• VİDEO HABER- Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezleri kapanma aşamasında!

  VİDEO HABER- Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezleri kapanma aşamasında!
  VİDEO HABER- Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezleri kapanma aşamasında!
  23.06.2022 Perşembe

   

  BATMAN- Batman’da bir araya gelen Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezlerinin temsilcileri, yaşadıkları sorunları anlattı.

  Batman Ticaret ve Sanayi Odasında (BATSO) düzenlenen basın açıklamasını okuyan Özel Özel Eğitim Dernekleri Federasyonu Üyesi Hamza Özdemir, sektörde yaşadıkları sorunlar nedeniyle ciddi mağduriyetlerin oluştuğunu söyledi.

  Özdemir, Batman genelinde faaliyet gösteren özel eğitim ve rehabilitasyon merkezleri olarak, il genelinde 48 kurum, yaklaşık 5 bin özel gereksinimli çocuk ve bireylere, bin çalışan ve 120 servis aracz ile hizmet verdiklerini anlattı.

  “KAMU KATKISI ÜLKEDEKİ EKONOMİK GÖSTERGELERİN ÇOK ALTINDA”

  Türkiye genelinde de 3 bin 150 kurum, 525 bin özel gereksinimli çocuğa, 52 bin çalışan ve 7 bin 500 servis aracı ile hizmet verdiklerini aktaran Özdemir, şöyle dedi:

  “2005 yılına kadar sadece SSK ve Emekli Sandığı’na bağlı olan vatandaşların çocukları özel eğitim hizmetinden yararlanmaktayken, düzenlenen Engelliler Kanunu ile bu hizmet tabana yayılmış, özel eğitim hizmetinden yararlanan çocuk sayısı 35 binlerden 500 binlere ulaşmıştır. Ancak son yıllarda özel eğitim ve rehabilitasyon hizmetlerine ödenen kamu katkısının ülkedeki ekonomik göstergelerin çok altında kaldığı görülmektedir.”

  “AKARYAKIT ZAMLARI MALİYETLERİMİZİ DAHA DA KATLAMAKTA”

  Kurumların hizmet sunum maliyetleri dikkate alınmadan belirlenen yıllık ücret artışlarının hizmet sunumunun sürdürülebilirliğini neredeyse imkânsız hale getirdiğini vurgulayan Özdemir, şunları söyledi:

  “Ayrıca engelli çocukların rehabilitasyon merkezlerine taşınmasını sağlamak için mutlak bir gereklilik olan servis hizmetinin kurumlarımızca ücretsiz yapılıyor olması sektöre mali açıdan büyük bir yük getirmektedir. Özellikle son aylarda görülen akaryakıt zamları bu maliyetlerimizi daha da katlamakta, verilen eğitim ödenekleri sadece personel maaşlarını ve ulaşım hizmetimizi dahi karşılayamamaktadır.”

  “KAZANIMLAR HEBA OLMA RİSKİYLE KARŞI KARŞIYA”

  Yetkililerden sorunlarının çözümünü beklediklerini belirten Özdemir, “İçinde bulunduğumuz mevcut şartlarda bu soruna bir çözüm üretilemediği takdirde ülkemizin bu alandaki 20 yıllık kazanımları heba olma riskiyle karşı karşıya kalacaktır. Burada söz konusu olan, 2005 yılında engelli bireylere sunulan eğitim hakkının ekonomik koşullar sebebiyle kullanılamayacak hale gelmesi, ailelerimizin mağdur duruma düşmesi ve çalışanlarımızın işlerini kaybetme olasılığıdır. Taleplerimiz; servis ücretlerimizin karşılanması ve yasal hale getirilmesi, ücret iyileştirmelerimizin yapılmasıdır.” ifadelerini kullandı.(İLKHA)

   

  • Haber Ara

  • Gazete Manşetleri

 • Son Eklenen