyasına giremeyen öğretmen, doğru eğitim metotları takip etmiyor demektir.

  Anlattıklarını yaşamayan; ahlakı, sözleri ve yaşantısı ile örnek alınmaya değmeyen öğretmen zamanı ve ülkeyi inşa edecek nesiller yetiştiremez

      Öğretmenlerin hem okul içi hem de okul dışında mesleki becerilerine, etkili öğretme ve öğrenme metotlarına destek olmak, değer ve tutumlarına destek olma olayı bütününe mesleki gelişim adı verilmektedir

     Öğretmen eğitimini ve mesliği ile ilgili iş ve işlemleri yeniden ele almalıyız.Eğitim fakültelerimizde nasıl bir müfredatla öğretmen yetiştirmemiz gerektiğini 1-3 Aralık 2021 tarihlerinde yapılacak olan   20. Milli Eğitim Şurasında ele alıp karara bağlamalıyız.

     Elimizi çabuk tutmalıyız.

  Öğretmenlerimizin mesleki eğitimlerini yeniden masaya yatırarak düzenlemeliyiz.Bu yakalanan fırsatı değerlendirmezsek ,bir daha böyle bir fırsat elimize geçeceğine emin değilim.

  Yazarın Diğer Köşe Yazıları
  • Haber Ara

  • Gazete Manşetleri

 • Son Eklenen