Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

BM, Afrika’da 55 milyon kişi gıda riski altında

Dünya Gıda Programı tarafından yapılan açıklamada, Batı ve Orta Afrika’da 55 milyon insanın, ekonomik zorluklar nedeniyle açlık riski altında olduğu belirtildi.

Dünya Gıda Programı tarafından

BM, Afrika’da 55 milyon kişi gıda riski altında

 

Dünya Gıda Programı (WFP), Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) ve Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) yaptıkları ortak açıklamada, Batı ve Orta Afrika’da 55 milyon insanın önümüzdeki aylarda sofralarına yiyecek koymakta zorlanacağını belirtti.

En çok etkilenen ülkeler arasında Nijerya, Gana, Sierra Leone ve Mali’nin yer aldığı ve bu ülkelerin kuzey bölgelerindeki insanların “felaket boyutunda” açlık yaşayabileceği belirtilen açıklamada, açlıkla karşı karşıya kalan insan sayısının son beş yılda dört kat arttığına dikkat çekildi.

Üç kurumun açıklamasında krizin, çatışmaların gıda bulunabilirliği üzerindeki etkisinin ötesinde, enflasyon ve düşük üretim oranları gibi ekonomik zorluklarla daha da şiddetlendiği vurgulanarak, temel insan hakkı olan “herkes için gıda”nın sağlanması için hükümet ve özel sektör iş birliği çabalarının arttırılması çağrısında bulunuldu.

BM kuruluşlarına göre, 6 ila 23 ay arasındaki her 10 çocuktan 8’i büyümek için gerekli olan asgari gıda miktarını tüketmiyor. 5 yaşın altındaki yaklaşık 16,7 milyon çocuk ciddi şekilde yetersiz besleniyor ve her 3 haneden 2’sinden fazlası sağlıklı beslenemiyor.

Artan ihtiyaçlar karşısında BM, hükümetleri, uluslararası kuruluşları, sivil toplumu ve özel sektörü gıda güvenliğini ve tarımsal verimliliği arttıracak ve ekonomik dalgalanmaların olumsuz etkilerini azaltacak sürdürülebilir çözümler uygulamaya çağırıyor.