Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Kongo’da silahlı saldırılar: onlarca ölü ve yaralı

Demokratik İttifak Güçleri’nin (ADF) Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nin doğusunda düzenlediği son saldırılarda en az 15 kişi hayatını kaybetti, birçok kişi yaralandı.

Demokratik İttifak Güçleri'nin (ADF)

Kongo’da silahlı saldırılar: onlarca ölü ve yaralı. Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nde düzenlenen son saldırılarda en az 15  kişi hayatını kaybetti.

 

Sivil Toplum Koordinasyonu Beni kentinde yaptığı açıklamada, ADF milislerinin üç haftadan kısa bir süre içinde kente düzenlediği saldırılarda yaklaşık 40 sivilin öldüğünü bildirdi.

 

Sivil Toplum Koordinasyonu, militanlar tarafından gerçekleştirilen son saldırının geçtiğimiz cuma günü Sayo mahallesinde meydana geldiğini, 6’sı kadın olmak üzere 15 sivilin hayatını kaybettiğini bildirdi.

 

Masum sivillere yönelik katliamları kınayan kuruluş, “hükümeti bu isyancılara karşı büyük askeri operasyonlar düzenlemeye” çağırdı.

 

Doğu Kongo, 120’den fazla silahlı grubun toprak, güç ve bazı durumlarda “topluluklarını korumak” için savaştığı, onlarca yıldır süren çatışmalarla boğuşuyor.

 

Silahlı guruplar son yıllarda köylere saldırmaya devam ederek pek çok kişiyi bölgenin en büyük şehri olan Goma’ya göç etmeye zorladı.