• "MAHSUL" operasyonunda 30 bin 67 adet yasaklı ürün ele geçirildi

  "MAHSUL" operasyonunda 30 bin 67 adet yasaklı ürün ele geçirildi
  13.05.2022 Cuma

   

  Abdülsamet KARAŞ

  DİYARBAKIR- Piyasaya sahte tarım ve beslenme ilacı sürerek, toplum sağlığını tehlikeye atanlara yönelik 71 ilde eş zamanlı olarak gerçekleştirilen operasyonda 30 bin 67 adet yasaklı ürün ele geçirildi.

  Emniyet Genel Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele (KOM) Daire Başkanlığı, sahte bitki koruma ve besleme ürünlerini yasa dışı yollarla piyasaya süren, bu yolla insan sağlığını tehlikeye atan ve çevreyi olumsuz etkileyenlere yönelik 71 ilde 494 adreste eş zamanlı "MAHSUL" operasyonu gerçekleştirdi.

  KOM Daire Başkanlığı, Tarım ve Orman Bakanlığının tarımsal faaliyetlerde kullanılan ve içeriğindeki zararlı maddeler nedeniyle toplum sağlığını tehdit eden sahte bitki koruma ve besleme ürünlerini yasa dışı yollarla üreterek piyasaya sürenleri şikayet etmesi üzerine harekete geçti.

  Öncelikle Tarım Bakanlığının yasakladığı etken maddeleri içeren tarım ilaçlarını satışa sunan internet siteleri ve işyerleri tespit edildi.

  Tespitin ardından, 71 ilde eş zamanlı 494 adreste  "MAHSUL" kod isimli operasyon gerçekleştirildi.

  Yapılan aramalarda 30 bin 67 adet plastik kutu içinde toz halinde ve ayrıca 1242 kilogram sıvı yasaklı etken madde içeren, sahte, tarihi geçmiş bitki koruma ve besleme ürünü ele geçirildi.

  45 şüpheliye adli ve idari işlem yapıldı. Ayrıca Tarım ve Orman Bakanlığı görevlilerince 2 milyon 553 bin lira ceza uygulandı.

  • Haber Ara

  • Gazete Manşetleri

 • Son Eklenen