• EY MÜSLÜMAN İSLAMI SEÇ

  EY MÜSLÜMAN İSLAMI SEÇ
  Hasan YOSUNKAYA

  EY MÜSLÜMAN İSLAMI SEÇ

         Yıllardır eğitimden şikâyetçiyiz. Nüfusun   %95 Müslüman, Eğitim sitemimiz % 5 ‘e göre düzenlenmiş. Eğitim sistemimizi 71 yıldır yozlaştıran  “Fulbright Sözleşmesi” ne göre Eğitim-Öğretimde uygulanan müfredat programları bu sözleşmeye göre düzenlenmektedir.

          Türkiye ile ABD arasında 1949'da imzalanan içeriği tam olarak bilinmeyen “Fulbright Sözleşmesi” ile Türkiye eğitim sistemi 71 yıldır emperyalist politikalara hizmet ediyor. Türkiye  “Fulbright” Eğitim Komisyonu, 27 Aralık 1949 yılında, Türkiye ve ABD arasında imzalanan ikili anlaşma ve Türkiye Büyük Millet Meclisi’nden geçen 13 Mart 1950 tarih ve 5596 sayılı kanun çerçevesinde çalışmalarına başladı. Anlaşma görünürde iki ülke arasında yapılacak olan sözde eğitim ve öğretim işbirliği anlaşmasıydı.

           Bu komisyon niteliği bu anlaşmayla belirlenen ve parası T.C Hükümeti tarafından finanse edilecek olan eğitim programlarının yönetimini kolaylaştıracak ve Türkiye Cumhuriyeti ile ABD tarafından tanınacaktı.

           Türkiye ile ABD arasında, Eğitim Komisyonu adı altında bir komisyon kuruldu. Bu komisyon 8 üyeden oluşuyordu; dördü Türk, dördü ABD'liydi;  ama bir de dokuzuncu kişi vardı, o da ABD Büyükelçisiydi. Yani nihai karar ABD’nin elindeydi! Komisyonun ABD vatandaşı olan 4 üyesinden 2’sinin elçilikteki CIA ajanları arasından seçildiği biliniyordu.

          Milli Eğitimi Geliştirme Komisyonu'nun yıllar içerisindeki marifetiyle ilkokul, ortaokul, lise ve hatta üniversite de eğitiminin içi boşaltıldı. Ahlaki ve manevi eğitim önceliğinden uzak materyalist eğitim müfredatı dayatıldı.

  Bu anlaşmayla Türkiye’de eğitim ve öğretimin idaresi ABD’ye teslim edildi. 71 yıldır ABD Büyükelçilerinin müfredatta ve eğitim politikalarında etkin rol oynadığı bu anlaşmayla eğitim sistemimiz ABD kültürüne hizmet ediyor.

            İnsanımız, 71 yıldır uygulanan eğitim sistemi ile okullarda yetişen bireylerden şikâyetçi olmaya başladı. Kimin ağzını açsan: Hırsızdan, ihaleye fesat karıştırandan. rüşvetçiden, teröristten, tefeciden, adil  olmayandan,  dolandırıcıdan, ,adam  kayırandan  sözünden durmayandan, …….. gibi olumsuzlukları sıralar.

  Hemen hayıflanır ah çekerler. Hani nerede?  O, sözü senet olan. Dürüst, samimi, namuslu eski insanlar!  Ah çeker eskide insanımız böyle mi idi? der.

        Tek Parti Döneminde Din Eğitimi ve Din Dersi Programları (1924–1946) 1924 yılında din dersine, ilkokul programlarında ikişer saat, ortaokulun 1. ve 2. sınıflarında birer saat yer verilmiştir. Ancak laiklik anlayışının olumsuz etkileri nedeniyle 1924’de liselerin, 1927’de ise ortaokulların programları arasından dini içerikli bütün dersler çıkarılmıştır. Din Bilgisi dersleri, 1929 yılından itibaren kademeli olarak şehir ilkokulları, 1939 yılından itibaren de köy ilkokullarının programından çıkarılmıştır,

        Şimdi devlet tüm velileri elini taşın altına koymaya çağırıyor. Tüm veliler çocuklarını, dindar, temiz dürüst ve ahlaklı yetiştirmek istiyorsa, seçme yetkisi tamamen veliye ait olan seçmeli dersleri 2021–2022 Eğitim Öğretim yılı için 04 – 22 Ocak 2021 tarihleri arasında seçimi yapılacaktır. Tüm veliler belirtilen tarihte gidip çocuğunun okulunda formu doldurup imzaladıktan sonra okul idaresine teslim etsin.   

  SEÇİLECEK DERSLER:

  LİSELERDE: 1-Kur’an-ı Kerim, 2-Temel Dini Bilgiler, 3- Siyer (Peygamber Efendimizin Hayatı.) - Arapça gurupta en fazla 3 ders seçebilir

  ORTAOKULLARDA: 1-Kur’an-ı Kerim, 2-Temel Dini Bilgiler, 3- Siyer, 4-Yaşayan Diller (Kurmanci) bu gurupta en fazla 3 ders seçebilir.

  Yazarın Diğer Köşe Yazıları
  • Haber Ara

  • Gazete Manşetleri

 • Son Eklenen