• Uce: Bu virane evde adeta sürünmekteyiz

  Uce: Bu virane evde adeta sürünmekteyiz
   Uce: Bu virane evde adeta sürünmekteyiz
  11.01.2019 Cuma

  Ömer TÜRK- ÖZEL HABER

  DİYARBAKIR-  Yenişehir’e bağlı Tanışık Mahallesi kümeevlerinde ikamet eden Uce ailesinin yıkık durumdaki evleri sebebiyle büyük mağduriyet yaşıyor. Uce ailesinin reisi Salih Uce; engelli ve işsiz olması dolayısıyla iş bulamadığını, evin tamiratı bir yana ailesinin geçimini bile sağlayamadığını belirterek, “8 nüfuslu ailem çok mağdur, işsiz olduğumdan olayı öğrenci olan çocuklarımın hiçbir masrafını bile karşılayamıyorum. İşitme cihazı kullanma raporum var. Yıllardır İşkur’da kayıtlıyım ama kimse iş için beni aramadı. Bu virane evde yaşam mücadelesi vererek adeta sürünmekteyiz. Evimiz toprak, yıkılmış yapacak gücüm yok” dedi. Kendilerine sahip çıkılmasını isteyen Uce, devlet yetkililerinden yardım talep etti.

  Diyarbakır’ın Yenişehir’e bağlı Tanışık Mahallesi kümeevlerinde ikamet eden Uce ailesi, yıkık durumdaki evleri sebebiyle yaşadıkları mağduriyetin giderilmesi hususunda yetkililerden yardım talep ediyor.

  “ÇOCUKLARIMIN HİÇBİR MASRAFINI KARŞILAYAMIYORUM”

  Gazetemize ulaşan evli ve engelli durumda olan baba Salih Uce; “Yüzyıllardır dedelerimizden ve doğduğumuzdan beri Tanışık Köyünde ikamet etmekteyiz. 8 nüfuslu ailem çok mağdur, işsiz olduğumdan olayı öğrenci olan çocuklarımın hiçbir masrafını bile karşılayamıyorum. İşitme cihazı kullanma raporum var. Yıllardır İşkur’da kayıtlıyım ama kimse iş için beni aramadı” dedi.

  “EV DAYIMDAN EMANET KALDI”

  Evin durumundan bahseden Uce; “20 yıldır oturduğumuz ev rahmetli dayım Mustafa Buyruk’tan bana emanet olarak verilmiş olup ev kerpiç çok eski kullanılamaz durumda. Bu virane evde yaşam mücadelesi vererek adeta sürünmekteyiz” dedi.

  “TAPUYU ÜSTÜME GEÇİRMEK İÇİN BİNLERCE TL ÖDEDİM AMA HİÇBİR HİZMETTEN FAYDALANAMADIM”

  Tapuyu üzerine almak için çok uğraştığını ve elindeki bütün imkanlarla vergileri ödediğini belirten Uce; “Tanışık köyünde 137 parseldeki 244 m2 yıkılmış vaziyetteki evi kuzenlerim tarafından bana bağışlandı. Tapuyu üstüme geçirmek için binlerce TL ödedim. Tapusu adıma olmadığından devlet tamiratını bile yapmamaktadır” dedi.

  “KÖYÜMÜZE HİZMET YAPILMIYOR”

   Tapuyu almasına rağmen kendisi ve 20 haneye yol yaptırılmadığını söyleyen Uce, “Ödediğim bu meblağlara rağmen bahsi geçen 137 parseldeki eve ulaşım bulunmamaktadır. Toki’ye başvurmama rağmen bize hiç ev çıkmadı. Köyümüze hiçbir hizmet yapılmadı ve birçok başvurduğum yer bana masraf çok gider,  bizim gücümüz az” diye konuştu.

  BENDEN BAŞKA KİMSE TAPU VERGİSİNİ ÖDEMİYOR

  Mahalledeki durumun ilginçliğinden bahseden Uce, “Evim kümes de olsa devlet mahkeme kararı olmadan yıkamayacağı gibi yolunu da yapmak mecburiyetinde. Tapusuz evler ise saray da olsa devletin orayı her an yıkıp yeşil alan yapma yetkisi vardır. Oysaki köyümüzde kaçak, tapusuz evler yüzünden tapulu evlere ulaşımı engellediler. Tanışık köyünde benden başka kimse tapu vergisini ödemiyor.  Benim dışımda başka hiç kimse su faturasını ödemiyor. Su abonesi olanlara fatura geliyor, su gelmiyor, kaçak abonesiz olanlara ise su geliyor.” diye konuştu.

  “NE AMBULANS ULAŞIYOR, NE İTFAİYE, NE ÇÖP KAMYONU”

  Bahsi geçen evlerin bulunduğu kısma hiçbir hizmetin ulaşmadığını iddia eden baba Uce; “Milyarlarca vergi ödememe rağmen ne ambulans ulaşıyor ne itfaiye ne çöp kamyonu. Evime yol ulaşırsa 20 hane bundan fayda görecektir. Yol olmadığından dolayı komşularım evlerini terk edip şehirde kiraya girmişler. Benim ise kiraya girecek gücüm maddi imkanım da yok” şeklinde konuştu.

  “ULAŞIM OLMADIĞINDAN DOLAYI HİÇBİR HİZMET YAPAMADILAR”

  Ulaşım problemi nedeniyle yaşanan mağduriyete vurgu yapan Uce şunları söyledi:

  “Evimiz toprak, yıkılmış yapacak gücüm yok zaten köyümüzde benden başka kimse tapu vergisi ödemedi. Evimin tamiratı için yol olmadığından dolayı malzeme ulaştıramıyorum. Gücü olan kaçak ev yapanlara parke taşı bile yaptılar. Benimki gibi tapulu evlere ulaşım olmadığından dolayı hiçbir hizmet yapamadılar”

  “DESTEK BEKLİYORUM”

  Kendilerine sahip çıkılmasını isteyen Uce devlet yetkililerine şöyle seslendi:

  “Çalmadığım kapı kalmadı. Bir an önce bize ev yaptırmanız yıkık vaziyetteki evime ve benimle aynı durumda olan 20 haneye acilen yol yaptırmanız hususunda gereken yardımların yapılmasını istiyorum”

   

  • Haber Ara

  • Gazete Manşetleri

 • Son Eklenen