Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

DEM Parti Van milletvekilleri şike iddiaları için soru önergesi verdi

DEM Parti Van Milletvekilleri, şike iddialarının araştırılması için meclise önerge verdi.

DEM Parti Van Milletvekilleri,

DEM Parti Van milletvekilleri şike iddiaları için soru önergesi verdi

 

TFF 2. Lig Beyaz grup şike iddialarıyla sarsılıyor. Son haftaya lider giren Esenler Eroksspor, ligde 14. Sırada bulunan ve herhangi bir iddiası kalmayan Serik Belediyespor’a konuk oldu. İki puan farkla ikinci sırada bulunan Vanspor ise Bursaspor’a konuk oldu. Ancak Serik Belediyespor yönetimi maça saatler kala beklenmedik bir karara imza atarak sahaya U19 takımını sahaya sürdü. Bu kararı duyan Vanspor sahadan çekilme kararı almıştı.

3. Lig beyaz grup şike iddialarıyla çalkalanırken, DEM Parti Van Milletvekilleri, konuyu meclis gündemine taşıdı. Pervin Buldan, Zülküf Uçar, Gülcan Kaçmaz Sayyiğit, Sinan Çiftyürek, Gülderen Varlı ve Mahmut Dindar soru önergesi ile konuyu TBMM gündemine taşıdı.

DEM Parti Van milletvekilleri şike iddiaları için soru önergesi verdi

Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak tarafından yanıtlanması istenen önergede:

‘İddialar araştırılsın, gereken yapılsın’

Vanspor’un yaşananlara ilişkin açıklama ve itirazlarına rağmen TFF harekete geçmemiştir. Bu sebeple ligin son haftasında Erokspor ile karşılaşan Serikspor’un U19 takımı ile sahaya çıkması ve 6 – 0 yenilmesi şaibe, şike ve hile iddialarını daha da güçlendirmiştir. Buna karşı Vanspor, Bursaspor’la karşılaştığı maçta şike ve şaibeleri protesto ederek maçtan çekilmiştir. Çünkü 2’nci Lig Beyaz grubunda yaşanan şüpheli durumlar neticesinde, şampiyon olma ihtimali yüksek olan ve 2’nci sırada bulunan Van BB Spor Kulübünün şampiyonluğu engellendiği iddia edilmiştir. Kamuoyu, Vanspor aleyhine futbola bir müdahalenin olduğunu düşünürken TFF’den bir açıklama beklemektedir. Dolayısıyla Vanspor camiası ve taraftarları, yaşanan bu haksızlığa karşı itiraz taleplerinin dikkatle incelenmesi, futbolda fair play talimatnamesinin uygulanması gereklidir. Yaşanan haksızlıkların, şike ve hile iddialarının incelenmemesi durumunda hem spor yönetimine hem hakemlik kurumuna hem de konu hakkında ilgili federasyonun tutumuna yönelik iddialar kamuoyunda karşılık bulacaktır. Tarafsız bir inceleme heyetinin son maçları inceleyerek tüm iddiaları ayrıntıları ile araştırılarak gerekli adımların atılması gerekmektedir” denildi.

4 milletvekili belediye başkanı oldu: Mecliste dağılım değişti!

DEM Partili vekiller, Bakan Aşkın’ın şu soruları yanıtlamasını istedi:

1) 2. Lig Beyaz Grup içerisinde son 5 haftalık maçların incelenmesine yönelik TFF’ye veya bakanlığınıza yapılmış bir inceleme ve soruşturma başvurusu mevcut mudur?

2) Kamuoyuna yansıyan görüntü ve değerlendirmelerde açıkça şike ve hile olduğu iddia edilen durumlara ilişkin res’en soruşturma başlatılması amacıyla bir girişimde bulunacak mısınız?

3) Erok Spor’un kendi grubunda “şampiyon yapılması” amacıyla son maçlarında şike yapıldığına dair iddialara ilişkin devam eden bir soruşturma mevcut mudur?

4) 2. Lig Beyaz Grup’ta görev alan hakemler nasıl belirlenmektedir? Tüm liglerde şike ve hilelerin önüne geçmek amacıyla hangi tedbirler alınmaktadır?

5) Van BB Spor’un süreç içerisindeki itirazlarına ilişkin başlatılan bir soruşturma veya inceleme var mıdır? Başlatılan bir soruşturma var ise kamuoyu ile ne zaman paylaşılacaktır?

6) 2. Lig Beyaz Grup’ta oynanacak Play-Off müsabakaları için alınan önlemler nelerdir? Bahse konu olan şike, hile ve yanlı hakem kararlarına ilişkin oynanacak müsabakaların hakemleri nasıl seçilecektir?

7) Türkiye’de spor müsabakalarında şike ve hilelerin önlenmesine yönelik alınan tedbirler nelerdir? Bakanlığınızın aldığı tedbirler var ise buna rağmen şike iddiaları neden gündeme gelmektedir? Bu tedbirlerin geliştirilmesine yönelik hangi çalışmaları başlatacaksınız?

8) Türkiye’de sporun finansmanının şeffaflaştırılması ve denetlenmesi nasıl sağlanmaktadır? Bu bağlamda gelecek dönemler için hangi tedbirler alınacaktır?