Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Diyarbakır’daki bu okulda 400’e yakın öğrenci Kürtçe ders görüyor!

Diyarbakır’da özel bir okulda 630 öğrenciden 400’e yakın öğrenci Kürtçe dersi alıyor. Kürtçe öğretmeni Merve Çoban, bu durumun kendisi için büyük bir mutluluk nedeni olduğunu söyledi

Diyarbakır’da özel bir okulda

Diyarbakır’daki bu okulda 400’e yakın öğrenci Kürtçe ders görüyor! Diyarbakır’da özel bir okulda 630 öğrenciden 400’e yakın öğrenci Kürtçe dersi alıyor. Kürtçe öğretmeni Merve Çoban, bu durumun kendisi için büyük bir mutluluk nedeni olduğunu söyledi

 

 

 

 

Dil kurumları okullarda Kürtçenin tercih edilmesi içim çalışmalar yürütüyor ancak Diyarbakır’daki özel bir okuldan Kürtçe sesler eksilmiyor. Burada ortaokul öğrencilerinin çoğu Kürtçe dersi alıyor.

Derste öğrencilere ailenin önemi, gramer, Kürtçe harfler ve şarkılar gibi birçok konu öğretiliyor.

Merve Çoban da bu Kürt öğretmenlerden biri ve her gün büyük bir heyecanla Kürtçe derslerine katılıyor.

Kürtçe öğretmeni Merve Çoban Rûdaw’a şunları söyledi:

“İlk gün okula geldiğimde çok heyecanlıydım. Çünkü Kürtçe öğrenmeye bu amaçla başlamıştım. Kürtçe öğretmeni olmak için eğitim almıştım. Tabii ki bu benim için bir mutluluk nedeni. Bu bana çok şey hissettiriyor, beni çok mutlu ediyor.”

Öğrenciler arasında en popüler ders Kürtçe dersi

Bu okulda her çocuk yaklaşık 10 farklı ders görüyor. Ama hiçbir dersten Kürtçeden aldıkları kadar keyif almıyorlar. Kürtçe derslerine gönülden, büyük bir sevgiyle ve keyifle katılıyorlar.

Tabii çocuklar seçmeli dersler arasından İngilizce ve Arapçayı da tercih ediyor ama çocuklar Kürtçeyi diğer seçmeli derslerden daha çok tercih ediyor.

“400 öğrenciye Kürtçe dersi veriliyor”

Okul Müdürü Vedat Kuşulay, “Okulumuzda 630 öğrenci var. Bunların arasında 400’e yakın öğrenci Kürtçe dersi alıyor. Burada iki Kürtçe öğretmenimiz görev yapıyor” dedi.