• KISIR DÖNGÜ

  KISIR DÖNGÜ
  Süleyman AYDIN

  KISIR DÖNGÜ

   

     Diyarbakır, dönüp dönüp aynı yere tekrar getirilen kaderinden kurtulamıyor. Yaratılan enkazın mimarları, kaldırmak zorunda oldukları enkazın yerine aynı kişilerin kararı ile olmak üzere, tekrar yeni bir enkazı getiriyorlar. Enkaz ile örneklendirme yaptım ama insan üzerinden aynı kişilerin bir öncekinin aynısı ve hatta belki de daha beterini getirmesi, takdir edersiniz ki, daha fazla tahribata sebep oluyor.

      Yaklaşık iki yıldan beri, bir ülkenin güvenlik ve sağlık kadar mühim bir kurumu olan Milli Eğitim Müdürü Hasan Aslan ile ilgili ahlaki açıdan iç açıcı olmayan iddialar vardı. Kısa bir süre önce Milat Gazetesinden Ahmet Ay'ın konuşulan iddiaları köşesine taşımasından sonra artık ayyuka çıkmış olduğunu fark ettiler galiba ve nihayet yerine bir başka atama oldu.

      Hasan Aslan'ın görevden alınmasının akabinde, yeri boş kalacak değildi. Herkes gibi, ben de yeni Milli Eğitim Müdürü Doç. Dr. Feysel Taşçıer'in atanmasıyla eskisinin gittiğinden haberdar oldum. Hatta ani bir karar olarak gözüktü. Eskisinin ahlaksızlıkla iddia edilen yapısından rahatsız olanlar eminim sevinmiştir. Sevinmiştirden sonra ama cümlesini yazmak istedim ancak, daha açıklayıcı olsun diye sonraki bölümde belirtmenin daha anlaşılır olacağından eminim.

     Daha bir kaç gün önce, ilimizin vekillerinden biri ile çok samimi bir ortamda bir sohbet gerçekleştirdik. Söz dönüp dolaştı ve Milli Eğitim başta olmak üzere bir kaç kurumun işleyişinden ve hemşehrilerimizin şikâyetinden açıldı. Kurum müdürlerinin her zaman da sebep olduğu, vatandaşların yaptıklarını devlete mal ederek hem tepki oluşturması, hem de oylarda başka partiye kayma sebebi var. Bundan hareketle, bu seçim ağzı kurum müdürleri ile ilgili tepkilerin oylara yansıyacağı ve ivedilikle neden çözüm bulunmadığını Sayın Vekil'e sorunca aldığımız cevap bizi şaşırttı. Aslında soru şeklimiz tam olarak şöyleydi: İtham edilen, tepki gösterilen kurum müdürlerinin atanmasında etkili ve yetkili olan siyasileri töhmet altında bırakmıştık.

      Biz, hemşehrilerimizin tepkisini ve özellikle bu konuda başrol oynadığını düşündüğümüz Mehdi Eker'i ima edince, Sayın Vekil'in, Eker'i çok fazla savunması, ön planda tutması ve her şeyin en iyisini yapar, şeklinde duruşundan anladık ki, atamaların tamamında söz sahibi konumunda Sayın Eker var.

     Benim, bu köşemde defalarca yazdığım bir konuyu, bir kez daha hatırlatma babında yazıp, konu ile ilişkilendirmenin çok açıklayıcı olacağını düşünüyorum. Her Diyarbakırlı gibi, kurum müdürlerinin basiretsizliği, vatandaşa yardımcı olmayışı ve görevini layıkıyla yerine getirmeyişi hükumetin alacağı oy oranını düşürmekte ve vatandaşı tepkisel hale getirmektedir. Kendisini ikinci sınıf vatandaş görenleri daha rahat kandırmanın mümkün olduğu ve terör örgütlerinin ekmeğine yağ sürdüklerini yazmıştım. Keza bir önceki başarısız müdürün gelmesinde etkili olan siyasetçinin, yenisini getirme hakkının katiyetle olmaması gerektiğini de yazmıştım.

      Ve söz dönüp dolaşıp yeniden aynı yere geldi. Milletvekilimizin konuşmasından da anladık ki, Sayın Eker kesinlikle eskilerin tamamında tek yetkili olmuş. Yani ahlaksızlıkla suçlanan ve gönderilen Hasan Aslan'da da etkili ve yerine getirilen Doçent Doktor Feysel Taşçıer'i sizlere tanıtınca kimin getirdiğini anlayacaksınız. Anılan yeni Müdür Bismilli yani, Sayın Eker'in 24 Haziran'da kimse kalmamış gibi, bir listeye kendi ilçesinden 3 kişiyi yerleştirmesini hatırlarsınız. Yine o huyundan vazgeçmedi. Tarım Bakanı iken bakanlığa almış. Tarım ve Orman Bakanlığı'nda, Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Müdürlüğünde müdür Yardımcısı olmasını da, en son Eker'in Dış İlişkilerden sorumlu başkan yardımcısı olmasına bağlıyorum. Aynı zamanda HDP Milletvekili İmam Taşçıer'in çok yakını.

      Vekilimizin her konuda en iyisini bilir, diye başının üstüne koyduğu Sayın Eker'in yeni getirdiği müdür için, başarılı olacak diyeceğinden hiç kuşku yoktur. O zaman da bizim şu soruyu sormamız gerekiyor: Şimdiye dek getirilenler neden başarılı çıkmadı ve neden eski başarısızları getirenlere yeniden fırsat verildi?

     Bu kente gelen Rahmetli Gaffar Okan başta olmak üzere, başarılı olanları hala unutmuş değil ve sürekli zikredecek kadar vefalıdır. Buna mukabil, şimdiye dek, bizim bu siyasilerin getirdiği bir kurum müdürünün arkasından ''Ne kadar iyiydi, keşke gitmeseydi'' denildiğini hatırlamıyorum. Ve ısrarla aynı kısır döngüye evriliyor. Sayın Eker'in geri durma düşüncesi asla yok. Başarılı olacak da; çünkü, kendisinin listeye aldığı ve asla irade ortaya koymayan vekiller de memleketin başarısız idare edilmesine olanak sağlayan başarısına su taşıyor.

     Görüşmek üzere...

  Yazarın Diğer Köşe Yazıları
  • Haber Ara

  • Gazete Manşetleri

 • Son Eklenen