• Lunaparklar 6 Temmuz'da hizmete girecek

  Lunaparklar 6 Temmuz'da hizmete girecek
  Lunaparklar 6 Temmuz'da hizmete girecek
  04.07.2020 Cumartesi

   

  DİYARBAKIR- İçişleri Bakanlığının genelgesine göre lunapark ve tematik parklar, temizlik, maske ve mesafe şartıyla 6 Temmuz'dan itibaren faaliyetlerine başlayabilecek.

  İçişleri Bakanlığı 81 il valiliğine "Lunapark ve Tematik Parklarla İlgili Alınması Gereken Önlemler" konulu genelge gönderdi.

  Covid-19 salgınına karşı alınan önlemler kapsamında "lunapark ve tematik parklar" gibi eğlence tesislerinin faaliyetlerinin geçici olarak durdurulduğu hatırlatılan genelgede Sağlık Bakanlığı'nın 2 Temmuz yazısının yanı sıra Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberine "Lunapark ve tematik parklarda uygulanacak tedbirlerin" eklendiğine işaret edildi.

  Lunapark ve tematik parkların 6 Temmuz'dan itibaren, gezici olmamak (2020 yılı içerisinde sadece bir yerde faaliyet göstermek) kaydı ile belirtilen kurallara riayet ederek faaliyetlerine başlayabilecekleri belirtilen genelgede söz konusu kural ve tedbirler şöyle sıralandı:

  "Sağlık Bakanlığı tarafından hazırlanan yazı ile bildirilen, Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberi'nin 'lunapark ve tematik parklarla ilgili alınması gereken önlemler' başlığında belirlenen tedbirler eksiksiz bir şekilde uygulanacak.

  Ziyaretçilerin temizlik, maske ve mesafe kurallarına uymalarına yönelik gerekli tedbirlerin alınması sağlanacak. Giriş-çıkışlar kişilerin birbirleriyle temasını engelleyecek şekilde düzenlenecek.

  Girişlerde ziyaretçiler sıra ile içeri alınacak ve sırada durulması gereken alanlar sosyal mesafe kuralına (en az 1 metre) uygun şekilde yer işaretlemeleri yapılacak.

  Lunapark ve tematik parklardaki eğlence aralarının başlama ve bitiş zamanları kalabalığı önlemek için birbirinden farklı olacak şekilde planlanacak.

  Personele, Covid-19’un bulaşma yolları ve virüsten korunmak için alınacak önlemler hususunda eğitim verilecek.

  Lunapark ve tematik parkların içinde bulunan mesire alanları, restoranlar, kafeler ve diğer işletmeler kendi sektörleri ile ilgili genelge ve tedbirlere tabi olarak çalışacak.

  Covid-19 salgınına karşı alınacak tedbirlerin uygulanmasından sorumlu ve denetim ekiplerinin iletişim içinde olacağı, işletmenin koronavirüs sorumlusu-sorumluları görevlendirilecek." (Haber Merkezi)

  • Haber Ara

  • Gazete Manşetleri

 • Son Eklenen