Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
Salih KAPLANER

İNTERNET BİR HASTALIKTIR

İNTERNET BİR HASTALIKTIR

 

 

İnternet artık her eve giren bir ağ. Dolayısıyla faydasının yanında zararlarının da ne derece mühim olduğunu fark edebiliyoruz.

“Çağımız teknoloji çağı” diyenlere, “teknolojiniz batsın” diye haykırabilmeyi ne çok istediğim dakikalar oluyor. Amenna, işimizi görüyor teknoloji, lakin işimizi görmekle kalmayıp, hakkını almak istermiş gibi zararlarını da faydalarının içine saçıyor ve biz fark etmeden zararlarını, faydalarına oranla daha çok kullanıyoruz. Önceleri “bağımlı” kelimesinin uyuşturucu içenler için kullanıldığını düşünüyordum. Fakat yeniçağımızda, uyuşturucudan da beter bir hastalık başlamış. “İnternet bağımlısı”

“Bağımlı” kelimesinin nezdimde, ne derece kötü anlamlara geldiğini tahmin edebilirsiniz, rahatlıkla. Ve yine bu “bağımlı” kelimesinin, başka bir kelimeyle yan yana geldiğinde beni bu denli ürkütecek bir hastalığın ortaya çıkacağını aklımdan bile geçirememiştim. Olabiliyormuş demek ki,” korkmak lazım şu teknolojiden diyorlar yani”

Çocuklarının ellerine vermişler teknolojiyi, beyinleri dâhil olmak üzere her bir uzuvlarını ölüme sürüklemişler, sonra da yaşayan ölülerin girdikleri sınavlarda aldıkları puanın not ortalamasının neden bu kadar altında kaldığını düşünüp, en sonunda ya anne, babayı suçluyor “senin oğlun işte sana çekmiş” ya da baba, anneyi suçluyor “senin kızın işte sana çekmiş” diyerek hastalıktan da beter geçimsizlik meretine sirayet edebiliyorlar.

Normalde gelecekte istediği mesleği yapabilecek kapasitede olan bir çocuk, sanal âlemin meşrulaştırılmış her türlü palavralarına, yalanlarına kanıp önce on parmağını sonra canını kurban etmeye hazır hale geliyor, internet için… Neden? Sırf oradaki arkadaşlarıyla konuşabilsin diye. Neden? Sırf oradaki oyunları oynayabilsin diye… Sanki gerçeklerle daha çok vakit geçirseler öleceklermiş gibi; ellerinden, dillerinden düşürmüyorlar, şu yeni teknoloji çağının ilk ve tek ürünü saydığım “interneti”…  Selametle kalın.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

YAZARLAR
TÜMÜ

SON HABERLER