Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Anayasa Mahkemesinden ‘kayyım’ kararı!

Anayasa Mahkemesi, İçişleri Bakanı’nın derneklere kayyım atama yetkisini iptal etti.

Anayasa Mahkemesi, İçişleri Bakanı’nın

Anayasa Mahkemesinden ‘kayyım’ kararı!

 

 Karar, Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlandı. 2020 yılında kabul edilen Yeni Dernekler Kanunu ile “7262 sayılı Kitle İmha Silahlarının Yayılmasının Finansmanının Önlenmesine İlişkin Kanun” ile İçişleri Bakanı’na dernek organlarını geçici olarak görevden alma, derneğin faaliyetini durdurma ve yönetimine kayyım atanması kabul edilmişti.

Anayasa Mahkemesi’ne kanunun iptali için yapılan başvurular kabul edildi. AYM, derneklerin organlarını geçici olarak görevden alma, derneği faaliyetten alıkoyma ve derneğin yönetimine kayyım atama yetkilerini “dernek kurma özgürlüğüne aykırı” olduğu gerekçesiyle iptal etti.

 

İhlal kararı verdi

AYM, “kuralla, derneğin görevden uzaklaştırılan organlarının ve bu organlarının üyelerinin yerine valinin talebi üzerine sulh hukuk mahkemesi kararıyla atama yapılması suretiyle dernek kurma özgürlüğüne getirilen sınırlamanın zorunlu bir toplumsal ihtiyacı karşıladığı söylenemez” gerekçesiyle, ilgili düzenlemenin Anayasa’da yer alan dernek kurma hakkını ihlal ettiğine hükmetti. Karar, dokuz ay sonra yürürlüğe girecek.