• DİKAD çalıştayında kadın girişimciliği ele alındı

  DİKAD çalıştayında kadın girişimciliği ele alındı
  DİKAD çalıştayında kadın girişimciliği ele alındı
  15.10.2021 Cuma

   

  Ömer TÜRK

  DİYARBAKIR - Diyarbakır İş Kadınları Derneği (DİKAD) tarafından düzenlenen ve kadın girişimciliği konusunda güncel konuların ulusal ve bölgesel olarak ele alındığı “Diyarbakır Kadın Girişimciliği” çalıştayı Gazeteci-Yazar Özlem Gürses moderasyonunda konuk Konuşmacı Şef, Sosyal Girişimci Ebru Baybara Demir ile Araştırmacı Reha Ruhavioğlu katılımıyla gerçekleşti. 

  TÜRKİYE’DE KADIN GİRİŞİMCİLİĞİ YÜZDE ON ÜÇ

  İki oturumdan oluşan çalıştayın açılış konuşmasını yapan Dikad Yönetim Kurulu Başkanı Reyhan Aktar; “Türkiye’de kadın girişimciliğin yüzde on üç olduğunu, girişimcilerin sadece yüzde yirmisinin kadın olduğunu, orta gelir düzeyinin altında olan Diyarbakır için bu oranların yarı yarıya düştüğünü biliyoruz. Sürdürülebilir bir ekonomi için, gelişmiş ülke standartlarının çok altındayız. Bölgenin kadın ve genç nüfus yoğunluğunun avantaja dönüşebilmesi için, bu gücün ekonomiye katılımı şart. Orta gelir düzeyinin altında olan Diyarbakır ili için, ekonomik kalkınma modeli, kadının ekonomiye güçlü katılımı olmadan sağlanamaz. Değerli kadın girişimciler, tüm bu hedefleri gerçekleştirmek için, Diyarbakır’da kadın girişimciliğini güçlendirmek adına  düzenlediğimiz çalıştayımızın birinci kısmında, Pandemi Öncesi ve Sonrası; Kadın Girişimcilerin Ekonomi, Finans, Pazar Sorunları ve Çözüm Önerileri değerlendirilip, ikinci kısımda da, Bölgesel Eşitsizliğin Kadın Girişimciliğine Etkileri ve Çözüm Önerileri’ni tartıştık. Çalıştay süresince programa katılan kadın girişimciler ile paylaştığımız iki mobil anketle de, derinlemesine yaptığımız görüşmeleri zenginleştirecek olan veri setlerini oluşturacağız. Bu çalıştaydan elde edilecek olan verileri ve sonuç raporunu Kasım ayı içinde kamuoyu ile paylaşmayı hedefliyoruz. Duyuru yaptığımız günden bu yana merkezden ve çevre ilçelerden kadın girişimcilerimizin ilgisini görmek, çalıştayın sonucu açısından hepimizi oldukça heyecanlandırdı.” diyerek sözlerine son verdi.

  KADINLAR PANDEMİDEN KÖTÜ ETKİLENDİ

  2018 yılında DİKAD tarafından gerçekleştirilen Ekonomi ve Kadın Zirvesi’ne de katılan Araştırmacı Reha Ruhavioğlu, “hem pandemi öncesinde hem de pandemi sürecinde DİKAD Başkanı Reyhan Aktar ile kadın girişimciliği özelinde farklı çalışmalarda bulunduk. Bütün bu çalışmalarda gördüğümüz ortak resim şu; işgücüne ve istihdama katılmada çeşitli dezavantajlara sahip kadınlar, pandeminin getirdiği olumsuzluklardan da daha kötü etkilendiler. O halde kadınların işgücüne, istihdama katılması için pandemi öncesi zaten yetersiz olan politikaların, pandemide ortaya çıkan eşitsizliği de giderecek biçimde düzenlenip değişmesi gerekiyor” dedi.

  “BİTTİĞİNDE “KEŞKE” DEMEMEK İÇİN…”

  Çalıştayın moderasyonunu üstlenen Gazeteci-Yazar Özlem Gürses, tüm “yapamazsın” diyenlere inat başarmanın gücünü şu sözleriyle ifade etti; “Hayatın mucizesi yaşıyor olmak değil, bir ömrün içine sınırsız seçenekler gizlenmiş olmasıdır… Ve kendini gerçekleştirmek, en temel insan hakkıdır. Başkalarınınkini değil, kendi hayatınızı seçin. Bittiğinde “keşke” dememek için…” dedi.

  İlk oturumda Pandemi Öncesi ve Sonrası; Kadın Girişimcilerin Ekonomi, Finans, Pazar Sorunları ve Çözüm Önerileri’nin değerlendirildiği çalıştayın ikinci kısmında, Bölgesel Eşitsizliğin Kadın Girişimciliğine Etkileri ve Çözüm Önerileri ele alındı..

  • Haber Ara

  • Gazete Manşetleri

 • Son Eklenen