Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Diyarbakır Dağkapı meydanında açıklama: Mahkeme kararları hukuki değil, tanımıyoruz!

Diyarbakır Dağkapı Meydanı’nda Kobani Davası’nda verilen kararları protestosunda konuşan Saliha Aydeniz, “Kobani Davası’nda verilen mahkeme kararları hukuki değil, tanımıyoruz” dedi.

Diyarbakır Dağkapı Meydanı’nda Kobani

Diyarbakır Dağkapı meydanında açıklama: Mahkeme kararları hukuki değil, tanımıyoruz!

DEM Parti’nin Diyarbakır buluşmasının adresi olan Dağkapı Meydanı’nda bir araya kitle açıklama yapmak için toplandı.

DEM Parti’nin Diyarbakır Dağkapı Meydanı’nda “Herkes için özgürlük, herkes için demokrasi” talebiyle yapılan eyleme, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Çiğdem Kılıçgün Uçar, Türkiye İşçi Partisi (TİP) Genel Başkanı Erkan Baş, DEM Parti milletvekilleri Saliha Aydeniz, Sinan Çiftyürek, Diyarbakır Büyükşehir eşbaşkanları Serra Bucak, Doğan Hatun ve çok sayıda yurttaş katıldı.

Kobani Davasında verilen cezaları protesto etmek için düzenlenen buluşmada bir araya gelen vatandaşlar  tepkilerini dile getirdi.

‘KOBANÊ DAVASI ASLINDA NORMALLEŞMENİN KÜRT DÜŞMANLIĞI OLDUĞUNU GÖSTERDİ’

Dağkapı Meydanı’nda yapılan açıklamada konuşan DEM Parti Milletvekili Saliha Aydeniz, “Kobanê Davası’nda verilen kararları kabul etmiyoruz. Biliyoruz ki bu dava hukuki değil, siyasidir. Bundan dolayı mahkeme heyeti değil, saray bu kararı vermiştir. Bazıları normalleşme mesajları veriyor. Kobanê Davası aslında normalleşmenin Kürt düşmanlığı olduğunu gösterdi. En çok kadın yoldaşlarımız ceza aldı, kadın mücadelesi yargılandı. Ne kadar ceza verseniz de kadın mücadelesi ve örgütlülüğü sürecektir.

İktidar ve devlet bilsin ki IŞİD karanlığı Rojava’da yenildi. Ama sizler IŞİD zihniyetini tekrar canlandırmak istiyorsunuz. Tecrit, savaş ve eşitsizlik politikalarıyla Kürt Sorunu çözümsüz bırakılmak isteniyor. Tüm bunlardan dolayı demokrasi ayaklar altına alınıyor. Bizler de dün olduğu gibi bugün de yarın da mücadelemize devam edeceğiz. Tüm Türkiye halkları bu davaya karşı tepki göstermelidir. Tepki verilmezse bu yarın sizin başınıza gelecektir. Kürt halk önderi sayın Abdullah Öcalan’ın üzerindeki tecridi kırmak için ayaktayız, mücadelemize devam edeceğiz. Her gün sokak sokak, ev ev örgütlülüğümüzü büyüterek tepki göstereceğiz. Başaracağız” ifadelerini kullandı.

Diyarbakır Dağkapı meydanında açıklama: Mahkeme kararları hukuki değil, tanımıyoruz!

‘NORMALLEŞMEK, YUMUŞAMAK DEĞİL YÜZLEŞMEK GEREKİYOR’

DBP Eş Genel Başkanı Çiğdem Kılıçgün Uçar, “Devlet Kürt halkının zılgıtından, dilinden, yürüyüşünden korkuyor. Kobani bir dava değil bir kumpastır. Kobanide hukukun işlediğini söyleyemez. Kobani kumpas davası bu ülkede ortak yaşam iradesine kurulan bir kumpastır. Buradaki varlığımız Kobani kumpas davasında Selahattin Demirtaş, Figen Yüksekdağ ve tüm arkadaşlarımızın mücadele kararlılığıdır. Bu ülkede İstiklal Mahkemelerinden DGM’lere, Özel Güvenlik mahkemelerine, Saray Mahkemelerine ceza alamayan Kürt, sosyalist, devrimci kalmadı. Bu kararın kendisi IŞİD ile iş tutacağınızın göstergesidir. Kobane düşmedi IŞİD kaybetti. Her şeyi savaş programı üzerine kurgulamışlar. Normalleşmek, yumuşamak değil yüzleşmek gerekiyor.” ifadelerini kullandı.

 

‘DİYARBAKIR’A DİRENİŞ MESAJLARINI, SEVGİLERİNİ GETİRDİM’

TİP Genel Başkanı Erkan Baş, “Başkaldıran, haksızlığa, hukuksuzluğa boyun eğmeyen Kürt halkıyla dayanışmak için istanbul’dan geldim ama yalnız gelmedim. Silivri zidanlarında tutsak edilen

Gezi davası tutsaklarının, Çağdaş Hukukçular Derneği tutsaklarının, 1 Mayıs’ta İstanbul Taksim Meydanı’dan yüzünü dönen devrimcileri ziyaret ederek, onların zindanlardan Diyarbakır’a direniş mesajlarını, sevgilerini getirdim. Aynı zamanda İzmir’de Van halkının iradesinin gasp edilmesine karşı seslerini yükselten ve dün tutuklanan yoldaşlarımızın direniş duygularını, selamlarını getirdim” dedi.

 

‘KÜRT HALKINA DİZ ÇÖKTÜREMEYECEKLER’

Baş, “Buradan Dağkapı Meydanı’ndan özellikle söylemek istiyorum: Başaramayacaklar. Kürt halkına diz çöktüremeyecekler, teslim alamayacaklar, yenemeyecekler. Yıllardır, bunların ağ babalarının her tür saldırısına, baskısına, terörüne, zulmüne direnen Kürt halkı, Kürt emekçileri, Kürt yoksulları, onlardan öğrendikleriyle iktidar koltuğunu sağlamlaştırmak için Kürtleri ezmeye karar veren saray rejimine de asla ama diz çökmeyecek. Kürt halkının dostu bir Türk sosyalisti olarak söylüyorum. Kürt emekçileri diz çökmeyecek teslim olmayacak. Şunu ülkenin dört bir yanında yaygınlaştırmamız gerekiyor. Bu iktidar bölerek, parçalayarak bizi birbirimize düşmanlaştırarak kendi iktidar koltuğunda yatırmaya çalışıyor. Ama şunu bilmenizi istiyorum. Kobanê Kumpas Davasında da kayyım atamalarında da İstanbul’da da Edirne’de de, Ankara’da, Mersin’de, Adana’da da Rize’de de…. Türkiye’nin dört bir yanında bu ülkenin devrimcileri, yurtseverleri, onurlu insanları, emekçileri kaderlerini Kürt halkının kaderiyle birleştirmiştir. Hep beraber direnmeye kararlıyız. Tarihi gösteriyor ki bütün bu baskılara zulümlere karşı direnerek kol kola, omuz omuza girerek bu zor süreçleri Kürt halkı geride bırakıyor ve başaramayacaklar” diye konuştu.

 

‘NORMALLEŞMEDE KÜRTLER YOK’

DEM Parti Milletvekili Sinan Çiftyürek de “Kürt katilleri nerede? HDP kadrolarının çoğu cezaevinde. Bu durumu kınıyoruz. Kürt halkı Kobanê’de IŞİD’i yenerek özgürlük mücadelesi verdi. Herkes bu mücadelenin borçlusudur. Bunlara karşı HDP kadroları cezaevine konuldu. Neden 6 yıl boyunca Kobanê davası açılmadı bunu sormak istiyoruz. Normalleşme söylemi var. Evet, en çok Kürt halkı istiyor. Ama bu normalleşmede nedense Kürtler yok. Kürt halkı bunu kabul etmeyecektir. CHP’ye ve diğer muhalefet çağrımız var. Sadece söylem değil pratik görmek istiyoruz. Bu hukuksuzluğu ortadan kaldırmak lazım. Kazanımlarımızı ortadan kaldırmak isteyen güçler var” dedi.