Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Durma noktasına gelmişti: Yeni kararla piyasası canlandı!

Yeni yönetmeliğin yürürlüğe girmesiyle 125 CC’ye kadar olan motosikletlerin B sınıfı sürücü belgesi ile kullanılabilmesini sağlaması, hem motosiklet satıcıları hem de sürücüler tarafından olumlu karşılandı.

Yeni yönetmeliğin yürürlüğe girmesiyle

Durma noktasına gelmişti: Yeni kararla piyasası canlandı!

 

Resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren B ve üzeri sınıf sürücü belgesi sahipleri, harç ödemeden ve sürücü belgelerini değiştirmeden sisteme işlenen şerh ile ticari faaliyette kullanılanlar hariç 125 CC’ye kadar olan motosikletleri kullanabilecek.

125 CC’ye kadar olan motosikletlerin B sınıfı sürücü belgesi ile kullanılabilmesini sağlayan yönetmeliği olumlu karşıladıklarını belirten motosiklet satıcısı Cüneyt Oğurlu, yeni yönetmelikle durma noktasına gelen motosiklet piyasasının canlanmaya başladığını ifade ederken, B ehliyetli sürücüler ise uzun süredir beledikleri yasanın yürürlüğe girmesinden memnun olduklarını söyledi.

 

“50 CC’LİKTEN 125’LİKLERE GEÇİŞLER ARTMAYA BAŞLADI “

Yeni yasanın yürüklüğe girmesiyle durma noktasına gelen motosiklet satışlarında iyi bir canlılık başladığını belirten motosiklet satıcısı Oğurlu, “Motosiklet sektöründe 125 CC’lik motorlara talep arttı. B ehliyetiyle motosiklet kullanım sayısı arttı. Yeni çıkan yasadan memnunuz. Bu yasayla beraber satışlarımızın artacağına inanıyoruz. 50 CC’ likten 125’liklere geçişler artmaya başladı ve giderek artacağına inanıyoruz. Arayan soran ve değiştim talebinde bulunanlar olmaya başladı.” dedi.

Durma noktasına gelmişti: Yeni kararla piyasası canlandı!

“125’CC’LİK MOTOSİKLETE TALEP ARTTI”

Birçok vatandaşın daha rahat bir şekilde motosiklet kullanmaya başladıklarını ifade eden Oğurlu, “B ehliyetiyle kullanılabilen 50 CC’li motosikletlerin sigorta zorunlulukları yoktu ama kullanımlarda ve kaza esnasında birçok sorun ile karşılaşılabiliniyordu. 125’liklerde ise öyle değil. Çünkü sigorta zorunluluğu var ve bu yeni yasayla 125’lik motorlara talep arttı ve A2 ehliyet masrafından da kurtuldular. Çünkü şu anda bir A2 ehliyetinin sürücüye maliyeti 10 bin lira civarıdır. Bu yasayla beraber A2 ehliyeti çıkarmadan en az 2 yıl önce çıkartanlar 125’lik motosikletleri kullanmaya başladılar. İnşallah millete hayırlı olur.” ifadelerini kullandı.

 

“B EHLİYETLİ VATANDAŞ RAHATLIKLA MOTOSİKLET KULLANABİLECEK”

Motosikletler için çıkarılan yeni yasayı çok olumlu bulduklarını belirten motosiklet sürücüsü Ramazan Hiçyılmaz, “Beklediğimiz bir yasaydı ve çoğu vatandaş rahatlıkla motosiklet kullanabilecek. Çünkü eskiden B ehliyetiyle 50’lik motosiklet kullanıyordu ve şimdi 125’liğe kadar kullanabiliyor. O konuda avantajlı olduk ve çok iyi oldu. Motosiklet satıcıları da daha rahat satış yapabilecekler. Bu şekilde A2 ehliyeti masrafından da kurtulduk. Bu konuda yetkililere teşekkür ediyoruz.” şeklinde konuştu.