Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

TFF kadın hakemi hamile olduğu için FIFA listesinden çıkardı

TFF, hamile olduğu gerekçesiyle hakem Betül Nur Yılmaz’ın FIFA kokartını iptal etti. Kararı cinsiyetçi ve ayrımcı bulan Yılmaz, AİHM’e başvuracak.

TFF, hamile olduğu gerekçesiyle

TFF kadın hakemi hamile olduğu için FIFA listesinden çıkardı! TFF, hamile olduğu gerekçesiyle hakem Betül Nur Yılmaz’ın FIFA kokartını iptal etti. Kararı cinsiyetçi ve ayrımcı bulan Yılmaz, AİHM’e başvuracak.

 

Uluslararası Futbol Federasyonları Birliği (FIFA) kokartı takmayı hak kazanan hakemler listesinde yer alan Betül Nur Yılmaz’ın kokartı hamile olduğu gerekçesiyle iptal edildi.

BirGün’ün haberine göre, 2023 yaz aylarında FIFA’nın talebi doğrultusunda Belçika’da gerçekleşecek bir turnuva için davet alan Yılmaz, Belçika’ya giderek müsabakalar öncesi antrenmana katıldı. Antrenman sırasında rahatsızlanan Yılmaz’ın yapılan sağlık taramasının ardından hamile olduğu anlaşıldı.

super-kupa-macinin-hakemi-aciklandi

Durumu Hakem İşleri Müdürlüğü’ne ileten Yılmaz, hamile olması nedeniyle Türkiye Futbol Federasyonu’na (TFF) hakemliğini dondurma talebinde bulundu. Hakem İşleri Müdürlüğü’nün FIFA’ya durumu bildirmesiyle UEFA Hakem Komitesi Başkanı Roberto Rosetti, Yılmaz’a tebrik maili göndererek, kendisini en kısa sürede görevinin başında görmek istediğini belirtti.

Ancak TFF ise, hamile olması ve çocuğundan dolayı aktif FIFA hakemliğinde bulunmasının zor olacağına kanaat getirerek, Yılmaz’ı Ocak 2024’te hazırlanan FIFA hakemler listesine eklemedi.

İtiraz edildi

Erkek hakemlerin askerlik yaptığı süre zarfında hakemliklerini dondurabilirken kendisinin hamile olması nedeniyle FIFA hakem listesinden çıkarılmasına karşı çıkan Yılmaz, Tahkim Kurulu’na itirazda bulundu. 7 kişiden oluşan Tahkim Kurulu’ndan 3 üye Yılmaz’ın lehine oy kullanırken 4 kişi ise aleyhte oy kullandı. TFF’nin bu tutumunu cinsiyetçi ve ayrımcı bulan Yılmaz’ın konuyu Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) taşıyacağı belirtildi.

TFF ise, Yılmaz ile ilgili iddiaları reddetti. Avrupa’da hamile olan kadın hakemler için iki yıl listede tutabilme uygulaması uygulanıyor.