Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Bakan Tunç’tan başörtüsü nedeniyle “reddi hâkim” talebine tepki

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, Ankara’da görülen bir davada, mahkeme heyetindeki başkan ve üye hâkimin başörtülü olmasının “laikliğe aykırı” olduğunu iddia ederek reddi hâkim talebinde bulunan avukata “28 Şubat ve eski Türkiye kafası” ifadeleriyle tepki gösterdi.

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç,

Bakan Tunç’tan başörtüsü nedeniyle “reddi hâkim” talebine tepki

Ankara’da görülen bir uyuşturucu davasında, sanık avukatı, mahkeme heyetindeki başkan ve üye hâkimin başörtülü olmasının “laikliğe aykırı” olduğunu iddia ederek, reddi hâkim talebinde bulunmuştu.

Sosyal medya hesabından yaşanan skandal olaya tepki gösteren Bakan Tunç, şu değerlendirmede bulundu:

“Ankara 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen bir davada sanık avukatının, mahkeme heyetindeki başkan ve üye hâkimin başörtülü olması nedeniyle reddi hâkim talebinde bulunması eski Türkiye kafasıdır.

 

Kadınların inanç, eğitim ve çalışma özgürlüğünü gasp eden 28 Şubat zihniyetiyle hareket etmek, hak arama hürriyetinin teminatı olan bir avukata yakışmamıştır.

Anayasamıza göre herkes vicdan, dini inanç ve kanaat hürriyetine sahiptir. Yine anayasamıza göre kimse dini inanç ve kanaatlerinden dolayı kınanamaz ve suçlanamaz.

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde ülkemizde son 22 yılda yasakları kaldıran, hak ve özgürlükleri genişleten çok sayıda adım atılmış, kadınlara yönelik ‘pozitif ayrımcılık’ ilkesi yine bu dönemde Anayasal kural haline getirilmiştir.

 

Kadınların hiçbir ayrım gözetilmeden çalışma hayatında yer almaları birileri rahatsız olsa da yine bu dönemde hayata geçmiştir.

Türk kadını çalışma hayatının her alanında olduğu gibi yargı teşkilatımızda da başarılarıyla öne çıkmaktadır.

Adalet teşkilatımızda görev yapan 8 bin 871 kadın hâkim ve savcımız, adaletin tecellisi için ülkemizin dört bir yanında fedakârca çalışmaktadır.

Avukatın yaptığı yakışıksız hareket, başı açık ya da kapalı olsun tüm kadın hâkim ve savcılarımızı da derinden üzmüştür.

Kadınlara ikinci sınıf muamelesi yapan, hak ve özgürlüklere hakaret eden bu tür olaylar artık geride kalmıştır. Son 22 yılda temel hak ve özgürlüklerin önünü açtığımız ülkemizde takınılan bu tavır asla kabul edilemez.

Yaşanan üzücü olayla ilgili Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma başlatılmıştır.”